Hirdetés
Hirdetés

Kutatóbiológusnak készül Háromszék idei legsikeresebb magyar érettségizője

Az árkosi születésű Pál Ágnes büszkén hagyja maga mögött a líceumi éveket •  Fotó: Tuchiluș Alex

Az árkosi születésű Pál Ágnes büszkén hagyja maga mögött a líceumi éveket

Fotó: Tuchiluș Alex

Kiemelkedő teljesítményével Kovászna megyében a második legjobb eredményt érte az idei érettségin Pál Ágnes, a Székely Mikó Kollégium diákja. Az árkosi születésű, 18 éves lány már a líceumi évek alatt is kiemelkedően teljesített a tantárgyversenyeken, az érettségin 9,77-es átlaggal küzdötte fel magát az elsők közé. Ágnesnek már biztos helye van a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetemen, és legfőbb vágya, hogy biológusként kutatásokban is részt vehessen a jövőben.

Farkas Orsolya

2024. július 13., 16:242024. július 13., 16:24

– Először is, gratulálok a kiemelkedő eredményedhez! Hogy érzed magad a nagy hajrá után?

– Mindenképpen megkönnyebbültem, hiszen egy elég fárasztó időszakon vagyunk túl mindannyian. Egyrészt a felkészülés, másrészt a vizsgadrukk miatt, ez eléggé megnehezítette a pihenést az elmúlt héten.

– Hogyan alakult az elmúlt négy éved, milyen tanulmányi sikerek állnak mögötted?

– Igyekeztem belőle kihozni a lehető legtöbbet. Elég sok versenyre jártam, főként biológiából és angolból, de egy alkalommal közgazdaságból is. Például

a Bolyai Farkas Multidiszciplináris Tantárgyversenyen három évben is elsődíjas voltam, 10. osztályban növény- és állatbiológia szekcióban, 11.-ben anatómia és élettan kategóriában, míg most, 12.-ben angol szekcióban versenyeztem,

utóbbival bejutót szereztem a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem angol-magyar fordítói szakára.

Ezenkívül két évben a Gelei József Országos Biológia Tantárgyversenyen is részt vettem, 10. osztályban országos másodikként, 11.-ben országos harmadikként végeztem. Két évvel ezelőtt a biológia olimpiászon megyei első lettem, de 11. osztályban az angol olimpiászon is sikerült dicséretet szereznem a megyei szakaszban.

Számos oklevél gyarapítja Pál Ágnes gyűjteményét •  Fotó: Pál Ágnes Galéria

Számos oklevél gyarapítja Pál Ágnes gyűjteményét

Fotó: Pál Ágnes

A Speak Out angol nyelvű országos verseny kreatív írás kategóriájában szinten dicséretet kaptam, idén megyei második voltam. Az International Kangaroo Linguistic Contesten kilencedikben országos első voltam, a következő három évben országos második.

Ebben az évben a Szent György Kiválósági Ösztöndíjat is megkaptam,

illetve voltam az Apáthy István Felvételi Tantárgyversenyen, amivel bejutót nyertem 10-es felvételi jeggyel a Babeș-Bolyai Tudományegyetem biológia szakára.

– Úgy tűnik, nagyon tartalmas középiskolai éveken vagy túl, amelyeket végül az érettségi vizsga koronázott meg. Hogy élted meg az érettségit, melyik tantárgy jelentette a legnagyobb kihívást?

– Szerintem a román volt a legnehezebb. Én például a szövegértéstől féltem, de végül ez sem sikerült rosszul. Ami még nem lett tökéletes, az a magyar írásbeli, de csak azért, mert nem tudtam befejezni.

Idézet
A harmadik tétellel kezdtem, hogy minél jobban ki tudjam bontani a témát, összesen 13 oldalt írtam. Emiatt végül az első tétel utolsó feladatához csak másfél mondatot tudtam írni, mert nem maradt rá több időm.

A biológia volt a legkönnyebb számomra. (Ágnes jegyei: románból 9,35, matematikából 10, biológiából 10, magyarból 9,75 – szerk. megj.)

– Mi motivál téged a tanulásban?

– Szerettem részt venni a versenyeken, szívesen készültem rájuk. Ezenkívül szeretem kihozni magamból a legtöbbet, erre szoktam törekedni, és elég sok tantárgyat is szeretek, szóval az érdeklődési köröm szerteágazó, így könnyebben ment a tanulás.

