
Fotó: Haáz Vince
2025. március 27., 18:202025. március 27., 18:20
2025. március 31-én lezárul a Kultúrpalota – „A” kategóriás műemléképület – felújítását célzó projekt, a benne foglalt összes tevékenység elvégzésével.
„A Kultúrpalota felújítása” projekt (SMIS kód 116264) kedvezményezettje Maros megye. A projekt a 2014–2020-as Regionális Operatív Programból (POR 2014–2020) nyert támogatást, az Irányító Hatóság az Európai Beruházások és Projektek Minisztériuma, a Közreműködő Hatóság pedig a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség (ADR Centru) volt.
A projekt 2017. június 14-én kezdődött, összértéke 10.918.428,75 lej volt, amiből:
vissza nem térítendő támogatható költség: 6.076.895,95 lej
a haszonélvező hozzájárulása 4.841.532,80 lej, ebből:
a haszonélvező hozzájárulása a támogatható költségekhez: 382.389,71 lej
a haszonélvező hozzájárulása a nem támogatható költségekhez: 4.459.143,09 lej, áfá-val együtt.
A projekt általános célja a turizmus, mint a megye gazdasági növekedését ösztönző elem jelentőségének növelése volt a helyi és megyei kulturális turisztikai potenciál kihasználásával, eközben a Regionális Operatív Program általános célkitűzésére reagálva a megye fenntartható fejlődését szolgáló infrastruktúra és szolgáltatások fejlesztésének támogatásával.
A projekt konkrét célkitűzése a Kultúrpalota történelmi emlékmű felújítása volt, ennek fenntartható hasznosítása, turisztikai és kulturális potenciáljának népszerűsítése, valamint a látogatók számának hat százalékos növekedése által.
A projekt főbb eredményei a következők:
Teljesen felújították az épület főhomlokzatait, az összes külső nyílászárót, a főbejárati villamos berendezéseket, valamint a Megyei Könyvtár udvarának a kerítését.
Megjavították az épület tetőszerkezetét és a tetejét. A sérült cserepek, kúpcserepek és csúcsdíszek pótlására a Pécsi Zsolnay Vállalat által gyártott, eredetivel megegyező kerámia elemeket használtak.
Restaurálták a homlokzati fém díszítőelemeket és fémfeliratokat.
Restaurálták a külső kőelemeket és mozaikokat.
Javításokat végeztek a Megyei Könyvtár lépcsőházában.
A Tükörteremben felújították a belső burkolatokat, a falak, oszlopok és mennyezet eredeti díszítését helyreállítva, felújították a vászonképeket, a lámpákat, a lambériát és a parkettát.
A koncertteremben megjavították az orgonát.
Megtörtént a műemléképület digitalizálása.
A műemléképület népszerűsítését konkrét marketingtevékenységekkel támogatták.
A Kultúrpalota az alábbi időpontokban látogatható:
Téli nyitvatartás (szeptember 1. – május 2.)
Hétfő: zárva
Kedd – Péntek: 09.00 – 16.00
Szombat – Vasárnap: 09.00 – 14.30
A pénztár 15.30-kor, illetve 14.00-kor zár.
Nyári nyitvatartás (május 3. – augusztus 31.)
Hétfő: zárva
Kedd – Péntek: 09.00 – 18.00
Szombat – Vasárnap: 09.00 – 16.00
A pénztár 17.30-kor, illetve 15.30-kor zár.
(X – fizetett hirdetés)
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.