
Fotó: Borbély Fanni
Utolsó, rendes havi tanácsülését tartotta pénteken a csíkszeredai önkormányzati képviselő-testület jelenlegi felállásában. Nyolc önkormányzati képviselő mandátuma szűnik meg, és van, aki keserű szájízzel távozik. Októberben pedig helyettük nyolc új tanácsos kezdi meg tevékenységét.
2024. szeptember 27., 16:582024. szeptember 27., 16:58
Az elmúlt négy évre reflektált Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere az önkormányzati képviselők szeptemberi ülésén pénteken, hiszen a 2020–2024-es mandátumban ez volt a jelenlegi képviselő-testület utolsó rendes havi ülése. Mint fogalmazott, ez a négy év nem volt könnyű időszak, néhány téma erőt próbáló volt, hatalmas kihívásokkal néztek szembe.
– tette hozzá. A mandátum elején az volt a cél, a hogy a megkezdett munkálatokat folytassák, befejezzék, és a következő évekre újabb infrastrukturális fejlesztéseket kezdjenek el. „Sok mindenben eredményt értünk el, de még sok minden előttünk áll” – fogalmazott Korodi.
A testület 19 tanácsosa közül nyolc önkormányzati képviselő nem fogja folytatni a munkát a következő mandátumban. Köztük Szőke Domokos RMDSZ-es önkormányzati képviselő sem.
– mondta felszólalásában a tanácsos. Hozzátette, így megnyugvást jelent, hogy nem kell továbbra érvek és szakmai vita hiányában elfogadjon határozatokat. „Itt voltatok, láttátok, mit műveltetek velem, azt sem kell titkolni, hogy kitúrtatok innen” – mondta ki kereken Szőke Domokos. Hozzátette,
csak azt, hogy ezt megtapasztalhatta, ennyi tapasztalattal több lett, és családjával több időt tud tölteni. Azt kívánja a következő önkormányzati képviselőknek, hogy legyenek nyitottabbak a szakmaiságra, adjanak teret a vitának. Arra is kitért, hogy az elmúlt négy évben volt legerősebben tapasztalható a „közpénz és az önkormányzati képviselők” összefonódása, az elmúlt 22 évben nem tapasztalt ennyi tartózkodást szavazáskor az érintettség okán, amikor közpénz elköltését kellett megszavazni. Zárszóként arra kérte a testülettagokat, amennyiben lehet, a közpénztől távolodjanak el, hogy a város javára jó döntéseket tudjanak hozni.
A jelenlegi csíkszeredai önkormányzati képviselő-testület egyébként 2020. október 26-án alakult meg,
– osztotta meg Wohlfart Rudolf, Csíkszereda főjegyzője.
A következő mandátumban nyolc önkormányzati képviselő helyét nyolc új tanácsos foglalja el. A testület 16 RMDSZ-es, 2 EMSZ-es és 1 PSD-s tanácsosból fog állni. Megszűnik októbertől a mandátuma Ambrus Lilla, Bíró Albin, Varga Csaba-Pál, Tófavi Éva, Veress Dávid, Szőke Domokos RMDSZ-es, Erőss Mária Nemzeti Liberális Párti (PNL), és Szikszai László EMSZ-es önkormányzati képviselőnek.
Soós Szabó Klára, EMSZ-es tanácsos ugyancsak napirend előtti interpellációjában hívta fel a figyelmet többek között a csíksomlyói kegytemplom előtti kolduló gyerekek problémájára, továbbá arra, hogy szennyezett a Somlyó-patak a Csíksomlyó 33. szám alatti szakaszon, és hogy az ottani romatelepen illegálisan építkeznek, holott úgy véli, a törvény mindenki számára törvény kell legyen. Korodi Attila polgármester válaszul elmondta,
a csíksomlyói romatelepen zajló építkezéssel kapcsolatban pedig közölte, hogy a városháza főépítész irodája hatósági eljárást indít ebben az ügyben, ennek lesznek következményei, a törvény egyértelmű, és mindenkinek alkalmazkodni kell a törvény előírásaihoz.
A testület többek között elfogadta a Márton Áron utca 50. szám alatti ingatlan rendeltetésének módosítására – szociális központból inkubátorházzá – vonatkozó határozat-tervezetet, hogy pályázhassanak a megvalósítás finanszírozására. Továbbá a Decemberi forradalom utca 13. szám alatti tömbház hőszigetelési munkálatainak megvalósíthatósági tanulmányát is megszavazták.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
2 hozzászólás