
Az állami bértámogatást kérelmező vállalkozások többsége a turisztikai, vendéglátóipari szektorból kerül ki
Fotó: Pixabay.com
Közel tíz éve nem volt olyan magas a segélyben részesülő munkanélküliek száma, illetve az állástalanok összlétszámához képest mért aránya Hargita megyében, mint amit a legutóbbi adatok mutatnak. Noha a munkanélküliségi ráta nem nőtt óriási mértékben, akut munkaerőpiaci problémát jelez az új munkanélküliek száma.
2021. január 14., 12:522021. január 14., 12:52
Hargita megyében a regisztrált munkanélkülieknek majdnem a fele segélyben részesülő, tehát az állását a közelmúltban elveszítő munkanélküli – derül ki a december végén összesített adatokból. A megyei munkanélküliségi statisztikát alkotó adatok közül a „mérvadó és ami nagyon fontos az az, hogy milyen magas a fizetett munkanélküliek száma az állástalanok összlétszámához képest” – mutatott rá lapunk megkeresésére Jánó Edit, a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség osztályvezetője.
Az ügynökség képviselője által közölt adatok szerint legutóbb 2013-ban mértek hasonló arányt a megyében. Ez azt jelzi – erősítette meg Jánó Edit –, hogy sok új állástalan került be a rendszerbe. Összehasonlításképpen elmondta, december végéhez képest egy évvel korábban, azaz 2019 decemberében 5146 állástalan szerepelt az intézmény nyilvántartásában, de közülük mindössze 1275 volt segélyben részesülő munkanélküli.
Érdekes eredményt mutat ugyanakkor az állástalanok nemek szerint csoportosítása is. Ebből ugyanis az derül ki, hogy főként a nők körében nőtt a munkanélküliek száma. A munkanélküliségi ráta a férfiak esetében megegyezik az egy évvel korábbi adattal, a nők körében viszont 1,5 százalékkal több az állástalan, mint az előző év azonos időszakában. A magyarázatot erre a székelyudvarhelyi, tömeges textilipari elbocsátások adják, ugyanis a masszív leépítésekre kényszerülő gyárakban többségében nők dolgoztak. A 6162 Hargita megyei munkanélküli közül 3189 nő – tért rá a konkrét számokra Jánó Edit.
Egyébként a legutóbbi, december végén összesített munkanélküliségi ráta önmagában nem ad okot az aggodalomra, hiszen 4,57 százalékos arány néhány tized értékkel még kisebb is, mint a november végi 4,82 százalékos érték. Ez azonban megtévesztő – mutatott rá Jánó Edit –, ugyanis valójában nem csökkent a munkanélküliek száma, csupán – mint ahogyan az rendszeresen előfordul – sok munkanélküli a fél év letelte után nem újította meg időben munkanélküli státuszát.
– magyarázta az okokat a megyei munkaerő-elhelyező ügynökség képviselője. Kérdésünkre ugyanakkor elmondta, újabb tömeges elbocsátásokról nem kapott bejelentést az ügynökség, de kisebb, 10-20 fős leépítések továbbra is előfordulnak a megyében.
A munkaerő-elhelyező és szakképző ügynökség adatai szerint nőtt a kényszerszabadság idejére állami bértámogatásra vonatkozó igénylések száma is decemberben, az előző hónaphoz képest. Decemberben 177 munkaadó, összesen 943, kényszerszabadságra küldött alkalmazott esetében kérelmezte a bértámogatást, 1,24 millió lejes összértékben. A támogatásért folyamodó vállalkozások többsége a turisztikai, illetve vendéglátóipari tevékenységet folytat.
Magyar és román nyelven rakták ki Csíkszereda nevét a város egyik újonnan létrehozott körforgalmában, a Hargita utcában.
Új szabályok léptek életbe a más uniós tagállamokban vásárolt jövedéki termékek Romániába történő behozatalára.
Harminc napos előzetes letartóztatásba helyezték hétfőn azt a hét személyt, akik botokkal, fejszékkel és kövekkel támadtak rá szombat éjjel a Kolozs megyei mentőszolgálat munkatársaira – közölte hétfőn a dési ügyészség.
Jócskán túlhaladva a megengedett sebességet, 172 km/órával száguldó sofőrt mértek be a rendőrök vasárnap Buzău megyében, de miután megállították, váratlan fordulatot vett a gyorshajtásos eset.
Tovább fokozódik a hőség az elkövetkező napokban, az Országos Meteorológiai Igazgatóság előrejelzése szerint azonban viharosra fordulhat az időjárás szerdára virradóra.
Őrizetbe vettek egy ügyészt vasárnap éjszaka 24 órára, mert miután botrányt okozott egy Hunyad megyei vendéglátóhelyen, könnygázt használt és egy pisztolyt is elsütött, amikor a rendőrök megpróbálták lefogni – közölte hétfőn a legfőbb ügyészség.
Udvarhely-, Gyergyó- és Csíkszéken is kaptak el ittas sofőröket hétvégén a hatóságok, sőt volt, aki vezetői engedély nélkül közlekedett járművével – derül ki a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság hétfői közleményéből.
Kilőtték azt a medvét, amely vasárnap megtámadott egy embert az észak-szlovákiai Nagyturány (Turany) közelében – jelentette be közösségi médiaprofilján Filip Kuffa szlovák környezetvédelmi államtitkár hétfőn.
Elsősorban a nappali hőmérsékletek alakulásában várhatók változások a következő kéthetes, augusztus 10–23. közötti időszakban az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzése szerint.
Első- és másodfokú időjárási riasztást bocsájtott ki az Országos Meteorológia Szolgálat keddre Románia legnagyobb területére a várható hőség miatt.
1 hozzászólás