
Fél év áll a rendelkezésre a láttamozásra
Fotó: Kristó Róbert
Március elsejétől egészen augusztus végéig várják a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökséghez (APIA) azokat a gazdákat, akik még mindig haszonélvezői a mezőgazdasági életjáradéknak, hogy láttamoztassák a 2017-re érvényes életjáradékos könyvecskéjüket. Tavaly 190 jogosult kereste fel láttamozás végett a megyei ügynökséget.
2018. március 01., 15:012018. március 01., 15:01
Mint ismeretes, a könyvecske bemutatása lehetséges személyesen vagy hitelesített közjegyzői meghatalmazással, esetleg megbízott révén vagy bírósági határozattal kinevezett gyám által.
Lázár István, a Hargita megyei APIA munkatársa egy idén hatályba lépő újdonságra is rámutatott: a láttamozáshoz szükséges évente felmutatni a hatályos földbérleti szerződéseket, annak ellenére, hogy az APIA-nál már van azokból másolat. Ehhez képest
A mezőgazdasági életjáradék folyósítása a kedvezményezett elhunytával megszűnik, s habár ez a jog nem örökölhető, a halál pillanatában érvényes életjáradékot megkaphatják a hozzátartozói – amennyiben a határidő lejárta előtt benyújtják a kérést az APIA megyei székhelyén. Ebben az esetben a következő okmányok eredetijének felmutatása szükséges: az elhunyt életjáradék-könyvecskéje, halotti bizonyítvány, az örökösödést igazoló okmány, az örökös személyi igazolványa, több örökös esetén, a közjegyző által hitelesített nyilatkozat annak az örökösnek a megnevezésével, akit kijelölnek az életjáradék átvételére, illetve a kijelölt örökös banki folyószámlájáról szóló igazolás.
A SAFE hitelprogramból Romániának jutó források több mint fele az országban marad, a jelenlegi piaci finanszírozásnál jóval kedvezőbb feltételek mellett – jelentette ki vasárnap a Digi24-nek Irineu Darău ügyvivő gazdasági miniszter.
A múlt év végén 28,63 millió aktív bankkártya volt forgalomban Romániában, ami 10,07 százalékos növekedést jelent 2025 júniusához képest – derül ki a Román Nemzeti Bank (BNR) összesítéséből.
Egy évvel a bányakatasztrófa után a parajdi árusok közül sokan már feladták, bezárták a boltokat. De van, aki még kitart.
Lehűlésre számíthatunk az elkövetkező napokban, jövő hét közepéig egy hideg légtömeg határozza meg térségünk időjárását – vetítette előre Elena Mateescu, az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) igazgatója a Digi24 hírtelevíziónak nyilatkozva.
Nicușor Dan államfő hétfőn a Cotroceni-palotában konzultál a parlamenti pártokkal az új kormány megalakításáról.
Átfogó közlekedésrendészeti akciókat szerveztek a hétvégén Maros, Kovászna és Hargita megyében. A rendőrök több száz autóst és motorost ellenőriztek, és ittas, valamint kábítószer hatása alatt vezető sofőröket is kiszűrtek a forgalomból.
A bolgár DARA nyerte meg szombat este az Eurovíziós Dalfesztivált a Bangaranga című dallal. Bulgária először diadalmaskodott a versenyen, amelyen az elmúlt három évben gazdasági nehézségek miatt nem vett részt – jelentette az AFP és az EFE.
Közvitára bocsátotta a közlekedési minisztérium a július 1-jétől érvényes járműkategóriánkénti úthasználati díjat (rovinieta) szabályozó rendelettervezetet. Az új rendszer az európai kibocsátási normákat is figyelembe veszi.
Dragoș Pîslaru beruházásokért és európai projektekért felelős ügyvivő miniszter szombaton kijelentette, hogy megvan a terve a helyreállítási terv (PNRR) teljes vissza nem térítendő keretének lehívására.
Másodfokú (narancssárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el szombaton az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) 8 megye, és elsőfokú riasztást 22 megye folyóinak vízgyűjtő területére.
szóljon hozzá!