
Közérdekű információkhoz, hírekhez juthatnak a mezőpanitiak az okostelefonon keresztül
Fotó: Haáz Vince
Úttörő módon Mezőpaniton olyan mobilalkalmazást fejlesztettek ki, amely nagyban segíti a polgármesteri hivatal és a lakosság közötti oda-vissza kommunikációt. Értesít az applikáció, ha szünetel a gázszolgáltatás vagy útlezárásokkal lehet számolni, de a lakosok is bejelentést tehetnek megoldásra váró hibákról a községben.
2022. január 26., 21:532022. január 26., 21:53
Pár napja indult útjára az eAdmin Mezőpanit elnevezésű mobilalkalmazás. A kétnyelvű applikációt (mobiltelefonos alkalmazást) Mezőpanit Polgármesteri Hivatala készíttette a lakossággal való kommunikáció megkönnyítése érdekében – tudtuk meg a település polgármesterétől, Bodó Előd Barnától.
„Sokáig keresgéltünk a piacon a megfelelő telefonos alkalmazás után, de rá kellett jönnünk, hogy vannak nagyon bonyolult applikációk vagy olyanok, amelyek inkább turisztikai jellegűek, az utazót segítik.
– magyarázta a község vezetője. Bodó Előd Barna rámutatott, amellett, hogy az applikációban ott vannak a hasznos telefonszámok, autóbusz-menetrendek, hóeltakarítással kapcsolatos információk vagy különböző hivatali telefonszámok;
Például, ha előreláthatóan szünetel az áram-, gáz-, víz- vagy internetszolgáltatás, útlezárások vannak munkálatok, építkezések miatt, vagy új törvényi változások jelentek meg, amelyekről hasznos idejében tudni, a mobilalkalmazáson keresztül azonnal értesülhetnek ezekről a lakosok (amennyiben okostelefonjuk van és arra letöltötték a már említett eAdmin Mezőpanit alkalmazást). Ugyanakkor fontos az oda-vissza kommunikáció is:
Ha például nem működik a közvilágítás, kóborkutyákat észlel, illegális szemetelőket lát vagy éppen úthibákat talált, azt bárki villámgyorsan beküldheti a hivatal munkatársainak, egy fényképpel illusztrálva.
„Első lépésben ezt az oda-vissza gyors kommunikációt segíti a telefonos alkalmazás. Főleg, hogy a kommunikáció hiányát nagyon éreztük az utolsó másfél-két évben a koronavírus-járvány miatt, amikor igencsak leszűkültek a hagyományos kommunikációs csatornák” – magyarázta érdeklődésünkre a községvezető. Hozzátette: tudja, hogy ez nem úgy fog működni, hogy egyik napról a másikra mindenki elkezdi használni a lakosok közül, de az elmúlt napok tapasztalata az, hogy
Emellett sms- és szórólapos kampánnyal népszerűsítik ezt az újdonságot, hogy minél több emberhez eljusson. Bodó Előd Barna úgy véli, az okostelefon az egyik legkönnyebb módja az emberekhez való eljutásnak, hiszen manapság már szinte minden családban van legalább egy ilyen mobileszköz, és az emberek idejük jó részét a telefon nyomkodásával töltik.
A községvezető azt is elmondta: a későbbiekben fejleszteni is szeretnék az applikációt, hogy ne csak statikus információk legyenek rajta, hanem még konkrétabban segítse az az emberek életét.
„Vidéken vagyunk, nyilván nem fog az önkormányzat teljesen áttérni online ügyintézésre, de szeretnénk megadni a lehetőséget azoknak, akik ebben érdekeltek, mert egy nagyon kényelmes és gyors módja az ügyintézésnek. Másrészt még egy olyan fejlesztést szeretnénk, hogy közvélemény-kutatásokat, úgynevezett mini népszavazásokat tarthassunk bizonyos kérdésekben.
– adott egy példát a polgármester.
A mezőpanitiak máshonnan is kaptak már pozitív visszajelzéseket, egyik székelyföldi faluból éppen arról érdeklődtek, hogyan lehetne nekik is hasonló községi alkalmazásuk.
A román-francia kapcsolatok nem szokványos kétoldalú kapcsolatok; hosszú közös történelmünk és nagyon stabil jövőnk van – jelentette ki Nicușor Dan az Emmanuel Macron francia elnökkel tartott találkozója utáni párizsi sajtótájékoztatóján.
Megvan az Analóg november kihívás székelyföldi nyertes iskolája is, amely egy tízezer lej értékű pihenő- és olvasósarkot nyert, ahol a diákokat babzsákok, könyvek és társasjátékok várják majd.
Emmanuel Macron kedden fogadta az Élysée-palotában a Franciaországban munkalátogatáson tartózkodó Nicușor Dant.
A korrupcióellenes ügyészség (DNA) kedden bíróság elé állította az országos adóhatóság (ANAF) bukaresti igazgatóságának csalásellenes felügyelőjét, akit októberben tetten értek, amint 3000 lej csúszópénzt fogadott el egy cégvezetőtől.
Mindkét irányban lezárták a forgalmat kedden a 7-es országúton Călimănești nagyszebeni kijáratánál egy LPG-t szállító tartálykocsinál észlelt gázszivárgás miatt. A környék lakóit Ro-Alert üzenetben figyelmeztették a robbanásveszélyre.
Kilencen jelentkeztek a marosvásárhelyi városháza által kiírt pályázatra, amelynek témája Sütő András szobrának elkészítése. A szobor román párjának, a Constantin Romanu Vivut ábrázoló alkotás elkészítésére hárman jelentkeztek.
Marosvásárhely, Kecskeméttel közösen, bejutott a Magyarország Ifjúsági Fővárosa 2026 címért folyó verseny döntőjébe, amit szerdán szerveznek meg. A Maros megyei település mellett szavazni lehet három Hargita megyeire is.
A bukaresti első kerületi bíróság kedden elutasította Călin Georgescu ügyvédeinek összes kérelmét és jogi kifogását, és elrendelte annak a büntetőpernek az alapfokú tárgyalását, amelyben a volt elnökjelöltet legionárius propagandával vádolják.
A PSD-s törvényhozók nem fogják megszavazni a Bolojan-kabinet elleni bizalmatlansági indítványt – biztosított kedden a párt elnöke.
A romániai háztartások 89,1 százaléka rendelkezik jelenleg internet-hozzáféréssel; ez 0,5 százalékponttal több a 2024-ben jegyzett aránynál – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett adataiból.
szóljon hozzá!