2023-ban Szent György Kiválósági Ösztöndíjban is részesült •  Fotó: Vargyasi Levente Galéria

2023-ban Szent György Kiválósági Ösztöndíjban is részesült

Fotó: Vargyasi Levente

Az angolon és biológián kívül szerettem a magyart, a kémiát, a matematikát és a filozófiát is.

– Hogyan sikerült egyensúlyt találnod a tanulás és a szabadidőd között, milyen tevékenység nyújt kikapcsolódást számodra?

– Nyilván a szabadidő és tanulás egyensúlya az utolsó hónapokban eléggé felborult, de azonkívül mindig meg tudtam találni a középutat. Amikor szabadabb vagyok, rajzolok, de néha festek is.

Hirdetés

Olvasni is szoktam, kiváltképpen a krimiket szeretem, de természetesen a családommal és a barátaimmal is szívesen töltök időt.

– Mit gondolsz, mennyire befolyásoltak a sikereidben a szüleid, tanáraid?

– Elég nagy szerepük volt abban, hogy jól teljesítettem. A tanárok sokat segítettek a felkészülésben, a család főként érzelmileg támogatott, hogy a stressz ne hatalmasodjon el rajtam.

– A Székely Mikó Kollégium tanulójaként sikerült ilyen példaértékű eredményeket elérned. Mit jelent számodra „mikós” diáknak lenni?

– Már első osztálytól itt tanultam, nyilván eléggé kötődöm hozzá. Szerintem nagyon jó lehetőséget tud biztosítani mind a tanulás, mind a közösségi élet szempontjából.

Iskolája is büszke lehet Háromszék idei legjobb magyar érettségizőjére •  Fotó: Vargyasi Levente Galéria

Iskolája is büszke lehet Háromszék idei legjobb magyar érettségizőjére

Fotó: Vargyasi Levente

Alakultak szoros barátságok, bár igaz, hogy ezeket nehezebb lesz megőrizni most, hogy mindenki szétszéled.

– Milyen terveid vannak a jövőre nézve? Milyen egyetemi szakot választottál?

– A biológia szakot választottam a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetemen. Sok tanár és ismerős mondta, hogy menjek orvosi egyetemre, de a praktikai része nem áll közel hozzám, mert ez érzelmileg is egy nagyon megterhelő hivatás.

Biológusként a távoli jövőben kutatásokban szeretnék részt venni, ez a fő cél, emellett esetleg egyetemen is tanítanék.

Karrier szempontjából szeretnék olyan magaslatokat elérni, amilyeneket csak tudok.

– Hogy éled meg azt, hogy kirepülsz a családi fészekből?

– Nagyon jó itthon, de úgy érzem, fontos megtapasztalni, hogy máshol milyen. Azzal csak fejlődni tudunk, ha különböző helyzetekben próbáljuk ki magunkat.

– Mit tudnál tanácsolni a mostani középiskolások számára, akik érettségi előtt állnak?

– Érdemes minél hamarabb nekifogni a tanulásnak, mert ha így tesznek, akkor a végén már csak ismételni kell.

Pál Ágnes szerint a következetesség és higgadtság hozzásegít a sikerhez •  Fotó: Tuchiluș Alex Galéria

Pál Ágnes szerint a következetesség és higgadtság hozzásegít a sikerhez

Fotó: Tuchiluș Alex

Azonkívül pedig azt tanácsolnám, hogy ne idegeskedjék túl, mert az csak nehezít a helyzeten, szellemileg és fizikailag is kimerül tőle az ember. És az is segíthet, hogyha találnak motivációt, hiszen ha sikeres a vizsga, akkor a nyár is sokkal szabadabb lesz.


Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. november 20., csütörtök

A megyei önkormányzat javára döntöttek, folytatódhat az útfelújítás Kovászna megye határa és Homoródszentpál között

Kimozdulni látszik a holtpontról a Lot 3-ként ismert, közel 50 kilométernyi útszakaszt magába foglaló útrendszer felújításának ügye Hargita megyében – számolt be erről Facebook-oldalán Bíró Barna Botond.

A megyei önkormányzat javára döntöttek, folytatódhat az útfelújítás Kovászna megye határa és Homoródszentpál között
Hirdetés
2025. november 20., csütörtök

Gépjárműadó: mennyit fizetünk jövőtől?

