
Az állami bértámogatást kérelmező vállalkozások többsége a turisztikai, vendéglátóipari szektorból kerül ki
Fotó: Pixabay.com
Közel tíz éve nem volt olyan magas a segélyben részesülő munkanélküliek száma, illetve az állástalanok összlétszámához képest mért aránya Hargita megyében, mint amit a legutóbbi adatok mutatnak. Noha a munkanélküliségi ráta nem nőtt óriási mértékben, akut munkaerőpiaci problémát jelez az új munkanélküliek száma.
2021. január 14., 12:522021. január 14., 12:52
Hargita megyében a regisztrált munkanélkülieknek majdnem a fele segélyben részesülő, tehát az állását a közelmúltban elveszítő munkanélküli – derül ki a december végén összesített adatokból. A megyei munkanélküliségi statisztikát alkotó adatok közül a „mérvadó és ami nagyon fontos az az, hogy milyen magas a fizetett munkanélküliek száma az állástalanok összlétszámához képest” – mutatott rá lapunk megkeresésére Jánó Edit, a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség osztályvezetője.
Az ügynökség képviselője által közölt adatok szerint legutóbb 2013-ban mértek hasonló arányt a megyében. Ez azt jelzi – erősítette meg Jánó Edit –, hogy sok új állástalan került be a rendszerbe. Összehasonlításképpen elmondta, december végéhez képest egy évvel korábban, azaz 2019 decemberében 5146 állástalan szerepelt az intézmény nyilvántartásában, de közülük mindössze 1275 volt segélyben részesülő munkanélküli.
Érdekes eredményt mutat ugyanakkor az állástalanok nemek szerint csoportosítása is. Ebből ugyanis az derül ki, hogy főként a nők körében nőtt a munkanélküliek száma. A munkanélküliségi ráta a férfiak esetében megegyezik az egy évvel korábbi adattal, a nők körében viszont 1,5 százalékkal több az állástalan, mint az előző év azonos időszakában. A magyarázatot erre a székelyudvarhelyi, tömeges textilipari elbocsátások adják, ugyanis a masszív leépítésekre kényszerülő gyárakban többségében nők dolgoztak. A 6162 Hargita megyei munkanélküli közül 3189 nő – tért rá a konkrét számokra Jánó Edit.
Egyébként a legutóbbi, december végén összesített munkanélküliségi ráta önmagában nem ad okot az aggodalomra, hiszen 4,57 százalékos arány néhány tized értékkel még kisebb is, mint a november végi 4,82 százalékos érték. Ez azonban megtévesztő – mutatott rá Jánó Edit –, ugyanis valójában nem csökkent a munkanélküliek száma, csupán – mint ahogyan az rendszeresen előfordul – sok munkanélküli a fél év letelte után nem újította meg időben munkanélküli státuszát.
– magyarázta az okokat a megyei munkaerő-elhelyező ügynökség képviselője. Kérdésünkre ugyanakkor elmondta, újabb tömeges elbocsátásokról nem kapott bejelentést az ügynökség, de kisebb, 10-20 fős leépítések továbbra is előfordulnak a megyében.
A munkaerő-elhelyező és szakképző ügynökség adatai szerint nőtt a kényszerszabadság idejére állami bértámogatásra vonatkozó igénylések száma is decemberben, az előző hónaphoz képest. Decemberben 177 munkaadó, összesen 943, kényszerszabadságra küldött alkalmazott esetében kérelmezte a bértámogatást, 1,24 millió lejes összértékben. A támogatásért folyamodó vállalkozások többsége a turisztikai, illetve vendéglátóipari tevékenységet folytat.
Románia államadóssága 2026-ban a GDP 61,6 százalékára, 2027-ben 63,4 százalékára emelkedhet, 2036-ra pedig megközelítheti a GDP 90 százalékát – derül ki az Európai Bizottság szerdán közzétett 2026-os konvergencia-jelentéséből.
A pártok vállalták, hogy csütörtökön egyeztetnek egy kisebbségi kormány támogatásának feltételeiről, és pénteken ismertetik a következtetéseiket – jelentette ki szerda este egy kolozsvári sajtóeseményen Nicușor Dan.
Legalább 32 ember meghalt, mintegy 700-an pedig megsérültek azt követően, hogy szerdán két rendkívül erős földrengés rázta meg Venezuelát. A rengések jelentős pusztítást okoztak, a hatóságok szerint az áldozatok száma drasztikusan emelkedni fog.
Operettekkel, óratorony koncerttel kezdődnek csütörtökön a 29. Marosvásárhelyi Napok, amely vasárnapig számos érdekes programot kínál az érdeklődőknek. Forgalomkorlátozásra is számítani kell a rendezvény miatt.
Összesen 148 alkalommal adtak ki Ro-Alert riasztás Hargita megyében az idei év eddigi részében, mert medvék jelentek meg lakott területeken, veszélyeztetve az emberek biztonságát. A legtöbb riasztást Zetelakán regisztrálták.
Több utcában is zajlanak a felújítási munkálatok Székelyudvarhelyen a nagy mobilitási projekt részeként, ami igencsak megnehezíti az autós közlekedést, ezért rákérdeztünk a városházán, hogy milyen munkálatok zajlanak és mire kell még számítani.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
1 hozzászólás