Hirdetés
Hirdetés

Lassult az érdeklődés a népszámlálás három nap múlva lejáró önkitöltős szakasza iránt

A Népszámlálás.ro számításai szerint eddig mintegy 750 ezer „magyar kérdőívet” töltöttek ki •  Fotó: Veres Nándor

A Népszámlálás.ro számításai szerint eddig mintegy 750 ezer „magyar kérdőívet” töltöttek ki

Fotó: Veres Nándor

Még csak három napunk maradt a népszámlálás online kitöltésére és a beküldött kérdőívek elfogadásának ellenőrzésére, a cenzus önkitöltéses szakasza ugyanis május 27-én, pénteken zárul. Az önkitöltős szakasz meghosszabbítása óta csökkent az érdeklődők rohama, de azért van igény az online kitöltésre.

Szász Cs. Emese

2022. május 25., 08:342022. május 25., 08:34

A legfrissebb, május 22-ei adatok szerint az ország lakosságának jelentős része már részt vett a népszámláláson,

eddig majdnem 10 millió kérdőív érkezett be a Statisztikai Intézethez.

Hirdetés

A Népszámlálás.ro számításai szerint a romániai magyarok részvétele továbbra is az országos átlag felett van,

hétfőig mintegy 750 ezer „magyar kérdőívet” töltöttek ki a megyék magyarságaránya szerint becsülve – 315 ezret egyénileg, otthonról, további 435 ezret pedig az összeírópontokon regisztráltak.

A május 22-i adatok szerint a hét erdélyi, jelentős magyar lakossággal rendelkező megye közül mindegyik átlagon felüli teljesítménnyel rendelkezik.

A 42 megye rangsorában Hargita megye továbbra is a második, Kovászna a harmadik, Bihar a negyedik, Kolozs az ötödik, Maros a hetedik, Szilágy a tizenegyedik és Szatmár a tizennegyedik.

Székelyudvarhely az élen

Hargita megyében 67,5 százalékos a részvétel, a megyében

a városok tekintetében most Székelyudvarhely vezeti a rangsort

– tudtuk meg Veimberger Noémitől, a népszámlálás városi koordinátorától, aki szerint Udvarhelynek mintegy 72,9 százalékát már sikerült megszámlálni, és remélhetőleg a maradék három nap alatt sikerül elérni a 75 százalékot. „A számok jók, az viszont nagyon látszik, hogy az érdeklődés csökkent az elmúlt időszakban.

Aki akarta, az már nagyjából kitöltötte, a többiek meg gondolom úgy döntöttek, hogy megvárják a számlálóbiztosokat. Azoknak volt jó a meghosszabbítás, akik a rendszerakadozás miatt kimaradtak az utolsó napokban

– fogalmazta meg Veimberger Noémi. Számokban ez azt jelenti, hogy 1861 kérdőív született az elmúlt héten, míg a május 15-e előtti héten 5149 – tehát számokban is jól látható a különbség Székelyudvarhelyen.

Legalább működik a rendszer

A népszámlálás marosvásárhelyi koordinátortáól megtudtuk, hogy

a megyeközpontban eddig 83 857 kitöltött kérdőív született, ami azt jelenti, hogy Marosvásárhely lakóinak 67,6 százalékát sikerült megszámlálni, 21 507 kérdőívet a kitöltési pontok segítségével regisztráltak.

Maros megyében eddig 315 ezer kérdőív született, ami azt jelenti, hogy a 60,2 százalékos kitöltési aránnyal Maros megye a 7. az országos ranglistán.

Amint Gáspár Botondtól megtudtuk, a május 15-ei eredeti határidő előtti két héthez képest az érdeklődők rohama lecsökkent: ez a számokból is jól kivehető. Míg az elmúlt nyolc napban 6500 kérdőív született Marosvásárhelyen és 28 500 a megyében, addig a határidő alatti utolsó héten majdnem húszezer a megyeközpontban és 64 ezer a megyében.

Idézet
Lelassult a roham a meghosszabbítás óta, vannak olyan kitöltőpontok, ahol jobban, máshol kevésbé látványosabb ez a lassulás, van még potenciál.

Jó hír azonban, hogy május 10-11. óta működik a rendszer, nem voltak fennakadások – bár lehet, hogy ez az országosan kisebb érdeklődés miatt tapasztalható” – mondta Gáspár. Hozzátette:

a ballagási időszak sem segít az emberek népszámlálási kedvén, mint ahogy azt is tapasztalták, hogy van, akinek a nem működő platform vette el a kedvét az önszámlálástól.

Fontos az ellenőrzés

„Első ránézésre magyar szempontból jól néznek ki ezek az adatok. Azonban azt is látnunk kell, hogy nagyon magas a Statisztikai Intézet által nem elfogadott kérdőívek száma:

a beküldött kérdőívek 10–15 százalékát nem érvényesítik.

Ezért hangsúlyozzuk, hogy a kérdőívek elismerésének az ellenőrzése ugyanolyan fontos, mint maga a kitöltés, hiszen akiknek a kérdőívét nem érvényesítik, azoknak már csak három napig van lehetőségük újból regisztrálni” – hangsúlyozta Barna Gergő, a Népszámlálás.ro kampánykoordinátora.

