
Fotó: Haáz Vince
Nyugdíjas prostituáltakat játszik három nyugdíjas színésznő, ők fognak lelki értelemben lemeztelenedni a Yorick Stúdió legújabb bemutatójában, a Láng Zsolt által írt Sminkszoba című előadásban. A 18 éven felülieknek szóló előadás azonban nem fog közízlést sérteni – ígérik az alkotók.
2017. november 10., 15:172017. november 10., 15:17
Kilenc éve már, hogy minden évben egy magyar és egy román kortárs szerző darabját mutatja be a marosvásárhelyi Yorick Stúdió az Interkulturális párbeszéd a kortárs dráma tükrében című projekt keretén belül. A Yorick Stúdió vezetője, Sebestyén Aba elmondta,
A projekt részeként november 12-én Láng Zsolt: Sminkszoba című ősbemutatójára, november 30-án pedig Elise Wilk: Egy csütörtökön történt című előadás magyar nyelvű ősbemutatójára kerül sor. Mindkettő román nyelvű felirattal lesz megtekinthető.
Láng Zsolt Sminkszobájában három élet, egy találkozás, három nő szerepel. Mindhárman a legősibb mesterség képviselői, „nyugdíjasok”. Egy televíziós műsorba hívják őket, a sminkszobában találkoznak és beszélgetnek. Ahogy emlékeiket egymás mellé rakosgatják, kiderül, hogy a kirakott mozaik egy titkot rejt.
A vasárnap bemutatandó Sminkszobát Patkó Éva rendezi, akit elmondása szerint régóta izgat az a téma, hogy hogyan bánunk mi az időseinkkel.
Fotó: Haáz Vince
– mondta Patkó Éva. Hozzátette: akkor még négy szereplős darab volt, de egyik színésznő, akit a rendező szeretett volna az előadásban látni, közben eltávozott. Rá egy évre elkezdődött a projekt megvalósítása, ami többek közt azért nem volt könnyű, mert nem volt egyszerű a szereposztást megtalálni.
– mondta a rendező, aki végül Szász Enikő, Farkas Ibolya és Balázs Éva művésznők szereplésével viszi színre a darabot.
A temesvári Csíky Gergely Színháztól érkező Szász Enikő elmondta, az ő értelmezésében kettős jelentése van a sminkszobának. „Van egy konkrét, ami maga a sminkszoba, ahová a színészek vagy tévéinterjúra meghívottak előbb felrakják a sminket, aztán meg lesminkelnek. A másik értelme pedig szimbolikus, hiszen
Én roppant érdekesnek és élvezetesnek találtam ezt a leutazást a lelkünk fenekébe, hogy Karinthyt idézzem. Én azt hiszem, hogy nem csak az álarc felviteléről van szó, hanem sokkal inkább az álarc lebontásáról, és ezáltal válik nyilvánvalóvá, hogy egy ilyen mesterség mögött is rejtőzhet igaz ember, olyan rejtett mélységek, amelyek csak akkor tűnnek elő, hogyha a felszínt, azaz a maszkot megkapirgáljuk” – fogalmazott a színésznő.
Fotó: Haáz Vince
Farkas Ibolya az a színésznő, akit újra színpadon láthatunk, de a Yorick színpadán még nem láttuk soha. „Én egy lehetőséget látok ebben a darabban, ebből lehet egy nagyon jó előadást csinálni és nagyot lehet vele bukni. Reméljük, hogy velünk nem az utóbbi történik” – fogalmazott Farkas Ibolya. A színésznő hozzátette,
„Nagyon sok mindent eljátszottam már életem során, ehhez hasonlót is, de pont ilyent még soha. Úgy akarnám, hogy ne is gondoljon arra, hogy ez most Farkas Ibolya” – tette hozzá a művésznő.
„Nehezen indult be, nehezen vállalták a darabot a kollégák, de nekem izgalmas volt.
– fogalmazott Balázs Éva színésznő.
A szöveg szerzője, Láng Zsolt megjegyezte, a Sminkszoba cím sok szempontból érdekes. „Tulajdonképpen a színház egy antisminkszoba, az az érdekes. Felrakod a sminket, és azért rakod fel, hogy ott az előadás alatt levesd” – fogalmaz Láng Zsolt.
Bemutató és további előadások
Láng Zsolt Sminkszoba című darabjának bemutatóját november 12-én, vasárnap 19 órától tartják a Yorick Stúdió Mészárosok bástyájában lévő helyszínén. Jegyet foglalni a 0756-332 608-as telefonszámon lehet. Az előadást legközelebb november 13-án, hétfőn, majd november 14-én, kedden játsszák ugyancsak 19 órától.
Izgalmas időszak előtt áll a videójáték-ipar, aminek a jövőjébe kaphattunk betekintést a nyári bemutató-események révén. Összeállításunkban a legnagyobb bejelentéseket szedtük össze.
A fokozódó elégedetlenségek miatt japánsztrájkot indít az egészségügyben és a szociális ellátórendszerben a Sanitas szakszervezet kedden. Az érdekvédelem főként a véglegesítés előtt álló egységes bértörvény-tervezet módosítását szeretné elérni.
A Hunyad megyei törvényszék elrendelte hétfőn annak a férfinek az előzetes letartóztatását, aki egy pisztollyal rálőtt négy emberre Lupényben. A törvényszék döntése nem jogerős, 48 órán belül megfellebbezhető.
A hét elején az átlagosnál melegebb idő várható, majd átmeneti lehűlés érkezik. A hónap közepétől ismét melegszik az idő, ugyanakkor záporokra és zivatarokra szinte minden nap számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzéséből.
Rendkívüli ülésen fogadta el a gyergyószentmiklósi önkormányzati képviselő-testület azt a határozatot, amellyel a Monturist Kft. közgyűlésének összehívását kezdeményezik, ahol a cégvezető menesztését szeretnék elérni és kineveznék az utódját is.
A népzene, a könnyűzene és a gasztronómia találkozására épül a Folk & Roll Víkend, egy minifesztivál, amelyre július 31. és augusztus 2. között kerül sor Gyergyószentmiklóson. A város nem marad fesztiválhangulat nélkül idén sem.
Összesen 9,76 millió hektár területre nyújtottak be 671.334 egységes agrártámogatási kérelmet a június 5-i határidőig.
Idén májusban 4 679 826 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 2812-vel kevesebbet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2784 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) hétfőn közzétett adataiból.
Újabb harminc nappal meghosszabbította a bányakatasztrófa miatti vészhelyzetet Parajdon a helyi vészhelyzeti bizottság.
Eugen Tomac kijelölt kormányfő hétfőn közölte, hogy legkésőbb szerdára véglegesíti miniszterjelöltjeinek listáját, és ismét hangsúlyozta, hogy technokrata kormánynak szeretne bizalmi szavazást kérni a parlamentben.
szóljon hozzá!