
Testhőmérsékletet mérnek belépéskor a múzeumban
Fotó: Haáz Vince
Május 25-től nyit a Csíkszeredai Kájoni János Megyei Könyvtár, akárcsak a Maros megyei, a székelyudvarhelyi azonban már a hét elején megnyitotta ajtóit az olvasók előtt.
2020. május 19., 22:002020. május 19., 22:00
A könyvtárak iránt nagy az érdeklődés, legalábbis Csíkszeredában – tudtuk meg Kelemen Katalintól, aki szerint az olvasók naponta érdeklődnek, hogy mikor vehetik igénybe az intézmény gyűjteményét, mikortól lehet könyveket kölcsönözni. A csíkszeredai könyvtár munkatársa lapunknak arról beszélt, hogy az egészségügyi óvintézkedéseket betartva
A kölcsönzőrészlegen a könyvtáros válogatja és adja ki a könyveket, az olvasóterem pedig még zárva marad. A visszahozott könyveket néhány napig nem kölcsönzik ki. Ha valaki olyan nyomtatványhoz szeretne hozzájutni, amely nem kölcsönözhető, akkor azt a részt, ami a tudományos kutatáshoz vagy dolgozathoz szükséges, beszkennelik és digitális formában juttatják el az igénylőhöz.
Kelemen Katalin érdeklődésünkre arról is beszámolt, hogy milyen pozitív hozadéka volt a bezárásnak. Amíg még bejárhattak a munkahelyükre, a könyvtárosok azt a háttérmunkát végezték, amit egyébként is meg kell tenni, de most sokkal gyorsabban és többet tudtak dolgozni.
Például rendezték, szelektálták az állományt, bővítették az online tartalmakat. Hargita megye helyismereti és a neves személyiségek adatbázisát igyekeznek minél nagyobb mennyiségben digitalizálni. A könyvtár Facebook-oldalán tartották a kapcsolatot az olvasókkal, online elérhető olvasmányokat ajánlottak.
Ugyancsak május 25-én nyit a Maros Megyei Könyvtár, ahol a csíkszeredaihoz hasonlóan az olvasók egyelőre nem mehetnek be a polcok közé, a kért könyvet minden esetben a könyvtáros hozza majd ki számukra,
A nyitvatartási programról a héten fog dönteni a megyei könyvtár, erről – ígéretük szerint – időben értesítik majd a lakosságot.
Székelyudvarhelyen hétköznaponként 9 és 17, míg szombaton 9 és 13 óra között tart nyitva a könyvtár, amely már e héttől várja az olvasóit. Ahogy Szőcs Endre igazgató a Székelyhonnak elmondta,
kézfertőtlenítő használatát javasolják, és egyszerre csak annyi személyt engednek be, hogy az előírt távolságot betarthassák. Itt is csak a kölcsönzőrészleg működik egyelőre, és a könyvtáros válogatja ki, illetve adja át az olvasónak a könyveket, amelyek, miután visszakerülnek, néhány napig nem kölcsönözhetők ki.
A héten már megnyitotta kapuját a Maros Megyei Néprajzi és Népművészeti Múzeum
Fotó: Haáz Vince
Lassan nyitnak a múzeumok is
Május 18-án, a múzeumok nemzetközi napján nyitotta meg kapuit a Maros Megyei Néprajzi és Népművészeti Múzeum. A kiállítótermeket és a múzeum egész területét fertőtlenítették, a látogatóknak be kell tartaniuk az óvintézkedéseket, a távolságtartás és védőmaszk viselése kötelező.
A marosvásárhelyi Kultúrpalota június 1-jétől nyit, bár még folyamatban vannak a felújítási munkálatok, és emiatt néhány galéria zárva marad. A Tükörterem, a Hangversenyterem, a szecessziós kiállítás, a Bernády-emlékszoba, a Dandea-emlékszoba és a Kultúrpalota előcsarnoka lesz látogatható. A művészeti galériák a felújítási munkálatok miatt zárva maradnak. Nem nyílik meg a Természettudományi Múzeum és a marosvásárhelyi várban működő Régészeti és Történeti Múzeum sem, mivel mindkét épületben felújítási munkálatok zajlanak.
Éles lőszerek kerültek elő egy lakóház építése során Balánbányán, ezért pirotechnikai beavatkozásra volt szükség szombaton. Összesen 447 lövedéket találtak fémkeresővel.
Súlyosan megsérült egy székelyudvarhelyi turista szombaton a Fogarasi-havasokban.
Elkobozta a környezetőrség az első olyan munkagépet, amelyet drónfelvételek segítségével leleplezett illegális hulladékkezeléshez használtak – jelentette be szombaton Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
A csíkszeredai ünnepvárás hangulatához egy különleges mesebalett-előadás is hozzájárul, amelynek középpontjában a jól ismert Grincs története áll.
Szemmel láthatóan haladnak a munkálatok a marosvásárhelyi szívintézetnél és a súlyos égési sérültek központjában, és ez nagyon megható – jelentette ki szombaton délután Marosvásárhelyen az egészségügyi miniszter.
A Vadon Egyesület kiosztotta a XII. TransNatura Természetfotó pályázat díjait péntek este, Sepsiszentgyörgyön. Az idei kiírásra beérkezett fotókon gyakran tettenérhető az absztrakció a mikro- és makrovilágban.
A craiovai ítélőtábla egyik bírája bejelentette, hogy szombaton csatlakozni fog a bíróság épülete előtt az igazságszolgáltatás függetlenségéért tüntetőkhöz.
Felfüggesztették a beutalásokat és elhalasztották az előre betervezett műtéteket a iași-i Szent Mária gyermekkórházban.
Börtönbe került egy 28 éves, ittas vezetésért már elítélt férfi, egy 56 éves ellen pedig bűnügyi eljárás indult Kovászna megyében. Mindketten ittas állapotban vezettek autót.
Több ezren tüntettek péntek este a bukaresti Victoriei téren a Recorder oknyomozó portálnak a rendszer problémáit feltáró dokumentumfilmje nyomán.
szóljon hozzá!