
Fotó: Gergely Imre
Minden tizedik kisbaba idő előtt, koraszülöttként jön világra. Ők különleges gondoskodást igényelnek ahhoz, hogy életük első nehéz szakaszát túlvészeljék és egészségesen nőhessenek fel. Erre hívják fel a figyelmet ma, a koraszülöttek világnapján.
2023. november 17., 16:012023. november 17., 16:01
A lila a hit, a reménység és a szeretet színe is, és ez a szín hívja fel a figyelmet a koraszülöttekre is. Mi fejezhetné ki jobban azt az érzést amivel a korán érkező babákat fogadjuk? – mondta el Fülöp Enikő, a Gyergyószentmiklósi Municípiumi Kórház menedzsere a koraszülöttek világnapja alkalmával tartott pénteki sajtóeseményen.
A gyergyószentmiklósi intézményben ugyan nincs külön koraszülött egység, de itt is születnek idő előtt kisbabák. Mivel mindent tizedik babát érinti ez, ezért természetes volt, hogy csatlakoznak a Gyulafehérvári Caritas korai nevelés programjának kezdeményezéséhez, hogy
Kassay Noémi a Gyulafehérvári Caritas korai nevelő és fejlesztő programjának gyergyószentmiklósi vezetője a szülők köszönetét tolmácsolta a kórház személyzetének azért ahogy a babákról való gondoskodás mellett az anyukákhoz viszonyulnak, ahogy beszélnek velük, erősítve bennük a reményt.
„A koraszülöttség egy rizikófaktor, nagyon fontos, hogy az érintett családok minél hamarabb és viszonylag hosszabb ideig célzott, követésben és figyelési folyamatban részesüljenek. Ennek megvannak egészségügyi, orvosi oldalai, de a későbbi fejlesztési része is nagyon fontos. Ezt csak közösen tudjuk végezni, az egészségügy, a segítő civil szervezetek és családok. De emellett
– fogalmazott Kassay Noémi.
Fotó: Gergely Imre
Fehér Dálya Emőke, a kórház újszülött osztályának vezető orvosa azt emelte ki, hogy minden újszülött egy csoda, de a koraszülöttek az életüket korábban kezdik, felkészületlenebbek mint azok a gyerekek, akik a megfelelő időben érkeznek, életesélyüket pedig növeli az ellátásuk.
Idén szerencsésebb volt itt a helyzet, a korábbi évekhez viszonyítva kevesebb koraszülött jött világra Gyergyószentmiklóson, és nem voltak köztük olyan picik, akik továbbküldést igényeltek volna. Akik itt születtek, itt is megfelelően tudtak fejlődni édesanyjukkal együtt lenni, míg hazakerülhettek a családjukhoz.
A gyergyószentmiklósi kórház pénteken lila kivilágítást kap, a koraszülöttek világnapja tiszteletére.
Úgy tűnik, a munkakeresők nem a pénteki sepsiszentgyörgyi munkaerőbörzén felkínált állásokra pályáztak, a cégek pedig nem a megjelenteket keresték. A szakképzett munkások számára volt a legbőségesebb a kínálat.
Meggyilkoltak pénteken a Bihar megyei Perbáthidán egy 18 éves lányt, a rendőrség több mint hat órán át tartó keresés után fogta el délután a gyilkosság fő gyanúsítottját.
Idén 23. alkalommal gyűlnek össze a Maros megyei civil szervezetek Marosvásárhely központjában azzal a céllal, hogy erősítsék az együttműködést egymás és a lakosság között, és bemutatkozási lehetőséget biztosítsanak a civil szervezetek számára.
Megsérült pénteken Szeben megyében egy másfél éves kislány, miután kinyitotta a kocsi ajtaját, és kiesett a mozgó járműből – közölte a megyei rendőrség.
Felborult egy személyautó Mezőbodonban péntek este, két személy megsérült a balesetben. A forgalom mindkét irányba megbénult.
A kormány pénteki ülésén jóváhagyta az Egészséges étkezés iskolai program finanszírozásához szükséges összegek folyósítását a programban résztvevő önkormányzatoknak.
Eltűnt egy 17 éves lány május 7-én Szabédról, bár önként hagyta el otthonát a kiskorú lány, de azóta nem tért haza. Rendőrségi feljelentést tettek a hozzátartozói.
Újabb harminc nappal meghosszabbította a bányakatasztrófa miatti vészhelyzetet Parajdon a helyi vészhelyzeti bizottság.
A rendőrség újabb vizsgálatot indított a mezőméhesi gyilkossággal kapcsolatban: az áldozat nővérének tett megjegyzéseket a körözött Emil Gânj testvére, aki gyakran megfordul a szintén mezőméhesi szülői házuknál.
Új szakaszába lépett Gyergyószentmiklós és Gyergyószék egyik legfontosabb infrastrukturális beruházása: aláírták annak elkerülő útnak a megvalósíthatósági tanulmányára vonatkozó szerződést, amely Tekerőpatak és Szárhegy irányából kerülné el a várost.
szóljon hozzá!