Hirdetés
Hirdetés

Lilába borul a gyergyószentmiklósi kórház a koraszülöttek világnapja alkalmából

•  Fotó: Gergely Imre

Fotó: Gergely Imre

Minden tizedik kisbaba idő előtt, koraszülöttként jön világra. Ők különleges gondoskodást igényelnek ahhoz, hogy életük első nehéz szakaszát túlvészeljék és egészségesen nőhessenek fel. Erre hívják fel a figyelmet ma, a koraszülöttek világnapján.

Gergely Imre

2023. november 17., 16:012023. november 17., 16:01

A lila a hit, a reménység és a szeretet színe is, és ez a szín hívja fel a figyelmet a koraszülöttekre is. Mi fejezhetné ki jobban azt az érzést amivel a korán érkező babákat fogadjuk? – mondta el Fülöp Enikő, a Gyergyószentmiklósi Municípiumi Kórház menedzsere a koraszülöttek világnapja alkalmával tartott pénteki sajtóeseményen.

Hirdetés

A gyergyószentmiklósi intézményben ugyan nincs külön koraszülött egység, de itt is születnek idő előtt kisbabák. Mivel mindent tizedik babát érinti ez, ezért természetes volt, hogy csatlakoznak a Gyulafehérvári Caritas korai nevelés programjának kezdeményezéséhez, hogy

ezzel is segítsenek felkelteni a figyelmet a koraszülöttek és családok különleges helyzetéről, és hogy beszéljenek erről.

Kassay Noémi a Gyulafehérvári Caritas korai nevelő és fejlesztő programjának gyergyószentmiklósi vezetője a szülők köszönetét tolmácsolta a kórház személyzetének azért ahogy a babákról való gondoskodás mellett az anyukákhoz viszonyulnak, ahogy beszélnek velük, erősítve bennük a reményt.

„A koraszülöttség egy rizikófaktor, nagyon fontos, hogy az érintett családok minél hamarabb és viszonylag hosszabb ideig célzott, követésben és figyelési folyamatban részesüljenek. Ennek megvannak egészségügyi, orvosi oldalai, de a későbbi fejlesztési része is nagyon fontos. Ezt csak közösen tudjuk végezni, az egészségügy, a segítő civil szervezetek és családok. De emellett

Idézet
a társadalom viszonyulása is fontos, hiszen ilyenkor nem gratulációkat kapnak a szülők a gyerekük születéskor, hanem aggodalmat, egészség iránti érzéseket. Erre is fontos odafigyelni”

– fogalmazott Kassay Noémi.

•  Fotó: Gergely Imre Galéria

Fotó: Gergely Imre

Fehér Dálya Emőke, a kórház újszülött osztályának vezető orvosa azt emelte ki, hogy minden újszülött egy csoda, de a koraszülöttek az életüket korábban kezdik, felkészületlenebbek mint azok a gyerekek, akik a megfelelő időben érkeznek, életesélyüket pedig növeli az ellátásuk.

A legkisebb babákat, akik nagyon kis súllyal születnek tovább kell küldjék más központokba, de Gyergyószentmiklóson is sokat javult az eszközállomány, a felszereltség, ami az átmeneti időszakban szükséges, míg felkészítik őket arra, hogy az erre szakosodott osztállyal rendelkező kórházakba szállíthassák őket.

Idén szerencsésebb volt itt a helyzet, a korábbi évekhez viszonyítva kevesebb koraszülött jött világra Gyergyószentmiklóson, és nem voltak köztük olyan picik, akik továbbküldést igényeltek volna. Akik itt születtek, itt is megfelelően tudtak fejlődni édesanyjukkal együtt lenni, míg hazakerülhettek a családjukhoz.

A gyergyószentmiklósi kórház pénteken lila kivilágítást kap, a koraszülöttek világnapja tiszteletére.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 09., kedd

Nem tervez visszalépni a kormányalakítási szándékától Eugen Tomac

Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök cáfolta azt az értesülést, miszerint kormányalakítási megbízásának visszaadására készülne.

Nem tervez visszalépni a kormányalakítási szándékától Eugen Tomac
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Összeszedte magát az Xbox – ezeket a videójátékokat várjuk a GTA 6 mellett (2.)

