
Spéci csapdával vinnék el Székelyudvarhely mellől a medvéket. Archív
Fotó: Barabás Ákos
Idén már tizenöt olyan medvét azonosított be a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász-egyesület, amelyek bejártak Székelyudvarhelyre, ezért óvatosságra intik a lakókat. Az Agyagdomb közelében lebocsozott nagyvad pedig még jó eséllyel az üregében van.
2019. április 17., 15:242019. április 17., 15:24
A Tábor-negyedi kukáknál (a Szent János utcában), a Csalókán, a Cserehát lakónegyedben, a város Rez-tető felőli részén és Bethlenfalván is láttak idén medvéket Székelyudvarhelyen – tudtuk meg Mărmureanu-Bíró Leonárdtól, a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász-egyesület igazgatójától. Hangsúlyozta,
ezért előfordulhat, hogy máshol is jártak már a nagyvadak. Szejkefürdőn például már káreset is volt. Szintén konkrétum, hogy legalább tizenöt medve lépi át rendszerint a város határát, ha a bocsokat is számításba vesszük.
Általában az esti és a hajnali órákban van nagyobb esélye annak, hogy nagyvadak kószáljanak Székelyudvarhelyen, hiszen akkor kevésbé aktív a lakosság, így a medvék is bátrabbak – magyarázta az igazgató. Éppen ezért ezekben az időszakokban
Ha valaki medvét lát a lakott területen, mindenképp értesítse a helyi rendőrséget vagy a vadásztársulatot, de természetesen a 112-es segélyhívó számon is lehet bejelentést tenni.
Még nem tudni biztosan, hogy kijött-e az Agyagdomb közelében bocsozó anyamedve az üregéből – közölte Mărmureanu-Bíró Leonárd. A közelben ugyanis felszereltek egy újonnan vásárolt mozgásérzékelős vadkamerát, amely több rókát, kutyát és mókust is lefotózott, de
A vadászok heti rendszerességgel kijárnak a helyszínre, de ők maguk sem mennek az üreg közelébe, mert nem akarják zavarni a vadakat. Ugyanezt tanácsolja a kirándulóknak is, hiszen továbbra is életveszélyesnek mondható a környék.
Az egyesület vezetője arra is kitért, hogy a januárban vagy februárban bocsozó anyamedvék rendszerint áprilisban, május elejéig hozzák ki a szabadba kölykeiket, éppen ezért még ott lehetnek az üregben. A vadászok korábbi elképzelése egyébként továbbra sem változott, amennyiben előjönnek a bocsok, akkor az ebből a célból készített, egyedi csapdájukkal befogják a medvecsaládot, és a lakott településektől távolabb eső területre szállítják. Erre mindenképp szükség lesz, hiszen a vadak túl közel élnek Székelyudvarhelyhez, és megszokják az emberek által keltett zajokat, így nem fognak félni, és jó eséllyel betörnek a portákra.
„Egyet mindenki imádkozzon, hogy az idén legyen bőséges makk- és gyümölcstermés az erdőkben, hiszen ha nem így történik, akkor rengeteg kárt fognak okozni a medvék. A tavalyi például szerencsés év volt ebből a szempontból. Amíg beérik a termény, addig sem lesz egyszerű a helyzet, de ősztől kezdenek igazán sokat enni a nagyvadak, hogy meghízva átvészeljék a téli időszakot” – egészítette ki a beszélgetést Jakab Attila, a vadásztársulat elnöke.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!