
Óriási a teher a postásokon, hiszen fontos leveleket kell kézbesíteniük a nyugdíjasoknak
Fotó: Haáz Vince
Folyamatban van a nyugdíjak újraszámításról szóló döntések kézbesítése Hargita, Kovászna és Maros megyében is. Akik megkapták és elégedetlenek, azok a pontosításokat kérhetnek a megyei nyugdíjpénztáraktól, de bíróságon is kereshetik igazukat. Az elkövetkező időszakban fogadják az extra jövedelmekről szóló bizonylatokat, amelyek nyomán esetleg még emelkedhet a juttatás.
2024. augusztus 23., 07:592024. augusztus 23., 07:59
Autóbuszon, parkban, sorban álláskor az egyik legfontosabb beszédtéma a napokban a nyugdíjak újraszámolása. Mindenki kíváncsi, hogy a szomszédja, barátnője, rokona mennyit kapott, és ha többet, akkor bizony az is kérdés, hogy miért. A postások a döntéseket ábécé sorrend szerint viszik ki, és mint olvasóink jelezték, az is fontos, hogy a személynév milyen betűvel kezdődik. Megtörténik ugyanis, hogy az egy háztartásban élő személyek nem egy napon kapják meg az értesítést.
A méltányosság jegyében meghirdetett és végrehajtott nyugdíj-újraszámítás egyik fontos eleme, hogy míg korábban, a nyugdíjpont értékének kiszámításakor az ágazatokként meghatározott országos átlagbért vették alapul, most nem differenciáltan, hanem azonos összeg alapján számították ki ezt, mégpedig az országos bruttó átlagbér alapján. Korábban minden ágazat, iparág esetében meghatározták, hogy mennyi az országos átlagbér, és ehhez viszonyítva számolták ki az abban az ágazatban dolgozók éves nyugdíjpontértékét.
A másik fontos újítás, hogy bevezették a stabilitási pontokat, amelyeket azok kapják meg, akik 25 évnél többet dolgoztak. Így azok, akik 35 vagy ennél több évet ledolgoztak és adóztak, most nagyobb nyugdíjra számíthatnak.
Akik már megkapták a nyugdíjuk újraszámításáról szóló döntést, és ennek kapcsán elégedetlenek vagy kérdésük van, első körben a megyei nyugdíjpénztárakhoz kell fordulniuk.
A Maros megyei nyugdíjpénztárnál munkanapokon 8.30 és 12.30 fogadják azokat, akiknek kérdéseik vannak az újraszámolt nyugdíjukkal kapcsolatban. Három irodában állnak a szakemberek a rendelkezésükre, akik megmagyarázzák nekik, hogy milyen számítások alapján jött ki az új összeg, és lehetőség szerint válaszolnak minden kérdésre.
A Kovászna megyei nyugdíjpénztárnál (Sepsiszentgyörgyön) hétfőn és szerdán 8.30 és 14 óra között, míg pénteken 8.30 és 12.30 között fogadják azokat, akik tudni szeretnék, hogy az újraszámítás után miért annyi a juttatásuk amennyi.
Hargita megyében, a nyugdíjpénztárnál az ügyfélfogadás hétfőtől csütörtökig 8 és 14 óra között van, míg pénteken 8 és 11 óra között, Csíkszeredában.
Akik a nyugdíjpénztártól kért pontosítások, magyarázatok után is elégedetlenek, azok a bíróságon támadhatják meg a nyugdíj újraszámításáról szóló döntést. Ezt a kézbesítéstől számított 45 napon belül tehetik meg.
A juttatások újraszámítása itt még nem fejeződött be, hiszen azok a személyek, akik nemcsak fizetésben, hanem más, extra juttatásban is részesültek, azok kérhetik, hogy ezeket az összegeket is hozzászámítsák a nyugdíjhoz. Fontos tudnivaló, hogy a 2001. április 1-je után minden megadózott jövedelmet feltüntettek a munkakönyvben, illetve 2011 után az országos Revisal nevű számítógépes rendszerben. Így csak az olyan, nem állandó jövedelmet kell igazolni, ami a fent említett időpont előtti és társadalombiztosítási járulékot is fizettek utána. Ilyen lehet a 13. fizetés, prémiumok, pótlékok, órabérek, ezek esetén kell külön igazolást beszerezni és a nyugdíjosztályokra eljuttatni.
