
Ki fog nyerni Baróton?
Fotó: Farkas Orsolya
Több mint egy éve bejelentette indulási szándékát, végül mégsem jelentkezett RMDSZ-es polgármesterjelöltnek Derzsi-Ráduly Kázmér Baróton. Benedek-Huszár János tisztségben lévő polgármesternek azonban így is lesz párton belüli kihívója, Bán István korábbi független alpolgármester személyében, aki ugyan nem bízik győzelmi esélyében, fontosnak tartja, hogy megadja a választás lehetőségét a helyi választmánynak.
2024. április 09., 15:292024. április 09., 15:29
Április 5-ig adhatták le jelölési dossziéjukat azok, akik az RMDSZ színeiben kívánják megpályázni a polgármesteri címet. Baróton a határidőig Benedek-Huszár János tisztségben lévő városvezető és Bán István független önkormányzati képviselő, korábbi alpolgármester jelezte indulási szándékát.
Noha a városban és az RMDSZ berkeiben is arra számítottak, hogy az elmúlt másfél évben erőteljes online kampányt folytató Derzsi-Ráduly Kázmér is megméretkezik a polgármesterjelölti címért, a Baróti Szabó Dávid Középiskola igazgatója végül nem nyújtotta be jelentkezését.
Derzsi-Ráduly Kázmér mintegy másfél éve iratkozott be az RMDSZ-be, azzal a céllal, hogy 2024-ben a szövetség színeiben induljon a polgármester-választáson. E szándékát az azóta eltelt időszakban többször megerősítette, néhány hete pedig a város és a hozzá tartozó települések utcáin elhelyezett óriásplakátok révén is hirdetni kezdte.
Egy évvel ezelőtt azonban a legutóbbi választáson függetlenként induló Benedek-Huszár János is belépett az RMDSZ-be, keresztülhúzva Derzsi-Ráduly számításait, így utóbbi úgy döntött, mégsem pályázza meg a jelöltséget.
Benedek-Huszár János az RMDSZ színeiben újrázna
Fotó: Tuchiluș Alex
Közösségi oldalán közzétett bejegyzésében az iskolaigazgató azzal indokolta távolmaradását, hogy egy korábbi kézdivásárhelyi kampányeseményen az RMDSZ országos és megyei vezetősége nyilvánvalóvá tette, Benedek-Huszár Jánost tekintik a szövetség polgármesterjelöltjének, az állóurnás előválasztás megszervezésétől pedig elzárkóztak.
„Amennyiben egy állóurnás előválasztáson dőlhetett volna el, hogy ki legyen az RMDSZ polgármesterjelöltje, elsőként adtam volna le a jelentkezésemhez szükséges dokumentumokat, de
– fogalmazott.
Derzsi-Ráduly Kázmér feltehetően függetlenként indul majd a választáson
Fotó: Derzsi-Ráduly Kázmér/Facebook
Derzsi-Ráduly ugyan hivatalosan még nem jelentette be, hogy függetlenként indulna a polgármester-választáson, egy későbbi bejegyzésében azonban azt írta,
„A programunk, amellyel a június 9-i helyhatósági választások startvonalához állunk, a hivatalos kampány során minden baróti és Baróthoz tartozó településen élő polgártársunk háztartásába el fog jutni, valamint a közösségi oldalainkon is közzé fogjuk tenni” – írta az iskolaigazgató, aki hivatalosan még nem jelentette be indulási szándékát.
Meglepetésre benyújtotta azonban jelölési dokumentációját Bán István egykori független alpolgármester, jelenlegi önkormányzati képviselő. Megkeresésünkre elmondta, azért jelentkezett a polgármesteri tisztségre, hogy megadja a választmánynak a tényleges választás lehetőségét.
Mint magyarázta, amennyiben alul marad, nem indulhat el függetlenként sem a helyhatósági választáson, ugyanis a jelölése iktatásakor alá kellett írnia egy erre vonatkozó nyilatkozatott.
Bán István meg kívánja teremteni a választás lehetőségét
Fotó: Bán István/Facebook
Véleménye szerint Derzsi-Ráduly Kázmér ugyanezen okból nem méretkezik meg az előválasztáson.
– hangsúlyozta Bán István. Hozzátette, ő maga akkor döntött az előválasztáson való indulás mellett, amikor kiderült, hogy Derzsi-Ráduly nem jelentkezik. Ellenkező esetben nem tette volna le a jelöltséghez szükséges dokumentációt, mivel két jelölttel már biztosított lett volna a választás szabadsága.
Az RMDSZ baróti választmánya április 10-én, szerdán ül össze, hogy eldöntse, Benedek-Huszár János vagy Bán István lesz a szövetség polgármesterjelöltje. A megmérettetés egyfajta visszavágónak is tekinthető, miután 2020-ban éppen ők ketten kapták a legtöbb szavazatot az erdővidéki város lakóitól: Bendek-Huszár János 1272 vokssal nyerte meg a választást, míg Bán István 820 szavazattal végzett a második helyen.
Május 1. és 31. között lehetőséget biztosítunk arra, hogy egyszerűen megszabaduljanak azoktól a tárgyaktól, amelyeket már nem használnak, és nem helyezhetők el a hagyományos hulladékgyűjtőkben.
Mielőbbi hosszabb tűzszünet és tartós béke szükségeségét hangsúlyozta az orosz–ukrán háborúban Magyar Péter miniszterelnök szerdán Varsóban, Donald Tusk lengyel kormányfővel közös sajtótájékoztatón kérdésre válaszolva.
A képviselőház hétfőn, a nyugati keresztény pünkösd második napján nem tart üléseket.
Szerdán online formában elkezdődtek a magyar-ukrán szakértői egyeztetések, ami fontos lépés a kapcsolatok újraépítésében – közölte Orbán Anita külügyminiszter szerdai Facebook-bejegyzésében.
Eddig főleg azt nézték a második, negyedik és hatodik osztályosok szintfelmérő tesztjein, hogy tudja-e a gyerek a tananyagot. Idéntől azt is vizsgálnák, tudja-e használni azt a való életben. Az osztálytermi valóság azonban ennél jóval árnyaltabb.
Nicușor Dan államfő csütörtökre a Cotroceni-palotába hívta egyeztetésre az ország gazdasági és politikai helyzetéről az Egységben Romániáért parlamenti frakció, a BÉKE – Románia az első parlamenti frakció és a függetlenek képviselőit.
Kelemen Hunor szövetségi elnök kedd este ismét leszögezte, hogy az RMDSZ nem venne részt egy kisebbségi kormányban a Szociáldemokrata Párt (PSD) oldalán.
A kormánytöbbség kialakításához a pártoknak előbb-utóbb rugalmasabbá kell tenniük az álláspontjukat, mert a cotroceni-i konzultációk első fordulója után nem körvonalazódott megoldás – jelentette ki kedd este az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor.
Tíz éve még gyakori probléma volt, hogy penészes falak közt, rossz raklapokon tárolták az alapanyagokat, de ma ez már nem jellemző – a szakhatóság vezetője szerint folyamatosan javulnak a körülmények a Hargita megyei élelmiszeripari egységekben.
Összesítette a pénzügyminisztérium az Országos Adóhatóság (ANAF) szolgáltatásaival és a Privát Virtuális Tér (SPV – Spațiu Privat Virtual) elnevezésű platformmal kapcsolatban az adófizetők részéről beérkezett visszajelzéseket.
szóljon hozzá!