Hirdetés
Hirdetés

Lassan haladnak az övezeti rendezési tervek elkészítései Csíkszeredában

A város több övezetét szabályozzák majd a rendezési tervek •  Fotó: Pinti Attila

A város több övezetét szabályozzák majd a rendezési tervek

Fotó: Pinti Attila

Nem halad zökkenőmentesen a csíkszeredai önkormányzat által kezdeményezett kilenc övezeti rendezési terv (PUZ) elkészítésének folyamata, amelyekre szükség van a további fejlesztések, építkezések miatt. Olyan akadályok is felmerültek, amelyek jelentős késedelmet okoztak, egyelőre még egy dokumentációt sem fogadtak el.

Kovács Attila

2022. október 02., 21:552022. október 02., 21:55

2022. szeptember 29., 18:542022. szeptember 29., 18:54

Nemcsak város peremterületeinek jó része, hanem központja számára sem készültek kiterjedtebb övezeti rendezési tervek korábban,

ezek nélkül viszont a további beruházások, fejlesztések nem valósulhatnak meg.

Hirdetés

A legutóbbi példa erre a fenntartható mobilitási terv részeként európai uniós támogatással készülő beruházások sora, amelyből azért maradt ki a Kossuth Lajos utca és a Hargita utca egy részének átépítése és felújítása, mert hiányzott a rendezési terv, enélkül pedig az építési felügyelőség nem engedélyezte a munkálatokat.

Tavaly kilenc, nagyobb léptékű övezeti rendezési terv elkészítését irányozta elő az önkormányzat, ezek között van a már említett városközponti PUZ, de számos olyan városrész is érintett, ahol hosszabb távon további fejlesztésekre van szükség.

A városháza részéről közölt adatok szerint a 9 dokumentáció közül csak a Szék útja – Park Hotel nevet viselő, Csíksomlyót érintő, illetve a zsögödi városrész számára készülő rendezési tervek értek el a tervezési szakaszig. Előbbinél a tervező módosította a tervet, figyelembe véve az áramszolgáltató által kért villamossági tervben előírt biztonsági zónákat és az új árvízvédelmi területeket – erről a területek tulajdonosait is értesítették. A zsögödi dokumentációt is módosítani kellett, a területtulajdonosokat ezután értesítik, majd a szakhatósági engedélyeket kell beszerezni az elfogadás előtt – tudtuk meg.

A két PUZ tartalmazza egyébként a város déli és keleti részét, illetve azon túl az északi peremét összekötő új útvonal majdani nyomvonalát is, amelyen a Zsögödi Nagy Imre utcabeli kétszintes útkereszteződéstől indulva a Nagy Laji-dombja mögött a Csíkszentlélek felőli városkijáratot, onnan pedig a Szék és Nagymező utcát lehet majd elérni.

Nem várt akadályok

A nyugati ipari övezetben, ahol új útvonalak kialakítása a cél, és a Nagyrét övezet esetében, ahol sport- és szabadidős tevékenység céljaira, illetve egy összekötő út kialakítására lesz lehetőség,

a szükséges dokumentáció az engedélyek és jóváhagyások beszerzésénél tart, a Barátok Kertje lakóövezet, a Nagymező utca mentén található Fűzhát lakóövezet, a városközpont számára készülő új, illetve szécsenyi meglévő PUZ frissítése esetében a közbeszerzési eljárásokat készítik elő.

A Nagy Laji dombja rendezési terv számára a célszerűségi jóváhagyás kiadása van folyamatban, majd lakossági fórumot tartanak. Az övezetben egyébként a város négy tömbházat szeretne építeni szociális lakások számára.

Korodi Attila polgármester szerint nemcsak az nehezíti a munkát, hogy nagy területekről van szó, ahol sok tulajdonossal kell egyeztetni, de

olyan akadályokkal is szembesültek, amelyek inkább az építkezési engedélyek kiadásakor merülhetnének fel.

Így a magasfeszültségű elektromos hálózathoz való közelség miatt szükséges tanulmányt is kérték, két olyan projekt van, amely emiatt egy évet késik, mert a tanulmány elkészítése időigényes volt, például

topográfiai méréseket kell végezni a vezetékek süllyedését illetően

– magyarázta a polgármester. Ezért szeretnék, hogy ezt a szabályozást országos szinten egységesítenék, mert ez jelenleg hiányzik. Van olyan övezet is, ahol a tervezett árvízvédelmi munkálatok miatt nem érdemes lezárni a PUZ-t, mert akkor több, építkezés számára tiltott övezetet kellene befoglalni – ismertette.

Bors Béla alpolgármester kérdésünkre elmondta, hogy

a város általános rendezési terve (PUG) frissítése és érvényességi idejének meghosszabbítása is küszöbön áll, ugyanakkor biztatónak nevezte, hogy magánkezdeményezésre is egyre több övezeti rendezési terv készül Csíkszeredában – idén ötöt fogadtak el, és további nyolc készül.

