
Fotó: Haáz Vince
2025. március 27., 18:202025. március 27., 18:20
2025. március 31-én lezárul a Kultúrpalota – „A” kategóriás műemléképület – felújítását célzó projekt, a benne foglalt összes tevékenység elvégzésével.
„A Kultúrpalota felújítása” projekt (SMIS kód 116264) kedvezményezettje Maros megye. A projekt a 2014–2020-as Regionális Operatív Programból (POR 2014–2020) nyert támogatást, az Irányító Hatóság az Európai Beruházások és Projektek Minisztériuma, a Közreműködő Hatóság pedig a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség (ADR Centru) volt.
A projekt 2017. június 14-én kezdődött, összértéke 10.918.428,75 lej volt, amiből:
vissza nem térítendő támogatható költség: 6.076.895,95 lej
a haszonélvező hozzájárulása 4.841.532,80 lej, ebből:
a haszonélvező hozzájárulása a támogatható költségekhez: 382.389,71 lej
a haszonélvező hozzájárulása a nem támogatható költségekhez: 4.459.143,09 lej, áfá-val együtt.
A projekt általános célja a turizmus, mint a megye gazdasági növekedését ösztönző elem jelentőségének növelése volt a helyi és megyei kulturális turisztikai potenciál kihasználásával, eközben a Regionális Operatív Program általános célkitűzésére reagálva a megye fenntartható fejlődését szolgáló infrastruktúra és szolgáltatások fejlesztésének támogatásával.
A projekt konkrét célkitűzése a Kultúrpalota történelmi emlékmű felújítása volt, ennek fenntartható hasznosítása, turisztikai és kulturális potenciáljának népszerűsítése, valamint a látogatók számának hat százalékos növekedése által.
A projekt főbb eredményei a következők:
Teljesen felújították az épület főhomlokzatait, az összes külső nyílászárót, a főbejárati villamos berendezéseket, valamint a Megyei Könyvtár udvarának a kerítését.
Megjavították az épület tetőszerkezetét és a tetejét. A sérült cserepek, kúpcserepek és csúcsdíszek pótlására a Pécsi Zsolnay Vállalat által gyártott, eredetivel megegyező kerámia elemeket használtak.
Restaurálták a homlokzati fém díszítőelemeket és fémfeliratokat.
Restaurálták a külső kőelemeket és mozaikokat.
Javításokat végeztek a Megyei Könyvtár lépcsőházában.
A Tükörteremben felújították a belső burkolatokat, a falak, oszlopok és mennyezet eredeti díszítését helyreállítva, felújították a vászonképeket, a lámpákat, a lambériát és a parkettát.
A koncertteremben megjavították az orgonát.
Megtörtént a műemléképület digitalizálása.
A műemléképület népszerűsítését konkrét marketingtevékenységekkel támogatták.
A Kultúrpalota az alábbi időpontokban látogatható:
Téli nyitvatartás (szeptember 1. – május 2.)
Hétfő: zárva
Kedd – Péntek: 09.00 – 16.00
Szombat – Vasárnap: 09.00 – 14.30
A pénztár 15.30-kor, illetve 14.00-kor zár.
Nyári nyitvatartás (május 3. – augusztus 31.)
Hétfő: zárva
Kedd – Péntek: 09.00 – 18.00
Szombat – Vasárnap: 09.00 – 16.00
A pénztár 17.30-kor, illetve 15.30-kor zár.
(X – fizetett hirdetés)
Súlyos kutyabántalmazási ügyről tájékoztatta a nyilvánosságot közösségi oldalán Forró Béla, a kézdivásárhelyi Benji Állatvédő Egyesület elnöke. Ez az eset mégis egyike a szerencsésebben végződőknek.
A nyolcadikosok 79 százaléka ért el legalább 5-ös átlagot az országos képességfelmérő vizsgákon – tájékoztatott kedden az oktatási minisztérium.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion kedden felszólította az államfőt, hogy ezen a héten bízzon meg valakit kormányalakítással, és bejelentette, hogy kezdeményezi Nicușor Dan felfüggesztését.
Újabb vörös jelzésű időjárási riasztást adtak ki kedden délután Maros és Hargita megye több településére. A heves viharok, a nagyméretű jégeső és a felhőszakadások veszélye miatt a hatóságok mindkét megyében RO-Alert riasztást is küldtek.
Nicușor Dan kedden kijelentette, hogy fennáll az előre hozott választások lehetősége, de szerinte ezt a forgatókönyvet el kellene kerülni, mert nem hozna jelentős változást a politikai erőviszonyokban, és fenntartaná a jelenlegi patthelyzetet.
Hatalmas erővel csapott le a szélvihar a Gyergyószárhegy határában álló kapolnára kedden délután. A vihar teljesen megrongálta a szabadtéri létesítményt.
Narancssárga jelzésű viharriasztás volt érvényben kedden délután Maros megyében, ahol az erős szél, a felhőszakadás több helyen is komoly fennakadásokat okozott.
Közönségének alig 9 százaléka középiskolás korú – ezért alapvető cél lesz a jövőben, hogy nyisson a fiatalok felé a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház.
Sepsiszentgyörgyön olyan meleg van, hogy locsolni kell az utcákat. A TEGA köztisztasági vállalat naponta száz köbméter vizet használ fel a megyeszékhely hűtésére.
Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el kedden az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) 21 megye több folyójának vízgyűjtő területére.