A kútvíz nitráttal szennyeződhet, ha a trágyalé befolyik a talajba, a föld alatti vízforrásokba. Képünk illusztráció
Fotó: Erdély Bálint Előd
Ingyen bevizsgálják a kútvizeket Maros, Hargita és Kovászna megye egyes településein, és közben felhívják a lakók figyelmét arra, hogy az istállótrágya nem megfelelő tárolásának milyen következményei lehetnek. A tájékoztató kampány egy nagyobb, uniós támogatással létrehozott, a talaj- és vízszennyezés megelőzését, visszaszorítását célzó program része.
2021. július 16., 09:022021. július 16., 09:02
2021. július 16., 10:332021. július 16., 10:33
Az istállótrágya nem megfelelő tárolása és kiszórása miatt a talaj és a kutak is nitráttal szennyezettek Romániában. A káros hatás felszámolására 2008–2017 között az Európai Unió 60 millió euró támogatást folyósított az országnak, amiből 86 trágyatárolót, tizenkét szennyvíztisztítót és egy biogázállomást hoztak létre, valamint 250 hektár erdősávot telepítettek.
A 2017–2020-as programban újabb ötvenmillió eurót lehetett lehívni községi trágyatárolók építésére. Maros megyében ilyen létesítmény épült például Mezőkirályfalván, Gernyeszegen, Bátoson, Mezőtóháton, Radnóton, Bükkösön és Nyárádszeredában.
A környezetvédelmi minisztérium folytatja tájékoztató kampányát, és ennek részeként
tájékoztató szórólapokat osztogatnak és válaszolnak a felmerülő kérdésekre. A gyerekeknek kis vetélkedőket is szerveznek.
A nitráttal fertőzött kútvíz ugyanis veszélyes lehet a csecsemőkre, de hosszútávú fogyasztása a felnőtt emberek egészségét is károsítja.
A karaván programja
A tájékoztató karaván Maros megyében július 19-én Gernyegeszegen, 20-án Bátoson, 21-én Dózsa György községben, 22-én Bükkösön és Mezőtóháton, 23-án Mezősályiban, 24-én Nyárádszeredában, augusztus 12-én Mezőkirályfalván, 20-án pedig Radnóton húzza fel a sátrakat, amelyek alatt a szakemberek várják a kútvízmintákat és a lakossági kérdéseket. Hargita megyében július 20-án Csíkcsicsót, július 24-én pedig Székelyudvarhelyt keresik fel, míg Kovászna megyében július 19-én Uzonban, 20-án Szitabodzán, július 21-én pedig Csernátonban lesznek. Az istállótrágya-szennyezés megelőzését célzó programnak és kampánynak honlapja is van, egyelőre csak román nyelven.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Székelyudvarhelyen jelenleg több helyszínen is javában zajlanak a munkálatok a nagy mobilitási projekt részeként, így a közlekedőknek érdemes figyelni az időszakos korlátozásokra. Mutatjuk, hol vannak korlátozások, és mi szabadul fel a közeljövőben.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.
Elérhető a Határtalanul program legújabb pályázata csütörtöktől – jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Sátoraljaújhelyen, a Rákóczi-táborban tartott sajtóeseményen.
Lépfenefertőzéssel (anthrax) kezelnek két személyt a bukaresti Matei Balș járványtani intézetben – közölte csütörtök este az egészségügyi minisztérium.
szóljon hozzá!