
Szeptember 5-ig várják a jelölteket Udvarhelyszéken
Fotó: László Ildikó
Parlamenti képviselői, illetve szenátori tisztségre pályázó jelölteket toboroz az RMDSZ udvarhelyszéki szervezete; a jelentkezők a december 1-jei parlamenti választásokon fognak megméretkezni. Idén egyszerűsített eljárással lehet jelöltté válni.
2024. augusztus 22., 14:012024. augusztus 22., 14:01
2024. augusztus 24., 13:082024. augusztus 24., 13:08
A helyhatósági és európai parlamenti választásokat látva létfontosságú, hogy megerősödve jussanak be a parlamentbe is – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján Bíró Barna Botond, az RMDSZ udvarhelyszéki szervezetének elnöke.
„A legjobb az lenne az erdélyi magyarságnak, ha jövőre ismét kormányra kerülne az RMDSZ.
– fogalmazott. Hozzátette, már most látszik, hogy nehéz gazdasági helyzettel fog szembesülni az új kormány.
– magyarázta Bíró. Az udvarhelyszéki jelentkezőket elsőként a területi szervezetek választmánya, majd a Hargita Megyei Egyeztető Tanács (HET) fogja rangsorolni. Utóbbi már mindhárom szék jelöltjeit figyelembe veszi.
Fotó: László Ildikó
Bíró Barna Botond újságírói kérdésre reagálva rámutatott, információi szerint
Mindemellett arról is vannak pletykák, hogy más személyek is jelöltté válnának, ám erről konkrétum nem hangzott el a sajtótájékoztatón. Korábban egyébként az RMDSZ felsőbb vezetősége egyeztetett más erdélyi magyar pártokkal is, amelyek tagjai bizonyos feltételek mellett szövetségi listán indulhatnának parlamenti képviselői pozíciókért.
A Szövetségi Képviselők Tanácsának (SZKT) döntése alapján egyszerűsített kritériumok szerint jelentkezhetnek a szövetség tagjai képviselő-, illetve szenátorjelöltnek. Szükség van egy önéletrajzra, egy politikai nyilatkozatra, az RMDSZ tagsági könyv másolatára, illetve egy helyi szervezetnek a támogatását igazoló dokumentumot (korábban a széki települések szövetségi politikai alakulatainak egyharmada kellett támogassa a jelöltet). Ezenkívül már csak a helyi és a területi szervezetektől kapott pénzügyi bizonylatokat kell felmutatni, igazolva ezáltal, hogy eleget tettek a szervezeten belüli kötelezettségeiknek.
Fotó: László Ildikó
Kérdésünkre Bíró Barna Botond azt is elmondta, még arra is van idő, hogy valaki belépjen a szövetségbe, amennyiben jelöltetné magát valamelyik tisztségre. Az udvarhelyszéki jelöltté váláshoz szeptember 9-én 12 óráig lehet jelentkezni.
Apropó
Elsőre nyilván nagyon jól hangzik a politikum részéről nagylelkűen felajánlott verbuválási lehetőség, az azonban nagyon sokat ront a helyzeten, hogy rögtön ki is derül: az udvarhelyi helyek tulajdonképpen foglaltak. És azon sem lepődnénk meg, ha a csíkszéki és gyergyói helyekre is – természetesen a „folytonosság és az elkezdett munka miatt” – ugyanazok a lennének majd a jelöltek, mint akik jelenleg is betöltik ezeket a mandátumokat. Biró Barna Botond azonban úgy érezte augusztus 22-én, hogy valamiről tartania kell egy jó kis nyár végi, ősz eleji sajtótájékoztatót. Ez akkor kipipálva. Toborzás, persze... (Kozán István)
A kormány csütörtöki ülésén jóváhagyta a villamosenergia-ágazati kockázatokra való felkészülésről szóló országos tervet.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök csütörtökön kijelentette, hogy már négy éve a közlekedési minisztériumnál van egy olyan projekt, amely megakadályozhatta volna a Duna vízhozamának csökkenésével kapcsolatos problémákat Romániában.
Újabb mérföldkőhöz érkezett a csíkszeredai kórház robotsebészeti programja, ugyanis az elmúlt két napban elvégezték az első robotasszisztált prosztataműtéteket a Nyugat-Európában is performánsnak számító Da Vinci robotsebészeti eszközzel.
A jövő évi jubileumi, huszadik kiadás főpróbájának is tekintik az idei, 19. Székelyföldi Lovas Ünnepet, amelyet augusztus 20. és 23. között rendeznek meg. A gyergyószentmiklósi esemény a lovas élet, a hagyományőrzés és kikapcsolódás találkozóhelye.
Kiemeltek egy embert a Marosból csütörtökön délután Kutyfalva községhez tartozó Marosorosziban, majd megkezdték az újraélesztését. A helyszínre mentőhelikoptert is riasztottak.
A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt csütörtökön 13 óra 22 perckor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP). Ezt később 3,4-es erősségűre módosítotották.
A legfelsőbb bíróság csütörtökön elrendelte az érdemi tárgyalás megkezdését abban az perben, amelyben a korábbi államelnökjelöltet, Călin Georgescut és Horațiu Potra zsoldoscsoportját alkotmányos rend elleni cselekményekkel vádolják.
Az energiaügyi minisztérium arra kéri a lakosságot, a vállalatokat, a közintézményeket és a termelő-fogyasztókat, hogy augusztus 31-éig önkéntesen csökkentsék az áramfogyasztást este 19 és 23 óra között.
Kórházba szállítottak több embert, mezőgazdasági munkagépek rongálódtak meg, és ideiglenes védelmi rendeleteket is kibocsátottak azután, hogy szombat délután súlyos konfliktus alakult ki Csatószegen egy elsőbbségadási vita nyomán.
Szombaton szavaz a Tisza parlamenti képviselőcsoportja arról, hogy kit jelöl köztársasági elnöknek – mondta az MTI kérdésére Bujdosó Andrea frakcióvezető csütörtökön.
5 hozzászólás