
Fotó: Borbély Fanni
Utolsó, rendes havi tanácsülését tartotta pénteken a csíkszeredai önkormányzati képviselő-testület jelenlegi felállásában. Nyolc önkormányzati képviselő mandátuma szűnik meg, és van, aki keserű szájízzel távozik. Októberben pedig helyettük nyolc új tanácsos kezdi meg tevékenységét.
2024. szeptember 27., 16:582024. szeptember 27., 16:58
Az elmúlt négy évre reflektált Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere az önkormányzati képviselők szeptemberi ülésén pénteken, hiszen a 2020–2024-es mandátumban ez volt a jelenlegi képviselő-testület utolsó rendes havi ülése. Mint fogalmazott, ez a négy év nem volt könnyű időszak, néhány téma erőt próbáló volt, hatalmas kihívásokkal néztek szembe.
– tette hozzá. A mandátum elején az volt a cél, a hogy a megkezdett munkálatokat folytassák, befejezzék, és a következő évekre újabb infrastrukturális fejlesztéseket kezdjenek el. „Sok mindenben eredményt értünk el, de még sok minden előttünk áll” – fogalmazott Korodi.
A testület 19 tanácsosa közül nyolc önkormányzati képviselő nem fogja folytatni a munkát a következő mandátumban. Köztük Szőke Domokos RMDSZ-es önkormányzati képviselő sem.
– mondta felszólalásában a tanácsos. Hozzátette, így megnyugvást jelent, hogy nem kell továbbra érvek és szakmai vita hiányában elfogadjon határozatokat. „Itt voltatok, láttátok, mit műveltetek velem, azt sem kell titkolni, hogy kitúrtatok innen” – mondta ki kereken Szőke Domokos. Hozzátette,
csak azt, hogy ezt megtapasztalhatta, ennyi tapasztalattal több lett, és családjával több időt tud tölteni. Azt kívánja a következő önkormányzati képviselőknek, hogy legyenek nyitottabbak a szakmaiságra, adjanak teret a vitának. Arra is kitért, hogy az elmúlt négy évben volt legerősebben tapasztalható a „közpénz és az önkormányzati képviselők” összefonódása, az elmúlt 22 évben nem tapasztalt ennyi tartózkodást szavazáskor az érintettség okán, amikor közpénz elköltését kellett megszavazni. Zárszóként arra kérte a testülettagokat, amennyiben lehet, a közpénztől távolodjanak el, hogy a város javára jó döntéseket tudjanak hozni.
A jelenlegi csíkszeredai önkormányzati képviselő-testület egyébként 2020. október 26-án alakult meg,
– osztotta meg Wohlfart Rudolf, Csíkszereda főjegyzője.
A következő mandátumban nyolc önkormányzati képviselő helyét nyolc új tanácsos foglalja el. A testület 16 RMDSZ-es, 2 EMSZ-es és 1 PSD-s tanácsosból fog állni. Megszűnik októbertől a mandátuma Ambrus Lilla, Bíró Albin, Varga Csaba-Pál, Tófavi Éva, Veress Dávid, Szőke Domokos RMDSZ-es, Erőss Mária Nemzeti Liberális Párti (PNL), és Szikszai László EMSZ-es önkormányzati képviselőnek.
Soós Szabó Klára, EMSZ-es tanácsos ugyancsak napirend előtti interpellációjában hívta fel a figyelmet többek között a csíksomlyói kegytemplom előtti kolduló gyerekek problémájára, továbbá arra, hogy szennyezett a Somlyó-patak a Csíksomlyó 33. szám alatti szakaszon, és hogy az ottani romatelepen illegálisan építkeznek, holott úgy véli, a törvény mindenki számára törvény kell legyen. Korodi Attila polgármester válaszul elmondta,
a csíksomlyói romatelepen zajló építkezéssel kapcsolatban pedig közölte, hogy a városháza főépítész irodája hatósági eljárást indít ebben az ügyben, ennek lesznek következményei, a törvény egyértelmű, és mindenkinek alkalmazkodni kell a törvény előírásaihoz.
A testület többek között elfogadta a Márton Áron utca 50. szám alatti ingatlan rendeltetésének módosítására – szociális központból inkubátorházzá – vonatkozó határozat-tervezetet, hogy pályázhassanak a megvalósítás finanszírozására. Továbbá a Decemberi forradalom utca 13. szám alatti tömbház hőszigetelési munkálatainak megvalósíthatósági tanulmányát is megszavazták.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
2 hozzászólás