
Fotó: Kurultaj – Magyar Törzsi Gyűlés
A Kurultaj – Magyar Törzsi Gyűlés 2022-ben augusztus 12–14-én lesz megrendezve Bugacon. A Kurultajt, Európa legnagyobb lovas hagyományőrző rendezvényét 2008-óta a Magyar Turán Alapítvány szervezi.
2022. július 15., 11:592022. július 15., 11:59
Az alapítvány évközi munkájában kiemelt szerepet kap a magyar őstörténet kutatása, amelyben számos szakember (történészek, antropológusok, genetikusok, régészek és néprajztudósok) dolgoznak össze, népünk korai történetének feltárásában. Az újonnan született eredményeket a Magyar Turán Alapítvány megjeleníti a nyári Kurultaj – Magyar Törzsi Gyűlésen kiállítások, előadások formájában.
Azonban az ünnep a sztyeppei lovas-nomád népekkel való rokonság révén
A háromnapos Kurultajt idén 27 rokon nemzet több száz művésze, tudósa, hagyományőrzője, magas rangú politikusa (nagykövetek, államtitkárok, miniszterek) tiszteli meg, és több mint 50 olyan program kerül megrendezésre, amelyen a hun-türk tudatú népek képviselői kultúrájukból adnak ízelítőt.
Fotó: Kurultaj – Magyar Törzsi Gyűlés
A Magyar Turán Közhasznú Alapítvány által életre hívott Magyar Turán Szövetség hívására csak a Kárpát-medencéből több mint száz ősi magyar hagyományokat felelevenítő csapat érkezik Bugacra, ahol képviseltetik magukat Erdély, Kárpátalja, a Felvidék és a Délvidék hagyományőrzői is.
A pusztában hatalmas, a honfoglalás korának hangulatát felidéző jurtaváros épül fel, amelyben a hagyományőrzők korhű viseletekben mutatják be a magyar és a pusztai népek régmúltjának mindennapjait is.
A Kurultaj – Magyar Törzsi Gyűlés kiemelt figyelmet fordít a pusztai lovasnomád történelem hiteles bemutatására. Ezért hatalmas kiállítójurtákban több régészeti és antropológiai tárgyú tárlatot lehet majd megtekinteni. Az Atilla Sátrának elkeresztelt óriásjurtában idén egy eddig soha nem látott hun kori kiállítás lesz megtekinthető. A hun vezéri jurta a világ legnagyobb szétszedhető, természetes alapanyagokból készülő jurtája és benne a történeti, antropológiai és régészeti kiállítások mellett szakrális tér is kialakításra kerül.
Fotó: Kurultaj – Magyar Törzsi Gyűlés
A mellette álló óriásjurtákban (Ősök Sátrai) pedig a Kárpát-medencében élő lovasnomád népek öröksége elevenedik meg a szkíta, szarmata, avar, honfoglaláskori magyar kiállításokon. A tárlatok anyagának összeállításában a Magyar Turán Alapítványon kívül négy nagy magyarországi múzeum és közgyűjtemény vesz részt, ahol a rendkívül értékes történeti emlékeink szigorú szakmai követelmények szerint kerülnek kialakításra.
A jurta tábor közelében tudományos előadások lesznek hallhatók. A nagy előadósátorban néhány ismeretterjesztő (úti beszámoló, geopolitika) előadás mellett döntően közérthető tudományos előadásokon keresztül ismerkedhetnek meg az érdeklődők a magyar őstörténettel, az előadók mind magasan képzett magyar és külföldi tudományos szakemberek, és a saját szakmájuk nemzetközileg is elismert kutatói.
Az elmúlt években állandó látványelemek épültek be az ünnepbe, ilyen a seregszemle, ahol a Kurultajra érkező fegyveres hagyományőrző csapatok vonulnak fel.