Alig több, mint egy hónap múlva alkalmazásba lép a gépjárműadózást szabályozó új törvény. Mi változik? Milyen tényezők alapján számítják ki az új gépjárműadót, kinek kedvez az új rendszer és milyen kategóriák esetében szűnik meg az adómentesség?

Gépjárműadó: mennyit fizetünk jövőtől?
Gépjárműadó: mennyit fizetünk jövőtől?
2025. november 20., csütörtök

Gépjárműadó: mennyit fizetünk jövőtől?

2025. november 20., csütörtök

Európai művészfilmek várják közönségüket a sepsiszentgyörgyi moziban

Európa újra mozizni megy! címmel, tizedik alkalommal rendezik meg az egyik legnagyobb összeurópai filmünnepet. A november 23-ára kitűzött 10. Európai Art Mozi Napon a sepsiszentgyörgyi Művész mozi is teret ad az idei filmtermésnek.

Európai művészfilmek várják közönségüket a sepsiszentgyörgyi moziban
2025. november 20., csütörtök

A pedagógusok jó híre és emberi oldala is tiszteletet érdemel – tiltakoznak az erdővidéki pedagógusok a szülői vádak ellen

Állásfoglalást juttattak el a Székelyhonhoz az erdővidéki pedagógusok, akiket egy általunk is közölt szülői panasz háborított fel. ,,Elszomorító, hogy odáig jutottunk, hogy a szülők nem szövetségest látnak a pedagógusban, hanem ellenséget” – írják.

A pedagógusok jó híre és emberi oldala is tiszteletet érdemel – tiltakoznak az erdővidéki pedagógusok a szülői vádak ellen
Hirdetés
2025. november 20., csütörtök

Az okoskukák mellett hagyott hulladékért bírság jár

Jobb a Tega köztisztasági vállalat által ajánlott módon megszabadulni a kukákba nem férő hulladéktól, még ha fizetni is kell érte, mert a bírság sokkal borsosabb – hívja fel a figyelmet a háromszéki hulladékgazdálkodási cég.

Az okoskukák mellett hagyott hulladékért bírság jár
2025. november 20., csütörtök

Már most biztos, hogy lesznek kifizetetlen számlái Hargita Megye Tanácsának

Nem néz derűs jövő elé Hargita Megye Tanácsa, főleg ami a jövő évi beruházásokat illeti. Az európai uniós finanszírozású projektek mellé ugyanis legalább 80 millió lej önrészt kellene előteremteni. Egyelőre még kérdéses, hogy honnan.

Már most biztos, hogy lesznek kifizetetlen számlái Hargita Megye Tanácsának
2025. november 20., csütörtök

Két autó ütközött, ketten sérültek meg

Két személy sérülésével járó baleset történt Marosvásárhelyen, a segesvári úton. A balesetet követően a közlekedés félsávon, váltakozva haladt az érintett útszakaszon.

Két autó ütközött, ketten sérültek meg
Két autó ütközött, ketten sérültek meg
2025. november 20., csütörtök

Két autó ütközött, ketten sérültek meg

Hirdetés
2025. november 20., csütörtök

Az RMDSZ színeiben folytatná Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós függetlenként megválasztott polgármestere

Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere beadta a jelentkezését, megpályázza az RMDSZ városi szervezetének elnöki tisztségét. A függetlenként megválasztott polgármester szerint ez a város érdekét szolgálja.

Az RMDSZ színeiben folytatná Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós függetlenként megválasztott polgármestere
2025. november 20., csütörtök

Visszahozták Romániába Horațiu Potra zsoldosvezért

Horațiu Potra zsoldosvezért csütörtökön egy dubaji járaton visszahozták az országba, a rendőrök az Otopeni repülőtéren vették át, hogy három társával együtt börtönbe szállítsák.

Visszahozták Romániába Horațiu Potra zsoldosvezért
2025. november 20., csütörtök

Két ezüstöt és két bronzot nyertek a székely sajtok az egyik legrangosabb nemzetközi sajtversenyen

Két ezüst minősítést hozott a svájci nemzetközi sajtversenyről a Caritas Vidékfejlesztés Pricske nevű sajtja. Bronz minősítéssel értékelték a nyárádszeredai Gabriella, illetve az újtusnádi Bömbi tejfeldolgozó egy-egy készítményét is.

Két ezüstöt és két bronzot nyertek a székely sajtok az egyik legrangosabb nemzetközi sajtversenyen
Hirdetés