
Fotó: Haáz Vince
2025. március 27., 18:202025. március 27., 18:20
2025. március 31-én lezárul a Kultúrpalota – „A” kategóriás műemléképület – felújítását célzó projekt, a benne foglalt összes tevékenység elvégzésével.
„A Kultúrpalota felújítása” projekt (SMIS kód 116264) kedvezményezettje Maros megye. A projekt a 2014–2020-as Regionális Operatív Programból (POR 2014–2020) nyert támogatást, az Irányító Hatóság az Európai Beruházások és Projektek Minisztériuma, a Közreműködő Hatóság pedig a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség (ADR Centru) volt.
A projekt 2017. június 14-én kezdődött, összértéke 10.918.428,75 lej volt, amiből:
vissza nem térítendő támogatható költség: 6.076.895,95 lej
a haszonélvező hozzájárulása 4.841.532,80 lej, ebből:
a haszonélvező hozzájárulása a támogatható költségekhez: 382.389,71 lej
a haszonélvező hozzájárulása a nem támogatható költségekhez: 4.459.143,09 lej, áfá-val együtt.
A projekt általános célja a turizmus, mint a megye gazdasági növekedését ösztönző elem jelentőségének növelése volt a helyi és megyei kulturális turisztikai potenciál kihasználásával, eközben a Regionális Operatív Program általános célkitűzésére reagálva a megye fenntartható fejlődését szolgáló infrastruktúra és szolgáltatások fejlesztésének támogatásával.
A projekt konkrét célkitűzése a Kultúrpalota történelmi emlékmű felújítása volt, ennek fenntartható hasznosítása, turisztikai és kulturális potenciáljának népszerűsítése, valamint a látogatók számának hat százalékos növekedése által.
A projekt főbb eredményei a következők:
Teljesen felújították az épület főhomlokzatait, az összes külső nyílászárót, a főbejárati villamos berendezéseket, valamint a Megyei Könyvtár udvarának a kerítését.
Megjavították az épület tetőszerkezetét és a tetejét. A sérült cserepek, kúpcserepek és csúcsdíszek pótlására a Pécsi Zsolnay Vállalat által gyártott, eredetivel megegyező kerámia elemeket használtak.
Restaurálták a homlokzati fém díszítőelemeket és fémfeliratokat.
Restaurálták a külső kőelemeket és mozaikokat.
Javításokat végeztek a Megyei Könyvtár lépcsőházában.
A Tükörteremben felújították a belső burkolatokat, a falak, oszlopok és mennyezet eredeti díszítését helyreállítva, felújították a vászonképeket, a lámpákat, a lambériát és a parkettát.
A koncertteremben megjavították az orgonát.
Megtörtént a műemléképület digitalizálása.
A műemléképület népszerűsítését konkrét marketingtevékenységekkel támogatták.
A Kultúrpalota az alábbi időpontokban látogatható:
Téli nyitvatartás (szeptember 1. – május 2.)
Hétfő: zárva
Kedd – Péntek: 09.00 – 16.00
Szombat – Vasárnap: 09.00 – 14.30
A pénztár 15.30-kor, illetve 14.00-kor zár.
Nyári nyitvatartás (május 3. – augusztus 31.)
Hétfő: zárva
Kedd – Péntek: 09.00 – 18.00
Szombat – Vasárnap: 09.00 – 16.00
A pénztár 17.30-kor, illetve 15.30-kor zár.
(X – fizetett hirdetés)
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.