A Magyar Törzsi Gyűlés elmaradhatatlan programrészei a lovas harci bemutatók, ahol a Kárpát-medencei és a rokon népek legjobb hagyományőrzői adnak ízelítőt a lovas-nomád haditechnikából. Az egyik leglátványosabb műsorelem a Keleti Vihar nevezetű program, ahol
A hadibemutatók sora ezzel nem ér véget, idén is megrendezik az Ősök Napján bevezetett páncélozott gyalogos harcosok párbajversenyét és a villámgyors kezű vitézek szablyavívó versenyét is. A nagy közönségsikert aratott látványos viadalokon csak a legjobban képzett vitézek maradhatnak talpon.
Fotó: Kurultaj – Magyar Törzsi Gyűlés
Számtalan lovas- és íjászprogram kerül megrendezésre. A lovas versenyek közül érdemes kiemelni a nevezési díj nélküli lovas gyorsasági, lovas birkózás és köböre (kökpar – buszkasi) versenyeket. A köböre azaz „lovasfoci” egy igazi hungarikumnak mondható, hiszen ezt a keleti nomád stratégiai és ügyességi játékot nálunk az Alföldön, egészen az 1940-es évekig játszották a pásztorok és a csikósok. A Puszták Népe Lovas Viadalon pedig egy igen látványos verseny során összetett akadálypályán küzdenek meg egymással a hagyományőrző lovasok. A hagyományos sportokban nemcsak a lovassportokat mutatja be a Kurultaj, hanem a keleti eredetű pusztai, hagyományos sportokat is.
A színes kézműves vásárban a kárpát-medencei kézművesek legszebb portékáikat és azok készítését mutatják be a közönségnek. A szervezők törekedtek arra, hogy a kézműves vásárban a nagyközönség elé tárt termékek mind hazai készítők asztaláról kerüljenek ki, sőt nagyobbrészt maguk a kézművesek kínálják eladásra saját portékájukat.
Ennek érdekében a rendezők egy meleg vizes zuhanyzókkal ellátott táborhelyet alakítanak ki, ahol minimális díj ellenében bárki sátorozhat e három napban.
További, részletesebb információk elérhetők a hivatalos honlapon: kurultaj.hu és a hivatalos Facebook-oldalon: www.facebook.com/kurultaj.
A szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) ügyészei csütörtökön elrendelték a nyomozás kiterjesztését gyűlöletkeltés vagy diszkrimináció bűncselekménye miatt Andrew Tate esetében.
Újraindul a röntgen-, a mammográfiás vizsgálat és a csontsűrűségmérés a csíkszeredai járóbetegrendelőben, miután a megyei kórház beszerezte a szükséges sugárvédelmi engedélyeket.
Szeretettel várunk mindenkit 2026. június 1-jén, hétfőn 9:00 és 12:00 óra között az Utazás a gyermekkor világában eseményre.
Az Európai Unióban a 15 és 29 év közötti nem dolgozó és oktatási vagy képzési programban sem részt vevő fiatalok aránya a 2015-ös 15,2 százalékról 2025-re 11 százalékra csökkent, de Romániában továbbra is a legmagasabb ez az arány.
Szemeteskukában hozták a marosvásárhelyi városházára az ajánlatukat a Sylevy cég képviselői, mert szeretnék tovább is biztosítani az utcai takarítást. Soós Zoltán polgármester szerint olyan cégeket hívtak meg, akikkel nem volt jogi vitájuk.
Gyalogátjárón ütöttek el egy 13 éves gyermeket szerda délután Szentkatolnán. A rendőrség vizsgálatai szerint a kislány rollerrel kelt át a zebrán, amikor a baleset bekövetkezett.
A Sanitas szakszervezeti tagjai csütörtökön sztrájkőrséget tartanak a munkaügyi minisztérium székhelye előtt.
Lángra kapott egy melléképület csütörtökön Csíksomlyón a Somlyó 33-ként ismert romatelepen. A tűzeset során egy ember a karján égési sérüléseket szenvedett. A hivatásos tűzoltók megfékezték a lángokat.
Ciprian Ciucu főpolgármester csütörtökön a Facebook-oldalán bejelentette, hogy aláírta Bukarest pályázati dossziéját a 2028-as UEFA Európa-liga-döntő megrendezésére.
Megdőlt a fővárosi melegrekord szerdán – közölte a HungaroMet Zrt. csütörtökön a Facebook-oldalán.