
Fotó: Veres Nándor
Pünkösd az egyház születésének, de mindenek előtt a harmadik isteni személynek, a Szentlélek eljövetelének az ünnepe. Csíksomlyón Pünkösd ünnepe összefonódott a csíksomlyói fogadalmi búcsúval. Idén, a járványügyi szabályok betartásával, megtarthatják az ünnepi búcsús szentmisét a nyeregben. Az ünnepről, a búcsút megelőző előkészületekről, a zarándoklat lényegéről, illetve arról is beszélgettünk Urbán Erik ferencrendi szerzetessel, az erdélyi ferences rend tartományfőnökével, hogy miként tud megerősíteni a búcsújárás. Kérdezett Péter Beáta.
2021. május 19., 13:432021. május 19., 13:43
2021. május 19., 13:482021. május 19., 13:48
„Az Úrjézus az utolsó vacsorán megígérte az apostoloknak, hogy az Atyától elküldi a Szentlelket, a harmadik isteni személyt. Pünkösd ünnepe a harmadik isteni személynek, a Szentléleknek az ünnepe” – fogalmazott Urbán Erik.
Mint mondta, Csíksomlyón összefonódott pünkösd ünnepe a csíksomlyói fogadalmi búcsúval. Pünkösd szombatján fogadták meg az ősök, hogy minden pünkösd szombatján eljönnek ide Csíksomlyóra és hálát adnak a hitükben való megmaradásért. Ezért is szoktuk mondani, hogy bár itt nem volt jelenés, de a csíksomlyói segítő Szűzanyának az üzenete ez, hogy tarts ki a hitedben, tartsd meg a hitedet.
Arra is kitért, hogy annak, aki zarándoklatra megy, van egy felajánlása, egy hálaadás, kérés, amiért elvégzi a zarándoklatot, és sorban teljesíti a búcsújárás elnyerésének a feltételeit: elzarándokol a kegyhelyre, elvégzi a szentgyónását, megvallja a hitét, az egyházhoz való tartozását, imádkozik a Szentatya szándékára, szentáldozáshoz járul.
„Teljesíti a feltételeket, de ugyanakkor ott van a közbenjáró imádság, nemcsak önmagukért, hanem mindazokért, akiket magával hoz a szívében a zarándok, azokért is felajánlja. És ezzel a felajánlással lelki hátteret biztosít azok számára, akikért ő kifejezetten imádkozik a búcsú alkalmával. De ott van a tömegélmény, amikor is több tízezren, százezren veszünk részt a szentmisén, ugyanabba a liturgiába kapcsolódunk be, ugyanazokat az énekeket énekeljük, ugyanarra az oltáriszentségre, az Úrjézusra tekint rá a sok zarándok, és ez a tömegélmény ad egy óriási erőt.
Azok, akik nem tudnak eljönni a csíksomlyói búcsúra, bekapcsolódhatnak a pünkösdszombati ünnepi szentmisébe, például a Duna Televízió, az erdélyi Mária Rádió és a Marosvásárhelyi Rádió segítségével, valamint a kegyhely Youtube-csatornáján is közvetítik a misét. Ugyanitt a búcsús programokba is be lehet kapcsolódni.
„Akik nem tudnak eljönni, már otthon imádságos lelkülettel készüljenek a pünkösdszombati búcsúra. Akár a család, a kisebb közösségek is összegyűlnek és együtt imádkoznak. Úgy, ahogy az apostolok Máriával együtt várták a Szentlélek eljövetelét. Fontos, hogy ne csak fizikailag készüljünk a zarándoklatra, hanem még fontosabb ennél, hogy lelkileg is készüljünk rá, és ha lelkileg nyitottak vagyunk a Jóistenre és az Ő ajándékaira, akkor sokkal többet fogunk kapni, mint amennyit várunk vagy remélünk” – mutatott rá Urbán Erik.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
szóljon hozzá!