Ígéretes line-upot mutatott a Microsoft-tulajdonú Xbox Studios a Summer Game Fest utáni projektbemutatóján. Ezekből válogattuk ki a számunkra tíz legígéretesebbet, amit akár már holnaptól is játszanánk.

Összeszedte magát az Xbox – ezeket a videójátékokat várjuk a GTA 6 mellett (2.)
2026. június 09., kedd

Nem a gyermekeinkkel kell kezdeni az eszközhasználati szokások megváltoztatását, hanem magunkkal

Az okostelefon nemcsak a gyerekek, hanem a szülők életét is gyökeresen átírta. Balatoni Mónika digitáliskultúra-kutató Marosvásárhelyen az MCC rendezvényén járta körül a digitális kihívásokat, amelyekkel egy szülő szembesül ma – mintha vakon repülne.

Nem a gyermekeinkkel kell kezdeni az eszközhasználati szokások megváltoztatását, hanem magunkkal
2026. június 09., kedd

Adok-kapok a marosvásárhelyi városháza és a Maros megyei prefektúra közt a szemétügyben

Nem támadta meg a Maros Megyei Prefektusi Hivatal a marosvásárhelyi önkormányzat szemétszolgáltatásra vonatkozó határozatát – szögezi le a Maros megyei kormányhivatal, cáfolva a közösségi médiában megjelenteket.

Adok-kapok a marosvásárhelyi városháza és a Maros megyei prefektúra közt a szemétügyben
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Kiderült, mikor nyithatják meg a Transzfogarasi utat

Várhatón pénteken nyitják meg a forgalom előtt a Transzfogarasi út Piscul Negru és Bilea-vizesés közötti szakaszát, ha ezt a helyszíni ellenőrzések megerősítik, és az időjárási viszonyok lehetővé teszik – jelentette be kedden Cristian Pistol.

Kiderült, mikor nyithatják meg a Transzfogarasi utat
2026. június 09., kedd

Hamarosan indul az idei roncsautóprogram, fontos újdonságot jelentettek be

Közvitára bocsátja kedden a környezetvédelmi minisztérium a roncsautóprogram pályázati útmutatóját – jelentette be sajtótájékoztatóján Diana Buzoianu.

Hamarosan indul az idei roncsautóprogram,  fontos újdonságot jelentettek be
2026. június 09., kedd

A környezetvédelmi miniszter szerint nem mindenhol lövik ki a településre bejáró veszélyes medvéket

Diana Buzoianu ügyvivő környezetvédelmi miniszter szerint nem mindegyik önkormányzat alkalmazza azt a jogszabályt, amely a többlépcsős procedúrát egyszerűsítve lehetővé teszi a településekre bejáró veszélyes medvék azonnali kilövését.

A környezetvédelmi miniszter szerint nem mindenhol lövik ki a településre bejáró veszélyes medvéket
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Kelemen Hunor: a közvetítőkön keresztül történő kormányzás nem működik

Kelemen Hunor szerint a „közvetítőkön keresztül történő kormányzás nem működik”, és egy politikailag kinevezett miniszterekből álló kormány előnyösebb lett volna a kijelölt miniszterelnök által javasolt technokrata kabinetnél.

Kelemen Hunor: a közvetítőkön keresztül történő kormányzás nem működik
2026. június 09., kedd

Tomac: nem a személyes kormányomnak, hanem Románia kormányának kérek bizalmat

Eugen Tomac kedden kijelentette, hogy nem az ő személyes kormányának, hanem Románia kormányának kér majd bizalmat a parlamenttől.

Tomac: nem a személyes kormányomnak, hanem Románia kormányának kérek bizalmat
2026. június 09., kedd

Călin Georgescu Nicușor Dan felfüggesztésére biztatja a pártokat

Călin Georgescu kedden felszólította a parlament „hazaszerető” tagjait, hogy kezdeményezzék Nicușor Dan államfő hivatalából való felfüggesztését, aki szerinte „önkényesen” és „kihívóan” bízta meg Eugen Tomacot kormányalakítással.

Călin Georgescu Nicușor Dan felfüggesztésére biztatja a pártokat
Hirdetés