Az igazolásokat az állami vagy magánlevéltárakból lehet kikérni, és annak függvényében, hogy hány évről van szó, díjat is kell fizetni értük. Az elmúlt napokban kiderült, hogy
Ezeket a díjszabásokat jelenleg próbálja szabályozni a munkaügyi miniszter, és lehetséges, hogy az őszi parlamenti ülésszakon kormányhatározattal fogják megszabni a felső határt. Az extra jövedelmekről szóló igazolásokat fél évig fogadják a nyugdíjpénztárak, és ha ezek nyomán változik a nyugdíj, akkor az a következő hónaptól lesz majd érvényes.
A múlt szerdai kormányülést követő sajtótájékoztatóján Simona Bucura-Oprescu munkaügyi miniszter elmondta, hogy a nyugdíjak 82,56 százaléka, azaz több mint 3,8 millió időskori juttatás nő az újraszámolás nyomán, a növekedés átlagos mértéke 622 lej. Közlése szerint szeptemberben a nyugdíjasok már az emelt összegű juttatást kapják. Az összesen 4 609 830 nyugdíjból 3 806 270-nek (82,56 százalék) emelkedett az összege az újraszámolás nyomán. Míg júniusban az átlagnyugdíj 2250 lej volt, szeptemberben ez 2761 lejre nő. A tárcavezető beszámolt arról is, hogy 1 960 012 nyugdíj 1 lej és 500 lej közötti összeggel, 1 033 580 nyugdíj 501 és 1000 lej közötti, 721 360 nyugdíj 1001 és 2000 lej közötti, 83 637 nyugdíj 2001 és 3000 lej közötti, 7681 nyugdíj pedig 3000 lejen felüli összeggel nő. Az újraszámolás nyomán egyetlen juttatás összege sem csökken – hangsúlyozta akkor is a munkaügyi tárca vezetője.
Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el kedden az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) közel 20 megyében.
Viharokra figyelmeztető elsőfokú (sárga) riasztásokat adott ki kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM). A figyelmeztetések Hargita, Kovászna és Maros megyére is érvényesek.
Az Oroszország Ukrajna elleni háborújának nyomán az idén januártól július végéig a Tulcea megyei lakosságnak a Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség által kiküldött RO-Alert riasztások száma megközelíti a 2023 és 2025 között kiküldött riasztások számát.
A szakszervezetek a korábbi bértörvény-tervezetet kifogásolva a bérszámfejtés alapjául szolgáló referenciaérték növelését kérték, de helyette egy még kisebbet kaptak. Az érdekvédelmi tömbök közösen utasítják el az új tervezetet. Az idő vészesen fogy.
Közepes erősségű, 4,4-es magnitúdójú földrengés történt kedd hajnalban a Vrancea–Buzău szeizmikus térségben. A földmozgás epicentruma mintegy 57 kilométerre volt Sepsiszentgyörgytől.
Újabb jelentkezési lehetőség nyílik keddtől a 2026-os roncsautóprogramban azoknak, akik korábban lemaradtak. Több mint 93,7 millió lejt osztanak újra, a támogatás járműtípustól függően 10 és 18,5 ezer lej között alakul.
Medve jelenlétét jelezték hétfőn este Csíksomlyón, a Sarkadi Elek utca 93 szám alatt.
Egy markológépben csaptak fel a lángok hétfőn délután Héjjasfalva községben – tájékoztat a Maros megyei tűzoltóság.
A Román Nemzeti Bank (BNR) egy új, a román festőknek szentelt sorozat ezüstérméjét bocsájtotta ki a numizmatikai forgalomba hétfőn. Ez egyben az első téglalap alakú érme, amelyet a bank a numizmatikai forgalomban kibocsájt.
szóljon hozzá!