
Fényes nappal is látni medvéket Székelyudvarhely közelében. Képünk illusztráció
Fotó: Beliczay László
Fényes nappal is látni medvéket Székelyudvarhely környékén, ami nem is csoda, hiszen a Nagy-Küküllő Vadász- és Horgász Egyesület tagjai szerint mintegy húsz egyed él a város közelében. Már kárt is okoztak két gazdánál, de a szakemberek szerint csak ezután lesznek igazán nagy gondok.
2021. május 11., 22:012021. május 11., 22:01
Legutóbb hétfő délután a Szejkefürdőn videóztak le egy medvét, miközben áthaladt a 13A jelzésű úton, amely a futók és biciklizők által kedvelt Szívek sétányát is keresztezte. Mărmureanu-Bíró Leonárd, a Nagy Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület vezetője lapunknak elmondta, az eset után a helyszínre siettek és követték a nagyvad nyomait, amely akkorra már távol volt a lakott területről, így nem jelentett veszélyt az emberekre.
Ettől függetlenül azt ajánlja mindenkinek, hogy körültekintően közlekedjenek a helyszínen a balesetek elkerülése érdekében.
– figyelmeztetett a szakember.
Ha a bocsokat is számoljuk, akkor mintegy húsz medve él Székelyudvarhely közelében, amelyek bármikor bejöhetnek a lakott területre – így Mărmureanu-Bíró. Közölte, idén már láttak nagyvadat például a bethlenfalvi részen, de káreset is történt a Rét utcában, ahol egy portára betörve tyúkokat pusztított el a medve, ugyanakkor a Szejkefürdőn juhokat ölt. A szakember szerint
Egyébként azt is megjegyezte, hogy a vadászterületükön található udvarhelyszéki településeken mindenhol hasonló a helyzet.
Arra is kitért, hogy jelenleg is dolgoznak a korábban készített medvecsapdájuk átalakításán, amit meg kell erősítsenek, hogy kiszállíthassák terepre. Kilövési engedélyek híján ugyanis jelenleg ez az egyetlen „fegyverük” a nagyvadakkal szemben.
A jogszabályok szerint befogása után engedély nélkül is átszállíthatják egy másik, a vadászterületükön belül található részre a problémás egyedeket. Rámutatott, már több társulat is kérte, hogy adják kölcsön nekik a speciális csapdát, ezt azonban nem tehetik meg, hiszen a hozzájuk tartozó részeken is rengeteg a probléma. Azt javasolja minden egyesületnek, hogy próbáljanak meg saját, hasonló berendezést készíttetni.
Leszúrtak egy férfit a Fehér megyei Szászcsanádon vasárnap éjjel egy spontánul kitört konfliktusban, a 47 éves férfi belehalt sérülésébe – tájékoztatott hétfőn a megyei rendőrség.
Magyarország és a magyar emberek történelmet írtak, a Tisza Párt óriási felhatalmazást kapott, ami óriási felelősséget jelent – mondta Magyar Péter, a választáson győztes Tisza Párt elnöke hétfőn Budapesten tartott nemzetközi sajtótájékoztatóján.
Idén márciusban 4 684 474 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 3618-cal kevesebbet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2782 lej volt -– derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) hétfőn közzétett adataiból.
Április 13. és 26. között országszerte kismértékű hőmérséklet-ingadozásra lehet számítani – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) hétfőn közölt előrejelzéséből.
Megérkeztek az országgyűlési választás első külképviseleti urnái a Nemzeti Választási Irodához (NVI) hétfő délelőtt.
Az önkormányzati tulajdonban lévő Urbana Rt.-re bízták Székelyudvarhelyen a köztisztasági és hóeltakarítási feladatokat, miután egy tanulmány szerint jogi, gazdasági, működési és közérdeki szempontból is ez bizonyult a legelőnyösebb megoldásnak.
A 2026-os magyar országgyűlési választás után már alig több, mint 381 ezer szavazat feldolgozása van hátra. A külképviseletekről és átjelentkezéssel érkező voksok száma viszonylag alacsony, így a végeredményhez már közel jár a számlálás.
A bukaresti kormány RMDSZ-es miniszterelnök-helyettese szerint elkerülhetetlen a magyar-magyar kapcsolatok újragondolása a Tisza Párt választási győzelmét követően.
Facebook-bejegyzésben gratulált Magyar Péter választási győzelméhez Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának elnöke.
Ilie Bolojan miniszterelnök hétfőn gratulált Magyar Péternek a magyarországi parlamenti választásokon elért győzelméhez.
szóljon hozzá!