
A BNYA idei nyári programját ismertették
Fotó: Gábos Albin
A Kárpát-medencei magyar oktatási rendszerben dolgozó pedagógusok, tanintézet-vezetők számára szervez továbbképzéseket, szakmai előadásokat a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ) a nyár folyamán. A 27. Bolyai Nyári Akadémiára június 14-ig, az anyaországi továbbképzésekre pedig június 15-ig lehet jelentkezni az rmpsz.ro oldalon található űrlap kitöltésével.
2019. május 14., 16:242019. május 14., 16:24
Évente közel hatszáz pedagógus vesz részt a Bolyai Nyári Akadémia (BNYA) képzésein, idén a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ) 27. alkalommal hirdeti meg a rendezvénysorozatot a Kárpát-medencei magyar oktatási rendszerben dolgozó pedagógusok, tanintézet-vezetők részére.
Huszonhat csoportot indítanak haszáznegyven férőhellyel. Az érdeklődők az rmpsz.ro oldalon elérhető űrlap kitöltésével iratkozhatnak az akadémiára június 14-ig, a benevezési díj 150 lej, amely a teljes ellátást tartalmazza. A rendezvénysorozatot a magyarországi Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatta.
Ferencz-Salamon Alpár programkoordinátor a Bolyai Nyári Akadémia idei képzéseinek ismertetése során elmondta, ebben az évben a tapasztalati tudás és tanulás a fő tematikája a rendezvénynek, ezért
A képzéssorozat első hetén, július 7–13. között osztályvezetőknek, valamint óvónőknek és pedagógusoknak hirdetnek képzést több helyszínen.
A második hét első napján, július 15-én délelőtt 10 órától a csíkszeredai Apáczai Csere János Pedagógusok Házában tartják meg az akadémia fő megnyitóját, amelyet szakmai előadások követnek majd. Ezen a héten gyakorlatias képzést tartanak többek között a román nyelvet oktató pedagógusoknak, továbbá élménypedagógiai tréninget is szerveznek.
Az akadémia harmadik hetén a vallásoktatáson és a szakoktatáson lesz a hangsúly. Érdekességként megtudtuk, hogy az akadémiára a belföldi és anyaországi egyetemi oktatók és pedagógusok mellett tíz tréner Amerikából érkezik képzést tartani.
Köllő Zsófia, az RMPSZ programigazgatója a magyarországi továbbképzési lehetőségekről számolt be, amelyekre június 15-ig nevezhetnek be az érdeklődő pedagógusok. Kilenc anyaországi helyszínen 225 Kárpát-medencei pedagógus számára tartanak különböző szakmai képzéseket augusztus folyamán. Részleteket a képzésekről szintén az rmpsz.ro oldalon lehet olvasni, a nevezési űrlap is innen tölthető ki, továbbá a jóváhagyott résztvevők névsorát is ugyanitt teszik közzé július 8-ig. A képzések tematikái változatosak, többek között a digitális és élménypedagógiai taneszközök alkalmazásáról, önismeretről, tehetségsegítésről, osztálytermi gyakorlatokról tanulhatnak a pedagógusok.
Esélyteremtő együttműködés címmel nemzetközi szakmai konferenciát tartanak a csíkszeredai Apáczai Csere János Pedagógusok Házában május 18-án délelőtt 10 órától. Az RMPSZ ugyanis partnereként vesz részt az Esélyteremtő hálózat kialakítása című Erasmus+ projektben, amelynek zárókonferenciája lesz megtartva Csíkszeredában.
A harmadfokú hőségriasztás következtében az év eddigi legforróbb napján vagyunk túl. Bár a délutáni órákban úgy tűnt, hogy viharok váltják a kánikulát, ez végül nem következett be.
Lakóháznál keletkezett tűz vasárnap este Sóvárad főutcáján, ahol javak váltak a lángok martalékává, ugyanakkor az épület tulajdonosa enyhébb füstmérgezést szenvedett – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adatai szerint az idei első negyedévben a romániai kereskedelmi szálláshelyek 390 900 külföldi turistát fogadtak, akik összesen 1,488 milliárd lejt költöttek el.
A rendkívüli hőség miatt 35 megyében korlátozzák hétfőn és kedden a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
szóljon hozzá!