Ő úgy számol, hogy a város által kezdeményezett 9 PUZ közül az új összekötő út zsögödi szakaszát tartalmazó, illetve a csíksomlyói Szék útja – Park Hotel nevű rendezési terveket jövőben elfogadja az önkormányzati képviselő-testület, a többiek pedig követik ezeket.

szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. május 08., péntek

Kiránduljunk Székelyföldön – játssz, teszteld tudásod és nyerj!

Székelyföld lenyűgöző tájai, legendás helyszínei és természeti kincsei most egy izgalmas online játék keretében kerülnek reflektorfénybe. Kvízjátékunk lehetőséget kínál arra, hogy a résztvevők értékes nyereményekkel gazdagodjanak.

Kiránduljunk Székelyföldön – játssz, teszteld tudásod és nyerj!
Hirdetés
2026. május 08., péntek

Program, amiről kevesen tudnak: önkéntes fiatalokat vár a Hargita megyei tűzoltóság

Bemutatta középiskolás aktív önkéntesét a Hargita megyei tűzoltóság az Életmentő szenvedéllyel elnevezésű program tízéves évfordulóján. A parancsnokság új jelentkezőket is vár a programba.

Program, amiről kevesen tudnak: önkéntes fiatalokat vár a Hargita megyei tűzoltóság
2026. május 08., péntek

Virágkiállítás és néptánctalálkozó lesz Udvarfalván és Marosvásárhelyen

Legszebb virágaikat mutatják be, és kínálják eladásra az udvarfalvi termesztők szombaton és vasárnap a hagyományos kiállításon és vásáron. Szombaton a településen Májusfa néptánctalálkozót is tartanak, immár nyolcadik alkalommal.

Virágkiállítás és néptánctalálkozó lesz Udvarfalván és Marosvásárhelyen
2026. május 07., csütörtök

Mégsem lesz igazságügyi miniszter Magyar Péter sógora

Lemondott igazságügyi miniszteri jelöltségéről Melléthei-Barna Márton, aki ezt Facebook-oldalán jelentette be csütörtökön.

Mégsem lesz igazságügyi miniszter Magyar Péter sógora
Hirdetés
2026. május 07., csütörtök

Népszavazással akarnak lemondatni egy Maros megyei polgármestert

Maros megyében 1990 óta először írtak ki népszavazást, hogy lemondassanak egy polgármestert. A mezőszengyeliek június 14-én döntenek arról, hogy maradjon a jelenlegi községvezető vagy mennie kell.

Népszavazással akarnak lemondatni egy Maros megyei polgármestert
2026. május 07., csütörtök

Cseke Attila szerint Romániának nincs oka aggodalomra a hantavírus miatt

Az ügyvivő egészségügyi miniszter csütörtöki nyilatkozatának előzménye, hogy hantavírus-járvány tört ki egy Európához közeledő óceánjáró hajón.

Cseke Attila szerint Romániának nincs oka aggodalomra a hantavírus miatt
2026. május 07., csütörtök

Ügyvivő gazdasági miniszter: nőni fog Románia gazdasága a második félévben

Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszter szerint a helyreállítási és a kohéziós alapból megvalósuló beruházások miatt borítékolható, hogy Románia gazdasága növekedéssel zárja a 2026-os évet.

Ügyvivő gazdasági miniszter: nőni fog Románia gazdasága a második félévben
Hirdetés
2026. május 07., csütörtök

Maros Megye Tanácsánál kihívásokkal teli esztendőre számítanak, aminek harmada el is telt

A kihívások éve lesz az idei – állítja a Maros Megyei Tanács elnöke, aki szerint az 1,18 milliárd lejes összköltségvetés fókuszában a megkezdett uniós pályázatok lezárása áll, miközben az állami források szűkössége miatt prioritásokat kellett felállítani.

Maros Megye Tanácsánál kihívásokkal teli esztendőre számítanak, aminek harmada el is telt
2026. május 07., csütörtök

Versenytanács-elnök: a romániai üzemanyagárak 16 százalékkal alacsonyabbak az európai átlagnál

A romániai üzemanyagárak jelenleg 16 százalékkal alacsonyabbak az európai átlagnál – nyilatkozta csütörtökön az Agerpresnek a Versenytanács elnöke.

Versenytanács-elnök: a romániai üzemanyagárak 16 százalékkal alacsonyabbak az európai átlagnál
2026. május 07., csütörtök

Már a 11. könyvvásárnál tartanak a csíkszeredaiak

Megnyílt a 11. Csíkszeredai Könyvvásár: a nyitónapon a gyerekeket Varró Dániel humoros gondolatai, a felnőtt közönséget pedig az olvasásról, figyelemről és kultúráról szóló ünnepi beszédek szólították meg.

Már a 11. könyvvásárnál tartanak a csíkszeredaiak
Hirdetés