Hirdetés
Hirdetés

Legyünk a reménység zarándokai! – a Gyulafehérvári Főegyházmegye karácsonyi pásztorlevele

•  Fotó: Beliczay László

Fotó: Beliczay László

„Isten nincs távol: ő ‘Emmanuel’, a velünk levő Isten. Nem idegen, van arca, Jézus arca” (XVI. Benedek pápa, Urbi et Orbi áldás, 2010).

Vendégszerző

2024. december 25., 21:012024. december 25., 21:01

Jézus Krisztus születését angyali híradás készíti elő. Az angyal Szent Józsefnek is megjelenik álmában és bátorítja, hogy ne féljen magához venni Máriát, mert a benne megfogant élet a Szentlélektől van. Ekkor hangzik el az Emmánuel, azaz „velünk az Isten”. Ez egy rendkívüli, természetfeletti, azaz nem természetes üzenet, hiszen Isten joggal lehetne sokkal inkább távol tőlünk.

A választott nép életében Isten számtalanszor megmutatta, hogy velük van akkor is, amikor nem szolgálnak rá, vagy egyszerűen elfordulnak tőle. Sőt, Izajás prófétán keresztül megígéri a Fiú születését, amikor Ácház király nem mert jelt kérni, épp attól félve, hogy Isten közelsége veszély jelenthet számára.

Az ószövetségi jövendölés valóság lesz Jézus Krisztus születésében. Karácsonykor az embert kereső Isten szeretetét, annak csodáját éljük át.

Isten hűséges az ígéretéhez, ma is velünk van: „Isten nincs távol: ő ‘Emmanuel’, a velünk levő Isten. Nem idegen, van arca, Jézus arca” (XVI. Benedek pápa, Urbi et Orbi áldás, 2010). Isten velünk, közöttünk és bennünk lakása nem veszély számunkra, hanem élet és jövő.

Összezavarodott és összekuszált világunkban, a háború, a szenvedés, az igazságtalanságnak társadalmi, gazdasági és politikai megnyilvánulásának megannyi formája mellett logikátlannak, értelmetlennek és hihetetlennek tűnik Isten jelenléte.

Idézet
Ki irányítja a világot, amikor azt látjuk, hogy társadalmunk demokratikus finomsággal kiszorítani igyekszik Istent, keresztény értékeinket és szimbólumainkat? Ki véd meg, amikor nyilvánvaló vagy alattomos szélsőséges, önérdekű, pusztító erők ostromolnak?

És ha a külső támadások nem lennének elegendőek, Egyházunkat, főegyházmegyénket, közösségeinket belülről bomlasztja a látszatvilág, a felszínesség, az anyagiasság, a saját magunk önzősége. Hányszor döntünk úgy, mint Ácház király: nem a hit útját választjuk, hanem a világunk kínálta logika szerint élünk. A közömbösség, az asszimiláció, fogyatkozó és elöregedő közösségeink, a lelkipásztori szolgálatba belerokkanó paptestvéreink láttán kérdezhetjük: hogyan tudunk megújulni, mi ad erőt nekünk a reményre?

Hirdetés

A válasz erre Karácsony üzenete: Emmánuel, velünk az Isten! Szeretetből belép a mi reménytelen világunkba, és reményt ad nekünk. A remény a szeretetből születik. A keresztény remény nem csal meg és nem okoz csalódást, mert azon a bizonyosságon alapul, hogy semmi és senki nem választhat el minket Isten szeretetétől.

Jézus Krisztus születésével valóság lett az Emmánuel, hogy velünk az Isten.

Bárcsak mi is Istennel lennénk! Mellette lenni hálából, neki szentelni életemet, mert Ő velem van, és én is Vele akarok lenni. Erre törekedtünk főegyházmegyénkben a 2024-es esztendőben, amikor azért imádkoztunk, hogy adjon „nekünk reményt és vágyakozást a megújulásra, hogy közösségben közelebb kerüljünk” Hozzá.

Erre hív meg mindannyiunkat a 2025-ös szentév is: legyünk a reménység zarándokai! Tegyük félre kényelmünket, bizonytalanságainkat, félelmeinket, frusztráltságunkat, sebzettségünket. Erősítsük egymást, különösen azokat, akik nehézségekkel küzdenek.

Álljunk a leginkább szükséget szenvedők mellé: mutassuk meg, hogy Isten mellettük van a mi segítő szolgálatunk révén, hogy Isten velük van a szenvedésben, a nehéz helyzetben is.

