
Virgil Popescu Marosvásárhelyen
Fotó: Haáz Vince
A következő Zöld Ház program pályázati kiíráskor már nemcsak napelemek felszerelésére, hanem akkumulátortelepek beszerzésére is szeretnének pályázatot kiírni – nyilatkozta Marosvásárhelyen az energiaügyi miniszter, Virgil Popescu, aki villámlátogatáson volt csütörtökön délután Maros megyében, és többek között meglátogatta a radnóti, bővülő hőerőművet is.
2023. június 08., 20:092023. június 08., 20:09
Radnóton, a hőerőműnél évek óta akadozik a második termelőegység megépítése, gondok voltak az építtetővel, de a beruházás finanszírozásával is. A Maros megyében látogató energiaügyi miniszter csütörtökön délután a helyszínen tájékozódott, egyeztetett a spanyol kivitelezővel, és a délutáni sajtótájékoztatóján elégedetten nyilatkozott a látottakról.
Virgil Popescu azt nyilatkozta, hogy minden akadály elhárult a nagyberuházás befejezése elől, és július elsején folytatják a hőerőmű bővítési munkálatait. A tervek szerint a kivitelezés 16 hónapot vesz igénybe, de ő arra kérte a a kivitelezőt, hogy amennyiben lehetséges, jövő év júliusáig fejezze be a munkálatokat, hogy be lehessen indítani az energiatermelést. Radnóton jelenleg háromszáz ember dolgozik a hőerőműnél, számuk nőni fog, ha az új termelőegységet is beüzemelik majd.
A liberális politikus beszélt arról is, hogy
Itt várják a környezetvédelmi engedélyt, utána az erdőterületek kisajátítása, majd a fák kivágása következik. Mint ismert, a ratosnyai vízi erőmű beüzemeléséhez szükséges mesterséges tavat egy erdővel borított völgyben hozzák létre, és ehhez 210 hektáron fogják kivágni a fákat. Virgil Popescu szerint még idén be lehet majd üzemelni ezt az erőművet.
Virgil Poperscu arról is beszélt, hogy 1,1 milliárd euró áll a rendelkezésére az érdekelt cégeknek transzformátorállomások fejlesztésére, bővítésére, és ezen a pályázaton belül bővíteni lehet azokat a kis, utcai állomásokat is, amelyek átveszik a lakosságtól a napelemek által megtermelt áramot – hiszen hamarosan olyan sok magánházban termelnek áramot, hogy a meglevő rendszerek már nem lesznek képesek átvenni azokat.
Emellett – mint Virgil Popescu elmondta – tervezik, hogy a Zöld Ház program következő kiírásán nemcsak napelemekre, hanem áramtároló akkumulátorokra is pályázni lehessen. Mint elmondta, neki is van ilyen, és így nem kell „leadja” a napelemek által megtermelt áramot, hanem tárolja és felhasználja, szinte teljes egészében biztosítva az otthona éves áramigényét.
A sajtó felhívta az energiaügyi miniszter figyelmét a Maros megyei Szászkézden kialakult helyzetre. A településen ugyanis egyre többen szerelnek napelemet és rondítják a falu hagyományos jellegét. A település szerepel az UNESCO világörökségi listán, és a polgármester aggódik, hogy a napelemek miatt ezt elveszíthetik. Virgil Popescu azt mondta, hogy megvizsgálják a helyzetet, és ha szükséges változtatnak a jogszabályokon.
A rendkívüli hőség miatt több megyében korlátozzák vasárnap a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!