
Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Egyensúlyban, félelem nélkül címmel szerveznek Nősziget konferenciát november közepén Marosvásárhelyen, és ennek egyik meghívottja Lackfi János magyarországi költő.
2022. november 09., 17:172022. november 09., 17:17
Az első Nőszigetet 2017 januárjában szervezték meg a marosszentgyörgyi kultúrotthonban – meséli Sófalvi Adél főszervező. Tőle azt is megtudjuk, hogy akkor 3 kisgyerek édesanyjaként (azóta megszületett a negyedik gyermekük is) az fogalmazódott meg benne, hogy milyen jó lenne, ha létezne egy olyan hely, ahová, mint egy szigetre, a hétköznapok kavalkádjából kilépve, a nők összegyűlhetnének, megoszthatnák örömeinket, küzdelmeiket – és nem utolsó sorban, közelebb kerülnének Istenhez.
A Nősziget a marosszentgyörgyi hölgyek ökumenikus találkozójaként indult. „Minden évnek van egy mottója, amit a Szentírásból választunk és ami meghatározza az alkalmak témáit. A 2022-es évünk mottója: Erő és méltóság árad róla, nevetve néz a holnap elé (Péld. 31,25). Ez lett az első Nősziget-konferencia mottója is, amelynek megszervezését is az Úr helyezte a szívünkre. Hisszük, hogy Ő sokat formálja a bensőnket, az igék valamint az igazságok által amelyek elhangzanak, de a meghívottaink és nem utolsó sorban egymás által is” – mondta Sófalvi Adél.
Az első Nősziget konferenciát november 18-19-én tartják Marosvásárhelyen, a Mihai Eminescu Házban és díszmeghívottja Lackfi János magyarországi költő lesz. Hinták című darabját, mely alapját valós események adják, két erdélyi származású, jelenleg Magyarországon élő színművésznő, Tarjányi Krisztina Irma és Molnár Enikő, egy fiatal kortárs zeneszerző, Varga Abigél, egy erdélyi grafikus, Ilyés Mariann, valamint Agárdi Eszter, cselló- és Pethő Rebeka, fuvolaművész vitték színpadra.
– olvasható a bemutató szövegben. A pénteki előadás után beszélgetni lehet a költővel és a darab zeneszerzőjével, de Lackfi János szombaton is részt vesz a Nősziget konferencián.
A Nősziget Konferenciára az esemény Facebook-oldalán lehet regisztrálni.
Csatlakozva az országos szintű energiatakarékossági mozgalomhoz – amelyre az energiaügyi minisztérium kérte fel a lakosságot és a nagyfogyasztókat –, a sepsiszentgyörgyi önkormányzat is visszafogja energiafogyasztását.
Magyar Menyasszony címmel nyílt kiállítás a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeumban, ahol nem csak az elmúlt 500 év menyasszonyi ruháit, levelezéseket tekinthetik meg az érdeklődők, hanem történetekkel is gazdagodnak.
Elkezdődött a pótérettségi írásbeli szakasza: Székelyföldön majdnem kétezer diák vizsgázik. Hétfőn a román írásbelivel kezdik. Egy romántanár tanácsokat is ad a román nyelv gyakorlásához, amelyhez elengedhetetlen az élő román beszéd gyakorlása.
Nicușor Dan államfő pénteken visszaküldte a parlamentnek újratárgyalásra a 2026-ban 859 barnamedve megelőző célú kilövését lehetővé tevő törvényt.
A kormány pénteken megteremtette a jogalapot arra, hogy a Transelectrica az országos villamosenergia-diszpécserszolgálaton keresztül augusztus 31-éig biztonsági intézkedéseket rendeljen el, ha ezt a villamosenergia-rendszer helyzete indokolja.
Medvebiztos hulladéktárolókat helyezett ki Gyergyószentmiklós önkormányzata a 4-es kilométerként ismert üdülőövezetben. Ezzel már jól bevált példát követnek, és a medvék mellett az illegális hulladéklerakást is visszaszorítanák.
A helyreállítási forrásokból elkülönített összeg kimerüléséig ingyenes marad az első elektronikus személyi igazolvány kiállítása. Az erről szóló határozatot pénteki ülésén fogadta el a kormány.
A Richter-skála szerint 3,2-as erősségű földrengés történt pénteken 14 óra 23 perckor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Újabb harminc nappal meghosszabbította a bányakatasztrófa miatti vészhelyzetet Parajdon a helyi katasztrófavédelmi bizottság.
A Duna vízhozama Báziásnál, ahol a folyam belép Romániába, pénteken továbbra is 1400 köbméter másodpercenként, amely az 1985-ben jegyzett történelmi mélypontnak felel meg – közölte pénteken az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA).
szóljon hozzá!