
Becsengettek. Rendhagyó szabályok sokaságának betartása vár a diákokra
Fotó: Veres Nándor
A koronavírus-járvány következtében úgy tűnik, rendhagyó lesz a 2020–2021-es tanév a diákok számára. Az egy hete elkezdődött oktatásban rengeteg változás tapasztalható, ezt a diákok mellett a szülők is érzik. Első heti tapasztalataikról kérdeztük az érintetteket.
2020. szeptember 21., 21:582020. szeptember 21., 21:58
Dávid Blanka Dorottya hatodik osztályos tanuló. A csíkszeredai Petőfi Sándor Általános Iskolába járó kislány készségesen mesélt nekünk, még ha látszott is rajta, nem minden intézkedésnek tud felhőtlenül örülni.
– számolt be az első lényeges változásról. Mint mondta, a tanárokkal közösen elérhető online platformot használnak (Google Classroom), ahová az oktatók első héten minden tantárgy anyagát feltöltötték, így tették elérhetővé a fizikailag nem jelen lévő diákok számára is azokat.
„Csak a matematika óra volt élő adásban. A tanárnő az óra alatt a tábla felé fordította a laptopot, úgy magyarázott. Az óra végén viszont felénk fordította, hogy legalább így láthassuk egymást pár percig” – közölte Blanka, akinek szavaiból kivehető volt:
Ők a házi feladatokat le kell fényképezzék és a korábban említett webes felületre kell feltöltsék, amellyel már első héten adódtak nehézségek. „Egy diáknál ez megoldható. De ahol két-három iskolás van, és mindenkinek ugyanazon a számítógépen kellene tanulnia meg leckét írnia, ott ezt hogy oldják meg?” – tette fel a költői kérdést a kislány édesanyja.
Blanka kitért a szünetekre is:
– jelezte, amit édesanyja azzal egészített ki, a tanárok figyelnek arra, hogy az 1–4. és az 5–8. osztályos diákok lehetőleg ne érintkezzenek egymással. Ennek ellenére szinte lehetetlen megoldani, hogy szünetben az alsó tagozatosok betartsák egymás között a másfél méteres távolságot.
„A testnevelés órákon korábban labdajátékokat játszottunk. A múlt héten csak szaladásból állt a tornaóra, hogy minél kevesebbet érintkezzünk egymással” – közölte ismét lemondóan Blanka. Kiderült, zeneórán a jelenlegi szabályok szerint nem szabad énekelni:
Az ötvenperces tanórákon végig védőmaszkban lévő iskolás azt mondta, néha kénytelen lennebb venni azt, hiszen érzi, hogy nem kap rendesen levegőt. Mint mondta, reggel az iskolába való belépéskor nem mérnek testhőmérsékletet a diákoknak, ellenben mindenhol ki vannak téve a kézfertőtlenítők és a tanárok is felhívják a figyelmet azok gyakori használatára.
Az édesanyja rámutatott, ebben a helyzetben nagyon sajnálja a tanárokat is, hiszen az ő felelősségük is megnőtt. „Például az elemi iskolában az ábécé tanulásánál nagy nehézséget jelent a védőmaszk mögött helyesen és érthetően kiejteni a betűket. De szülőkként igyekszünk alkalmazkodni és támogatni a gyerekeket, hogy minél kevesebbet érzékeljenek a rendhagyó tanulásból” – fejtette ki álláspontját.
Feszültséget okoz a közköltségek elmaradása és az italozásból fakadó agresszió a székelyudvarhelyi szociális tömbházakban, miközben a városvezetés javításokat végeztet a Cekend-bejáratnál és a Budvár utcában.
A Tisza-frakció kezdeményezte, hogy a parlament jövő kedden válassza meg az új köztársasági elnököt.
A képviselőház plénuma szerdán módosításokkal elfogadta a biológiai sokféleség megőrzésére vonatkozó 2026-2030-as stratégiát és cselekvési tervet jóváhagyó törvénytervezetet.
Mintegy húsz nappal ezelőtt, amikor legutóbb hírt adtunk róluk, a székely világjárók éppen Ázsia kapuja felé közeledtek. Azóta eljutottak a Bajkál-tóhoz, továbbá Mongólia fővárosába, Ulánbátorba, jelenleg Dzsingisz kán hajdani székhelyén pihennek.
Drónmaradványokat találtak szerda délután a Fekete-tengerben, a mamaiai napozóövezet közelében.
A Hargita megyei közlekedési rendőrök is csatlakoztak a ROADPOL – SPEED európai közlekedésbiztonsági akcióhoz. Az augusztus 3-tól augusztus 9-ig tartó ellenőrzés-sorozat célja a gyorshajtás visszaszorítása és a súlyos közúti balesetek megelőzése.
Összesen 26 sürgősségi esetet kezeltek a Hargita megyei hivatásos tűzoltók a hét első két napján. Elsősegélyt nyújtottak, tűzhöz és balesethez vonultak ki, valamint medvék megjelenése miatt is figyelmeztették a lakosságot.
A képviselőház szerdán döntő házként a szenátus által megszavazott formában, tehát a Szociáldemokrata Párt (PSD) módosító indítványával együtt fogadta el az energiaágazat dekarbonizációjáról szóló törvénytervezetet.
Nicușor Dan államfő szerdán a Facebook-oldalán bejelentette, hogy élettársával együtt úgy döntött: közzéteszik az elnöki hivatal honlapján Mirabela Grădinaru vagyon- és érdekeltségi nyilatkozatát.
Folytatódnak a tárgyalások az egészségügyi szakszervezetekkel az új közalkalmazotti bértörvényről, és ezen a héten van esély az előrelépésre – jelentette ki szerdán Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszter.
1 hozzászólás