Jelenlétünk, segítségünk, szeretetünk Karácsonyt, Isten jelenlétét hozza közel reménytelen helyzetekkel küszködő embertársunkhoz. Legyünk egyenként Márton Áron püspökök, aki az embertelenség poklaiba is szeretetet és reményt vitt.

A Boldogságos Szűzanya élete és példája bátorítson minket keresztény életünk hiteles megélésében, hogy hűséggel járjunk a Krisztus-követés útján. Ő segítsen bennünket Jézus Krisztus születése titkának befogadásában, aki legmélyebben tapasztalta meg, hogy velünk az Isten.

† Dr. Kovács Gergely érsek

† Dr. Kerekes László segédpüspök

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 30., kedd

21 megyében van árvízkészültség

Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el kedden az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) 21 megye több folyójának vízgyűjtő területére.

21 megyében van árvízkészültség
21 megyében van árvízkészültség
2026. június 30., kedd

21 megyében van árvízkészültség

Hirdetés
2026. június 30., kedd

Robbanótöltettel felszerelt drónt találtak Tulcea megyében

Robbanótöltettel felszerelt drónt találtak hétfőn Tulcea megyében – tájékoztatott kedden a védelmi minisztérium.

Robbanótöltettel felszerelt drónt találtak Tulcea megyében
2026. június 30., kedd

Súlyos terroristavádak egy Németországban letartoztatott román fiatalember ellen

Őrizetbe vettek kedden a német hatóságok egy román állampolgárt, akit azzal gyanúsítanak, hogy egy szélsőjobboldali terrorszervezet megalapításával, „terrorháború” útján akarta megdönteni a román államot.

Súlyos terroristavádak egy Németországban letartoztatott román fiatalember ellen
2026. június 30., kedd

Mobilkórházzal mentek az áldozatok kimentésére egy nagyszabású rendőrségi ügyben

Egy emberkereskedelemmel kapcsolatos ügyben huszonhét Bihar megyei helyszínen tartottak házkutatásokat kedden a rendőrség, valamint a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) munkatársai.

Mobilkórházzal mentek az áldozatok kimentésére egy nagyszabású rendőrségi ügyben
Hirdetés
2026. június 30., kedd

A kórház harmadik emeletéről zuhant le egy 71 éves beteg Marosvásárhelyen

Rendőrségi vizsgálat indult, miután egy 71 éves beteg a marosvásárhelyi sürgősségi kórház harmadik emeletéről lezuhant. A férfi egy melléképület tetejére esett, a balesetet követően pedig a sürgősségre szállították.

A kórház harmadik emeletéről zuhant le egy 71 éves beteg Marosvásárhelyen
2026. június 30., kedd

Hiába, hogy délben nincs még 30 Celsius-fok Csíkszeredában, ez már 36 foknak érződik

Érdemes figyelemmel követni az Országos Meteorológiai Igazgatóság adatait a kánikulában, hiszen többek között azt is láthatjuk, hogy mennyinek érződik a valós hőmérséklet.

Hiába, hogy délben nincs még 30 Celsius-fok Csíkszeredában, ez már 36 foknak érződik
2026. június 30., kedd

Összesítették, hogy mennyien voltak az oktatási rendszerben az elmúlt tanévben

A 2025-2026-os tanévben/egyetemi évben 3,518 millió iskolás és egyetemi hallgató tanult a hazai oktatási rendszerben, 33 100 fővel több, mint az előző tanévben/egyetemi évben – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Összesítették, hogy mennyien voltak az oktatási rendszerben az elmúlt tanévben
Hirdetés
2026. június 30., kedd

Három autó ütközött Marosvásárhelyen, egy sérültet kórházba szállítottak

Három személyautó ütközött a marosvásárhelyi Pandúrok sugárúton kedden délelőtt. Két ember sérült meg, egyiküket kórházba kellett szállítani.

Három autó ütközött Marosvásárhelyen, egy sérültet kórházba szállítottak
2026. június 30., kedd

Vörös hőségriasztás: 41 Celsius-fok is lehet Maros megyében

Vörös jelzésű hőségriasztás lépett életbe újra kedd délelőttől Maros megyében is. A rendkívüli meleg miatt a tűzoltók a hőguta, a vízbe fulladás és a szabadtéri tüzek megelőzésére figyelmeztetik a lakosságot.

Vörös hőségriasztás: 41 Celsius-fok is lehet Maros megyében
Hirdetés