
Fotó: Borbély Fanni
Utolsó, rendes havi tanácsülését tartotta pénteken a csíkszeredai önkormányzati képviselő-testület jelenlegi felállásában. Nyolc önkormányzati képviselő mandátuma szűnik meg, és van, aki keserű szájízzel távozik. Októberben pedig helyettük nyolc új tanácsos kezdi meg tevékenységét.
2024. szeptember 27., 16:582024. szeptember 27., 16:58
Az elmúlt négy évre reflektált Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere az önkormányzati képviselők szeptemberi ülésén pénteken, hiszen a 2020–2024-es mandátumban ez volt a jelenlegi képviselő-testület utolsó rendes havi ülése. Mint fogalmazott, ez a négy év nem volt könnyű időszak, néhány téma erőt próbáló volt, hatalmas kihívásokkal néztek szembe.
– tette hozzá. A mandátum elején az volt a cél, a hogy a megkezdett munkálatokat folytassák, befejezzék, és a következő évekre újabb infrastrukturális fejlesztéseket kezdjenek el. „Sok mindenben eredményt értünk el, de még sok minden előttünk áll” – fogalmazott Korodi.
A testület 19 tanácsosa közül nyolc önkormányzati képviselő nem fogja folytatni a munkát a következő mandátumban. Köztük Szőke Domokos RMDSZ-es önkormányzati képviselő sem.
– mondta felszólalásában a tanácsos. Hozzátette, így megnyugvást jelent, hogy nem kell továbbra érvek és szakmai vita hiányában elfogadjon határozatokat. „Itt voltatok, láttátok, mit műveltetek velem, azt sem kell titkolni, hogy kitúrtatok innen” – mondta ki kereken Szőke Domokos. Hozzátette,
csak azt, hogy ezt megtapasztalhatta, ennyi tapasztalattal több lett, és családjával több időt tud tölteni. Azt kívánja a következő önkormányzati képviselőknek, hogy legyenek nyitottabbak a szakmaiságra, adjanak teret a vitának. Arra is kitért, hogy az elmúlt négy évben volt legerősebben tapasztalható a „közpénz és az önkormányzati képviselők” összefonódása, az elmúlt 22 évben nem tapasztalt ennyi tartózkodást szavazáskor az érintettség okán, amikor közpénz elköltését kellett megszavazni. Zárszóként arra kérte a testülettagokat, amennyiben lehet, a közpénztől távolodjanak el, hogy a város javára jó döntéseket tudjanak hozni.
A jelenlegi csíkszeredai önkormányzati képviselő-testület egyébként 2020. október 26-án alakult meg,
– osztotta meg Wohlfart Rudolf, Csíkszereda főjegyzője.
A következő mandátumban nyolc önkormányzati képviselő helyét nyolc új tanácsos foglalja el. A testület 16 RMDSZ-es, 2 EMSZ-es és 1 PSD-s tanácsosból fog állni. Megszűnik októbertől a mandátuma Ambrus Lilla, Bíró Albin, Varga Csaba-Pál, Tófavi Éva, Veress Dávid, Szőke Domokos RMDSZ-es, Erőss Mária Nemzeti Liberális Párti (PNL), és Szikszai László EMSZ-es önkormányzati képviselőnek.
Soós Szabó Klára, EMSZ-es tanácsos ugyancsak napirend előtti interpellációjában hívta fel a figyelmet többek között a csíksomlyói kegytemplom előtti kolduló gyerekek problémájára, továbbá arra, hogy szennyezett a Somlyó-patak a Csíksomlyó 33. szám alatti szakaszon, és hogy az ottani romatelepen illegálisan építkeznek, holott úgy véli, a törvény mindenki számára törvény kell legyen. Korodi Attila polgármester válaszul elmondta,
a csíksomlyói romatelepen zajló építkezéssel kapcsolatban pedig közölte, hogy a városháza főépítész irodája hatósági eljárást indít ebben az ügyben, ennek lesznek következményei, a törvény egyértelmű, és mindenkinek alkalmazkodni kell a törvény előírásaihoz.
A testület többek között elfogadta a Márton Áron utca 50. szám alatti ingatlan rendeltetésének módosítására – szociális központból inkubátorházzá – vonatkozó határozat-tervezetet, hogy pályázhassanak a megvalósítás finanszírozására. Továbbá a Decemberi forradalom utca 13. szám alatti tömbház hőszigetelési munkálatainak megvalósíthatósági tanulmányát is megszavazták.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
2 hozzászólás