
A főzőverseny előző két kiadásán a kézdivásárhelyi SDM Venatoris aratta le a babérokat. Itt az oltszemi siker utáni csoportkép egy közéjük álló vendéggel. Archív
Fotó: Székelyhon
Október 12–13-án, szombaton és vasárnap zajlik a Székelyföldi Vadásznapok 12. kiadása. A vándoreseménynek idén a Maros megyei Erdőszentgyörgy ad otthont.
2024. október 11., 12:552024. október 11., 12:55
2024. október 11., 13:002024. október 11., 13:00
A székelyföldi vadásztársadalmat megmozgató esemény helyszínéül évente más-más megye szolgál. 2022-ben az oltszemi Mikó-kastély udvarán tartották, tavaly a Hargita megyei Tusnádfürdőn, idén Maros megyén a sor, ahol az erdőszentgyörgyi Rhédey-kastélyparkhoz várják a vadászokat, vendégeket, érdeklődőket.
A vadásznapok legnagyobb érdeklődéssel követett epizódja a főzőverseny, ahol kizárólag vadhúst szabad felhasználniuk a benevező csapatoknak. Ez szombaton 10.30-kor rajtol, és
Az ünnepélyes megnyitó 11 órára van időzítve vadászkürtös fogadtatással, a vadászegyesületek zászlós bevonulásával, Szent Hubertus-misével, köszöntőbeszédekkel, a Venator Terrae Siculorum-díj, valamint a vándorzászló átadásával. Ezt szakmai előadások követik 12.30-tól.
Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke a világelső zergebakról mesél, dr. Fodor József Tamás vadbiológus, dr. Garai-Tóth Anna, Garai Gábor, Papandonatu Gábor MVE-tagok és Tankó Attila vadgazdamérnök pedig arról beszélgetnek, mit kell tudni a vérebezésről és az utánkeresésről.
Az agarászat történetét fajtabemutatóval egybekötve Keresztes János, az Országos Agarász Egyesület elnöke ismerteti, míg dr. Fodor József Tamás vadbiológus, Barabási Antal Szabolcs mezőgazdasági szakember és dr. Dósa Árpád állatorvos, mezőgazdasági vállalkozó Quo vadis, vadgazdálkodás? címmel tart előadást. A végén Tánczos Barna szenátor, volt környezetvédelmi miniszter medvevadászatos ügyekkel traktálja hallgatóságát.
Közben, 14 óra után elkezdődik a főzőverseny zsűrizése, az eredményhirdetés és a díjátadó 16 órától esedékes. Nagy kérdés, hogy az előző két kiadás győztese, a kézdivásárhelyi SDM Venatoris most is benevező csapata meg tudja-e védeni címét.
Ezután már csak agárfuttatási bemutató szerepel a programban, 17.15-től pedig a Maros Művészegyüttes fellépése zárja a napot, amelynek folyamán helyi termelők, kézművesek árulják portékáikat, de vadászkellékeket is lehet vásárolni, és gyerektevékenységek is lesznek. Aki szombaton elmulasztaná, a trófeakiállítást vasárnap 10-től 18 óráig is meg tudja tekinteni.

Igencsak elbillen a medve–vadász aránya a hétvégén Tusnádfürdőn, ugyanis a helyi kempingnél zajlik szombaton és vasárnap a tizenegyedik kiadásához érkezett Székelyföldi Vadásznapok rendezvénysorozata.

Tízéves jubileumát ünnepelte a Székelyföldi Vadásznapok rendezvénysorozat. A vándorrendezvény pénteken szakmai nappal indult a sepsiszentgyörgyi Székelyföldi Vadászati Közgyűjtemény épületében, majd szombaton az oltszemi Mikó-kastély udvarán folytatódott.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!