
Közérdekű információkhoz, hírekhez juthatnak a mezőpanitiak az okostelefonon keresztül
Fotó: Haáz Vince
Úttörő módon Mezőpaniton olyan mobilalkalmazást fejlesztettek ki, amely nagyban segíti a polgármesteri hivatal és a lakosság közötti oda-vissza kommunikációt. Értesít az applikáció, ha szünetel a gázszolgáltatás vagy útlezárásokkal lehet számolni, de a lakosok is bejelentést tehetnek megoldásra váró hibákról a községben.
2022. január 26., 21:532022. január 26., 21:53
Pár napja indult útjára az eAdmin Mezőpanit elnevezésű mobilalkalmazás. A kétnyelvű applikációt (mobiltelefonos alkalmazást) Mezőpanit Polgármesteri Hivatala készíttette a lakossággal való kommunikáció megkönnyítése érdekében – tudtuk meg a település polgármesterétől, Bodó Előd Barnától.
„Sokáig keresgéltünk a piacon a megfelelő telefonos alkalmazás után, de rá kellett jönnünk, hogy vannak nagyon bonyolult applikációk vagy olyanok, amelyek inkább turisztikai jellegűek, az utazót segítik.
– magyarázta a község vezetője. Bodó Előd Barna rámutatott, amellett, hogy az applikációban ott vannak a hasznos telefonszámok, autóbusz-menetrendek, hóeltakarítással kapcsolatos információk vagy különböző hivatali telefonszámok;
Például, ha előreláthatóan szünetel az áram-, gáz-, víz- vagy internetszolgáltatás, útlezárások vannak munkálatok, építkezések miatt, vagy új törvényi változások jelentek meg, amelyekről hasznos idejében tudni, a mobilalkalmazáson keresztül azonnal értesülhetnek ezekről a lakosok (amennyiben okostelefonjuk van és arra letöltötték a már említett eAdmin Mezőpanit alkalmazást). Ugyanakkor fontos az oda-vissza kommunikáció is:
Ha például nem működik a közvilágítás, kóborkutyákat észlel, illegális szemetelőket lát vagy éppen úthibákat talált, azt bárki villámgyorsan beküldheti a hivatal munkatársainak, egy fényképpel illusztrálva.
„Első lépésben ezt az oda-vissza gyors kommunikációt segíti a telefonos alkalmazás. Főleg, hogy a kommunikáció hiányát nagyon éreztük az utolsó másfél-két évben a koronavírus-járvány miatt, amikor igencsak leszűkültek a hagyományos kommunikációs csatornák” – magyarázta érdeklődésünkre a községvezető. Hozzátette: tudja, hogy ez nem úgy fog működni, hogy egyik napról a másikra mindenki elkezdi használni a lakosok közül, de az elmúlt napok tapasztalata az, hogy
Emellett sms- és szórólapos kampánnyal népszerűsítik ezt az újdonságot, hogy minél több emberhez eljusson. Bodó Előd Barna úgy véli, az okostelefon az egyik legkönnyebb módja az emberekhez való eljutásnak, hiszen manapság már szinte minden családban van legalább egy ilyen mobileszköz, és az emberek idejük jó részét a telefon nyomkodásával töltik.
A községvezető azt is elmondta: a későbbiekben fejleszteni is szeretnék az applikációt, hogy ne csak statikus információk legyenek rajta, hanem még konkrétabban segítse az az emberek életét.
„Vidéken vagyunk, nyilván nem fog az önkormányzat teljesen áttérni online ügyintézésre, de szeretnénk megadni a lehetőséget azoknak, akik ebben érdekeltek, mert egy nagyon kényelmes és gyors módja az ügyintézésnek. Másrészt még egy olyan fejlesztést szeretnénk, hogy közvélemény-kutatásokat, úgynevezett mini népszavazásokat tarthassunk bizonyos kérdésekben.
– adott egy példát a polgármester.
A mezőpanitiak máshonnan is kaptak már pozitív visszajelzéseket, egyik székelyföldi faluból éppen arról érdeklődtek, hogyan lehetne nekik is hasonló községi alkalmazásuk.
Oana Țoiu külügyminiszter Kijevben, az uniós külügyminiszterek informális tanácskozásán megerősítette, hogy Románia továbbra is támogatni fogja Ukrajnát – tájékoztatta az Agerprest kedden a külügyminisztérium.
A kormány kedden sürgősségi rendelettel június 30-áig meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását – közölte a kormányszóvivő.
A romániaiak közel fele megszüntetné az óraátállítást, míg valamivel több mint felük megtartaná a jelenlegi rendszert - derül ki az INSCOP Research március 2–6. között készült felméréséből.
Megugrott a tarlóégetések miatti tűzoltói beavatkozások száma Hargita megyében: márciusban 46 esethez riasztották az egységeket, tavaly ugyanebben a hónapban 28-hoz. A jelenség inkább a megye északi részén okoz gondot, noha teljes tilalom van érvényben.
Mozgalmas napokat tudhatnak maguk mögött a Hargita megyei tűzoltók: péntektől hétfőig több mint harminc esethez riasztották őket, ezek többségében sürgősségi ellátásra volt szükség, de tűzesetek és más veszélyhelyzetek is akadtak.
Több százezer eurót találtak a korrupcióellenes ügyészek a Román Közúti Hatóság (ARR) vezetője, Cristian Anton bukaresti és temesvári lakásán tartott keddi házkutatáskor.
Több Kovászna megyei termék is bekerült az egyik nagyáruház kínálatába, egy helyre csoportosítva a helyi készítésű árukat. Az AgroSIC emellett online értékesítési platformot fejleszt a kistermelőknek.
Öt juhot és két bárányt ölt meg egy medve, amely a háromszéki Maksa településen, a főút mentén fekvő gazdaságban tört be egy istállóba keddre virradóra.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, Sorin Grindeanu „cinizmusnak” tartja, hogy a kormány késik az üzemanyagárak emelkedését mérséklő intézkedések elfogadásával.
Az elektronikus orvosi nyilvántartás idén nyártól lesz elérhető, és egy felhasználónév, valamint egy jelszó segítségével minden beteg hozzáférhet majd a saját digitális kórlapjához a mobiltelefonjáról, laptopjáról, számítógépéről vagy táblagépéről.
szóljon hozzá!