
Fotó: Gergely Imre
Több mint háromszáz ember gyűlt össze pénteken délben a gyergyóalfalvi kultúrház előtt. A Pál Imre megverésének hallatán feldühödött tömegben hatalmas volt a feszültség, már-már lincshangulat uralkodott. Kevésen múltak az újabb tettlegességek.
2010. április 23., 18:082010. április 23., 18:08
2010. április 23., 19:452010. április 23., 19:45
A délelőtti gyors hír után már több konkrét információval bővült a gyergyóalfalvi esemény krónikája. Pál Imre házában a Megyei rendőrsség szakemberei végezték el a helyszínelést. Ide érkezett Filip Gheorghe szóvivő is, aki elmondta a következőket: Reggel háromnegyed kilenc körül három álarcos férfi rontott be a gyergyóalfalvi Pál Imre otthonába. A 47 éves férfi éppen édesanyjával reggelizett, amikor rátörtek és brutálisan megverték.
Megütötték a fiát védeni akaró idős asszonyt is, majd egy sötét színű autóval elmenekültek. A két sérültet a gyergyószentmiklósi kórházba szállították. Nem bizonyult igaznak a szóbeszéd, miszerint késsel támadtak a sértettre. Késről ugyan van szó a történetben, de ezt Pál Imre kapta fel, a támadás pillanatában. Ezt ő is megerősítette, de hozzátette, hogy nem az ellenfelei ellen akarta használni, hanem azért vette magához, hogy a támadók nehogy őt sebezzék meg vele. Ezek a tények. Az ügy hatalmas vihart kavart Gyergyóalfaluban.
Pál Imre ugyanis a hétfőre összehívott közbirtokossági közgyűlésen elnöki tisztségre pályázott. A brutálisan összevert férfi hosszú ideje a közbirtokosság és a község vezetésével elégedetlenek egyik élenjárója. Sokan egyáltalán nem tartják véletlennek, hogy a bűncselekmény éppen péntek délelőtt történt, hiszen a közbirokosság vezetése egy sokak által törvénytelennek tartott közgyűlést hívott össze 11 órára.
A kultúrház előtt összegyűlt, több mint háromszáz fős tömeg indulatai igencsak elszabadultak. Az erdészek helyszínre érkezésekor csaknem tettlegességre is sor került Melles Előd erdészeti vezetővel szemben, akinek útját állták, amikor a kultúrházba szeretett volna bemenni. A rémhírek egymást követték.
Fotó: Pethő Melánia
Pál Imre megverésével kapcsolatban késelést is emlegettek, azt, hogy a férfi élet és halál között fekszik. Az elején a tömeg legnagyobb része azért tüntetett, hogy közbirtokossági gyűlésre ilyen körülmények között ne kerülhessen sor. Több, mint egy órán át tartott a lázongás, majd a kedélyek némileg megnyugodtak. Végül szép csendben bevonultak a kultúrházba, ahol sorra került a gyűlés.
Fotó: Pethő Melánia
Itt viszonylag kulturált hangon zajlottak a közbirtokossági vezetés ellen szóló felszólalások, illetve a vezetőség válaszai. Addig, amíg meg nem érkezett a kórházból rövid időre kiengedett Pál Imre. Ekkor újra magasra csapott a hangzavar. A szemmel láthatólag csúnyán összevert Pál az épület előtt beszélt az egybegyűltekhez, felsorolva a közbirtokosság vezetőivel és György István polgármesterrel szemben felgyűlt sérelmeit.
Fotó: Pethő Melánia
Sebeit mutatva „az igazságért megkaptam a fizetségemet” – mondta. Hozzátette, ez nem félemlítette meg, folytatni fogja küzdelmét az általa jogosnak tartott követeléseiért az erdő-visszaszolgáltatásokkal kapcsolatosan. A média kíséretében innen a polgármesteri hivatalba ment, ahol György István polgármester előtt újra felsorolta a vádjait, többek között azt állítva, hogy az általa a törvényeknek megfelelően összeállított erdő visszaigénylési okmányokat a polgármester asztalára tette le, amit György István letagadott.
Fotó: Gergely Imre
A népgyűlésen többször elhangzott a lemondás szó, és előrehozott választásokról is beszéltek.
A délutáni órákban a rendkívüli események nyomán összeült az RMDSZ helyi választmánya, A gyülésen az MPP-s tanácsosok is részt vesznek. Információink szerint a megbeszélés nyugodt hangnemben zajlik, és közös nyilatkozat várható.
Pál Imrét közben visszavitték a gyergyószentmiklósi kórházba. Itt fekszik az édesanyja is, akit bordatörésekkel ápolnak. A tetteseket nagy erőkkel keresi a rendőrség. Gheorghe Filip szóvivő elmondta, gyanúsítottjaik vannak, de jelenleg (pénteken délután) még nem bizonyított a bűnösségük.
A helyzet tehát pénteken délutánra lecsitult Gyergyóalfaluban, de könnyen látható, messze még a béke.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.