
Fotó: Borbély Fanni
Utolsó, rendes havi tanácsülését tartotta pénteken a csíkszeredai önkormányzati képviselő-testület jelenlegi felállásában. Nyolc önkormányzati képviselő mandátuma szűnik meg, és van, aki keserű szájízzel távozik. Októberben pedig helyettük nyolc új tanácsos kezdi meg tevékenységét.
2024. szeptember 27., 16:582024. szeptember 27., 16:58
Az elmúlt négy évre reflektált Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere az önkormányzati képviselők szeptemberi ülésén pénteken, hiszen a 2020–2024-es mandátumban ez volt a jelenlegi képviselő-testület utolsó rendes havi ülése. Mint fogalmazott, ez a négy év nem volt könnyű időszak, néhány téma erőt próbáló volt, hatalmas kihívásokkal néztek szembe.
– tette hozzá. A mandátum elején az volt a cél, a hogy a megkezdett munkálatokat folytassák, befejezzék, és a következő évekre újabb infrastrukturális fejlesztéseket kezdjenek el. „Sok mindenben eredményt értünk el, de még sok minden előttünk áll” – fogalmazott Korodi.
A testület 19 tanácsosa közül nyolc önkormányzati képviselő nem fogja folytatni a munkát a következő mandátumban. Köztük Szőke Domokos RMDSZ-es önkormányzati képviselő sem.
– mondta felszólalásában a tanácsos. Hozzátette, így megnyugvást jelent, hogy nem kell továbbra érvek és szakmai vita hiányában elfogadjon határozatokat. „Itt voltatok, láttátok, mit műveltetek velem, azt sem kell titkolni, hogy kitúrtatok innen” – mondta ki kereken Szőke Domokos. Hozzátette,
csak azt, hogy ezt megtapasztalhatta, ennyi tapasztalattal több lett, és családjával több időt tud tölteni. Azt kívánja a következő önkormányzati képviselőknek, hogy legyenek nyitottabbak a szakmaiságra, adjanak teret a vitának. Arra is kitért, hogy az elmúlt négy évben volt legerősebben tapasztalható a „közpénz és az önkormányzati képviselők” összefonódása, az elmúlt 22 évben nem tapasztalt ennyi tartózkodást szavazáskor az érintettség okán, amikor közpénz elköltését kellett megszavazni. Zárszóként arra kérte a testülettagokat, amennyiben lehet, a közpénztől távolodjanak el, hogy a város javára jó döntéseket tudjanak hozni.
A jelenlegi csíkszeredai önkormányzati képviselő-testület egyébként 2020. október 26-án alakult meg,
– osztotta meg Wohlfart Rudolf, Csíkszereda főjegyzője.
A következő mandátumban nyolc önkormányzati képviselő helyét nyolc új tanácsos foglalja el. A testület 16 RMDSZ-es, 2 EMSZ-es és 1 PSD-s tanácsosból fog állni. Megszűnik októbertől a mandátuma Ambrus Lilla, Bíró Albin, Varga Csaba-Pál, Tófavi Éva, Veress Dávid, Szőke Domokos RMDSZ-es, Erőss Mária Nemzeti Liberális Párti (PNL), és Szikszai László EMSZ-es önkormányzati képviselőnek.
Soós Szabó Klára, EMSZ-es tanácsos ugyancsak napirend előtti interpellációjában hívta fel a figyelmet többek között a csíksomlyói kegytemplom előtti kolduló gyerekek problémájára, továbbá arra, hogy szennyezett a Somlyó-patak a Csíksomlyó 33. szám alatti szakaszon, és hogy az ottani romatelepen illegálisan építkeznek, holott úgy véli, a törvény mindenki számára törvény kell legyen. Korodi Attila polgármester válaszul elmondta,
a csíksomlyói romatelepen zajló építkezéssel kapcsolatban pedig közölte, hogy a városháza főépítész irodája hatósági eljárást indít ebben az ügyben, ennek lesznek következményei, a törvény egyértelmű, és mindenkinek alkalmazkodni kell a törvény előírásaihoz.
A testület többek között elfogadta a Márton Áron utca 50. szám alatti ingatlan rendeltetésének módosítására – szociális központból inkubátorházzá – vonatkozó határozat-tervezetet, hogy pályázhassanak a megvalósítás finanszírozására. Továbbá a Decemberi forradalom utca 13. szám alatti tömbház hőszigetelési munkálatainak megvalósíthatósági tanulmányát is megszavazták.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Vízzel locsolják az elefántot, naponta többször utántöltik az itatókat, mindenhol árnyékos helyet is biztosítanak – a kánikulában fokozottan odafigyelnek az állatokra a marosvásárhelyi állatkertben.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) csütörtöki figyelmeztető előrejelzése szerint hétfő reggelig kánikulára és fokozott hőterhelésre lehet számítani az egész országban.
A felhőszakadás nyomán vasárnap megszűnt Jávárdi-vízesést máris helyreállította a gyimesközéploki önkormányzat. Munkagépekkel dolgoztak annak érdekében, hogy a patakot visszatereljék régi medrébe, a pallót is megjavították.
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
Két sárga jelzésű és egy narancssárga jelzésű hőségriasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Románia államadóssága 2026-ban a GDP 61,6 százalékára, 2027-ben 63,4 százalékára emelkedhet, 2036-ra pedig megközelítheti a GDP 90 százalékát – derül ki az Európai Bizottság szerdán közzétett 2026-os konvergencia-jelentéséből.
A pártok vállalták, hogy csütörtökön egyeztetnek egy kisebbségi kormány támogatásának feltételeiről, és pénteken ismertetik a következtetéseiket – jelentette ki szerda este egy kolozsvári sajtóeseményen Nicușor Dan.
2 hozzászólás