A kérdőívek elismerését a dovrec.insse.ro oldalon tudjuk ellenőrizni. Fontos, hogy mindenkit egyenként ellenőrizzünk: a kiskorú gyerekeket, a felnőtteket, az időseket vagy az ideiglenesen külföldön tartózkodókat – mindazokat, akik a háztartásunkhoz tartoznak.

 

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. december 28., vasárnap

Elhunyt Brigitte Bardot francia színészlegenda

A híres francia színésznőt súlyos betegség után, vasárnap érte a halál. 91 éves volt.

Elhunyt Brigitte Bardot francia színészlegenda
Elhunyt Brigitte Bardot francia színészlegenda
2025. december 28., vasárnap

Elhunyt Brigitte Bardot francia színészlegenda

Hirdetés
2025. december 28., vasárnap

Szélvihar miatt rekedtek turisták a Bilea-tónál

A szélvihar miatt nem tudják elhagyni a térséget a Bilea-tó környéki menedékházakban elszállásolt turisták.

Szélvihar miatt rekedtek turisták a Bilea-tónál
2025. december 28., vasárnap

Aprószentek napja – amikor „büntetlenül” lehet csapkodni a lányokat

A karácsonyi ünnepkörhöz tartozik a Heródes által meggyilkoltatott fiúgyerekek, azaz „apró szentek” napja is, régen gazdag, mára kikopó szokásrenddel. Ilyenkor lehet büntetlenül megvesszőzni a lányokat, asszonyokat, de koránt sem nevelés céljával.

Aprószentek napja – amikor „büntetlenül” lehet csapkodni a lányokat
2025. december 27., szombat

Lázadás a beolvadás ellen – a Breaking Bad készítője hozta el 2025 egyik legjobb sorozatát

Az Apple TV-nél készült el, és futott be év végére 2025 egyik legjobb sorozata, a Pluribus. Vince Gilligan új folytatásos története egy meglehetősen egyedi apokalipszist tár a szemünk elé. Kritika.

Lázadás a beolvadás ellen – a Breaking Bad készítője hozta el 2025 egyik legjobb sorozatát
Hirdetés
2025. december 27., szombat

Szexuális visszaélés gyanúja merült fel a Vasile Lascăr Rendőrképző Iskolában

Harmincnapos előzetes letartóztatásba helyezték szombaton a câmpinai Vasile Lascăr Rendőrképző Iskola egyik alkalmazottját, akit egy diák ellen elkövetett nemi erőszak kísérletével gyanúsítanak.

Szexuális visszaélés gyanúja merült fel a Vasile Lascăr Rendőrképző Iskolában
2025. december 27., szombat

Viharos erejű szél és hófúvás várható Székelyföldön

A szél élénkülésére figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat az ország nagyrészére, köztük a székelyföldi megyékre is.

Viharos erejű szél és hófúvás várható Székelyföldön
2025. december 27., szombat

Hol lehet sízni a hétvégén?

Ugyan korlátozottak a lehetőségek azok számára, akik hétvégén már szeretnének sízni Székelyföldön, de érdemes figyelni a sípályák honlapjait, mert az éjszakák egyre hidegebbek és a hóágyúk éjjel-nappal dolgoznak.

Hol lehet sízni a hétvégén?
Hol lehet sízni a hétvégén?
2025. december 27., szombat

Hol lehet sízni a hétvégén?

Hirdetés
2025. december 26., péntek

Tömegkarambol: tizenegy autó ütközött össze a dél-romániai gyorsforgalmi úton – videóval

Tizenegy autó ütközött össze péntek délután a Craiovát Pitești-tel összekötő, 12-es gyorsforgalmi úton, Olt megyében. A járművekben több mint harminc ember utazott, a hatóságok aktiválták a vörös beavatkozási tervet.

Tömegkarambol: tizenegy autó ütközött össze a dél-romániai gyorsforgalmi úton – videóval
2025. december 26., péntek

Karácsony éjjel is szólt a RO-Alert – dróntámadásokra figyelmeztették a Tulcea megyeieket

Oroszország a csütörtökről péntekre virradó éjszaka újabb dróntámadásokat intézett a román határ közelében lévő ukrán kikötői infrastruktúra ellen; a hatóságok RO-Alert üzenetben figyelmeztették az ukrán határral szomszédos Tulcea megye lakosságát.

Karácsony éjjel is szólt a RO-Alert – dróntámadásokra figyelmeztették a Tulcea megyeieket
2025. december 26., péntek

Beköszönt az igazi tél: erős szél és havazás, a hegyekben hóviharok várhatók

Szinte az egész országban téliesre fordul az időjárás a hétvégén: erős szél, havazás, ónos eső, a hegyekben hófúvás várható a meteorológusok szerint. Székelyföld legnagyobb részén sárga jelzésű riasztás lesz érvényben a kedvezőtlen idő miatt.

Beköszönt az igazi tél: erős szél és havazás, a hegyekben hóviharok várhatók
Hirdetés