
A gyergyói településekről szóló könyvekben megtalálhatóak a kvízkérdések válaszai
Fotó: Barabás Orsolya
A Gyergyószentmiklósi Városi Könyvtár október 1-től kvízjátékot indított Ki mit tud? 50 kvízkérdés Gyergyó vidékéről címmel. Emellett október 4-ig nevezhetnek a középiskolások az aradi vértanúk emlékére szervezett szavalóversenyre.
2021. október 01., 12:392021. október 01., 12:39
Rendkívül tanulságos és érdekes kvízjátékot állítottak össze a Gyergyószentmiklósi Városi Könyvtárban. Az ötfordulós játék során összesen ötven kérdésre kell megválaszolni, bármikor be lehet kapcsolódni október 10-ig. Az alsó korhatár 14 év. Október 1. és 5. között naponta lesznek fordulók.
„Naponta 10 kérdésből álló fordulóval jelentkezünk a könyvtár Facebook-oldalán található linken keresztül. Pénteken az első tíz kérdés Gyergyószentmiklósról szól, a 2. nap Remete és Ditró, majd Szárhegy és Alfalu, a 4. nap Csomafalva és Újfalu, végül pedig Gyilkostó, Marosfő és Vasláb kerül a középpontba.
– részletezte Szakács Rita könyvtáros. A programfelelős elmondta, nem csak a helyiek bekapcsolódását várják a játékba, hanem bárkiét a világ bármely részéről, akinek fontos a vidék megismerése. A játék kiértékelése október 14-én 16 órától lesz a Székelyföld Napok keretében. Az érdeklődők a szükséges dokumentációt, a települések monográfiáját megtalálják a Gyergyószentmiklósi Városi Könyvtárban.
Fotó: Barabás Orsolya
A Gyergyószentmiklósi Városi Könyvtár szavalóversenyt szervez az aradi vértanúk emlékére. A gyergyószentmiklósi középiskolák magyar szakos tanáraival közösen választották ki a két kötelező verset.
Mindkettő elvihető kinyomtatva a könyvtár emeleti olvasóterméből. „Igyekszünk a szépirodalmat összekapcsolni a jeles történelmi eseményekkel.
– hangsúlyozta Csergő Aliz könyvtáros, programfelelős.
A középiskolások október 4-én délután 5 óráig nevezhetnek a könyvtárban. A versenyt ünnepséggel egybekötve október 5-én 10 órától tartják. Ennek részeként Kastal Otília, a Salamon Ernő Gimnázium magyar szakos tanára az 1848-as eseményekről irodalmi megközelítésből tart előadást, Portik Zsolt, a Fogarasy Mihály Műszaki Középiskola történelemtanára pedig feleleveníti a jövőformáló történelmi esemény érdekességeit.
A rendezvény nyitott, bárki érdeklődőt szívesen várnak az ünnepségre és a szavalóversenyre.
A hadsereg radarrendszere vasárnap délután egy drónt észlelt az ukrán-román folyami határ közelében. A helyzet megfigyelésére 15 óra 17 perckor felszállt két F-16-os vadászgép a borceai 86-os légibázisról.
Több mint 4,29 millió lej értékben szabott ki bírságokat és összesen 570 járművezetői engedélyt vont be a Román Rendőrség az elmúlt 24 órában, miközben több ezer járművet és személyt ellenőriztek a Blocada elnevezésű országos akció során.
Székelyföldet is eléri az országos hőhullám: Maros megyében kedd reggelig narancssárga hőségriasztás van érvényben, miközben az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) augusztus 6-áig meghosszabbította a rendkívüli melegre vonatkozó előrejelzését.
Miközben Magyarországon vasárnapra teljesen leállhat a Paksi Atomerőmű a Duna rekordalacsony vízállása miatt, Romániában is egyre súlyosabbá válik a helyzet.
Vasárnap hajnalban lekapcsolták a Paksi Atomerőmű utolsó előtti termelőegységét a Duna alacsony vízállása miatt. Magyar Péter szombat éjszakai bejelentése szerint vasárnap folyamán az utolsó blokkot is leállítják.
A rendőrök büntetőeljárást indítottak a pénteki câmpulungi közúti baleset ügyében, amelyben egy személy életét vesztette, 13 pedig megsérült.
A szakhatóságok a Duna Bala-ágánál is különböző beavatkozási lehetőségeket elemeznek, hogy biztosítsák a cernavodai atomerőmű 2-es reaktorának működéséhez szükséges vízszintet – jelentette ki péntek este Ilie Bolojan.
Jövő héttől ingyenesen lehet használni a városi buszjáratokat Csíkszeredában a hétvégéken. A Csíki Trans Kft. ugyanakkor 25 százalékkal emeli a bérletek árát, a jegyek ára azonban egyelőre a régi marad.
Országos energetikai válsághelyzetet hirdettek Romániában augusztusra a villamosenergia-termelés csökkenése miatt – jelentette be pénteken Ilie Bolojan.
Újabb marosvásárhelyi útkereszteződéseknél és átjáróknál helyezik üzembe az új jelzőlámpákat az okos forgalomirányító-rendszer részeként. Soós Zoltán polgármester szerint segítenek, gyorsítják a haladást.
szóljon hozzá!