Elmarad az összművészeti kultúrdömping. Nem kapott elég támogatást a G. Feszt
Fotó: Szabó Károly/G.Feszt
Több mint kétszázezer lejt szán idén Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala a civil szervezetek kulturális rendezvényeinek támogatására. A pályázatra kapott támogatással viszont nem mindenki elégedett, a G. Egyesületnek csupán ötezer lejt hagytak jóvá a G. Feszt összművészeti fesztivál megszervezésére, ami az egyesület vezetője szerint még az induláshoz sem elég, így elmarad a sokszínű rendezvény hatodik kiadása.
2017. május 25., 12:362017. május 25., 12:36
A polgármesteri hivatal kulturális pályázati kiírásán olyan rendezvények kaptak nagymértékű támogatást a városkasszából, amelyeknek egyáltalán vagy csak alig van közük a kultúrához – véli Bihari Loránd, a G. Feszt ötletgazdája.
A szervező szerint ez az összeg még az induláshoz sem elég.
„A G. Fesztnek nincs párja Erdélyben, a 15. kiadásához érkezett Székelyudvarhelyi Kamarazene-fesztiválhoz hasonló csak Marosvásárhelyen van. Ilyen jellegű rendezvényt egyedül a Harmonia Cordis Egyesület szervez, ám a nemzetközi gitárfesztivál is csak hatezer lejt kapott támogatásként. Nem is ezzel, hanem inkább
– véli Bihari.
„A döntéshozó bizottság úgy véli, hogy a kulturális pályázaton a motorostalálkozóra tízezer lejt lehet adni, a G. Fesztre meg a Kamarazene-fesztiválra pedig összesen ennyit” – folytatta. A G. Feszt ötletgazdája szerint
Bihari szerint ez is feltűnő, hiszen a Civitas Alapítványnak tavaly még Orbán Árpád jelenlegi alpolgármester volt a regionális igazgatója, aki most a támogatásokról döntő bizottság tagja volt.
Fotó: Szabó Károly/G.Feszt
Bihari szerint ötezer lejből semmi esélye sincs a G. Feszt megszervezésére. Tavaly a rendezvény költségvetése hetvenezer lej volt, akkor a régi városvezetéstől tizenöt ezer lejes támogatást kaptak. „Azt hittük, hogy végre rendes emberek kerültek oda, akik eldöntik, melyik a jó rendezvény, de csalódtam.
– mondta.
Nem fellebbezett, de ha akart volna, sem tudta volna megtenni, hiszen az eredmények kihirdetése után három napig lehetett volna, de csak tíz napra rá helyezték ki azokat az internetre. „Lehetne csinálni háromnapos fesztivált, de az már nem G. Feszt, és nem fogok rendezvényt szervezni, ha nem tudom megtartani a színvonalat” – mondta Bihari.
A varoshaza.ro oldalon elérhető kulturális tevékenységeket támogató pályázati kiírás útmutatóját böngészve megtudtuk, hogy
Az útmutató szerint a kulturális ajánlatokra maximálisan tízezer lejt, míg a kulturális eseményekre 20 ezer lejt lehetett igényelni. Az eredménylista szerint ötvenhét pályázatot nyújtottak be, ezek közül öt nem kapott támogatást.
Az Udvarhelyszéki Népművészek Egyesülete öt rendezvényére összesen 36 ezer lejt kapott, egyenként nyolcezer lejes támogatást hagytak jóvá a Szent István-napokra, az Udvarhely Napok alatt tartott kreatív műhelyekre, a Virágfesztiválra és a Karácsonyi vásárra, négyezer lejt pedig a Régiók népművészeinek találkozójára. A Civil Kurázsi Egyesület három pályázatára (a székelyudvarhelyi műemlék épületekről szóló könyvre, a Szent László nyomában Udvarhelyszéken című programra és az udvarhelyi értéktárra) összesen 14 500 lejt kapott. A teljes lista a székelyudvarhelyi városháza honlapján található meg.
A pályázatokról döntő bizottság öt tagból állt, az önkormányzati képviselő-testület két frakciójából Jakab Attila és Derzsi László, továbbá Orbán Árpád alpolgármester, valamint Bölöni Ildikó, a hivatal munkatársa, külső, kultúrában jártas szakemberként pedig Miklós Zoltán, a Haáz Rezső Múzeum igazgatója kapott helyet.
Jakab Attila leendő városmenedzser érdeklődésünkre elmondta, hogy a bizottság a hivatali apparátus által összeállított komplex pontrendszer alapján értékelte ki a civil szervezetek által benyújtott pályázatokat, egyebek mellett idén az elszámolási fegyelem alapján is értékeltek. Jakab azt is elmondta, hogy korábban a kulturális intézményekhez közeli alapítványok és egyesületek pályáztak a kiírandó összeg húsz százalékára.
Így a civilek kerete megnövekedett, öt és tízezer lej helyett idén tíz és húszezer lej volt a maximálisan megpályázható összeg.
– mondta Jakab. Szerinte az elmúlt években sok példa volt arra, hogy az egyesületek a pályázati rendszerben is igényeltek támogatást a projektekre, de utána még különböző partnerségek által újabb támogatást kaptak a hivataltól, ezt az eljárást szeretnék felszámolni.
Fotó: Szabó Károly/G.Feszt
Bihari megjegyzését illetően elmondta, hogy az alapítványok és intézmények még a döntéshozatal napján kaptak a megadott elérhetőségekre telefonos üzenetet és e-mailes értesítést pályázatuk eredményéről, azt követően pedig három napjuk volt fellebbezni. „A G. Egyesület esetében nem nyújtottak be semmilyen fellebbezést, elfogadták a döntést. Utólag a sajtón keresztül panaszkodni nemcsak hogy nem etikus, de nem is eredményes, hiszen nem változtat a döntésen” – fogalmazott Jakab. Hozzátette, hogy a G. Egyesület esetében toleráns volt a bizottság, hiszen bizonyos dokumentumokat később adtak le.
– mondta. Tapasztalata szerint több pályázó is „lazán vette” az ütemtervet, ezen is szeretnének szigorítani az elkövetkezőkben.
Érdeklődésünkre azt is elmagyarázta, hogy az Udvarhelyszéki Népművészek Egyesülete azért kapott támogatást több rendezvényére, mivel már évek óta partnerség működik a hivatal és az egyesület között, így támogatják a népművészeket és tevékenységeiket a városi rendezvényeken.
A szülőket árgus szemekkel figyelik az óvodások, kisiskolások, kamaszok, fiatalok, és másolják viselkedésüket. Nem szavainkkal, hanem tetteinkkel nevelünk – hívta fel a figyelmet Tapolyai Emőke klinikai és pasztorálpszichológus Marosvásárhelyen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szerint hamis az a George Simionnak tulajdonított levél, amelyik ezekben a napokban terjed a közösségi oldalakon.
Nicușor Dan vasárnap kijelentette, hogy igyekszik a kampányban szóba állni azokkal is, akiknek az övétől eltérő a véleménye.
A következő napokban szinte az egész országban szokatlan hideg lesz az a sokéves átlaghoz képest a meteorológiai szolgálat vasárnapi előrejelzése szerint. A szél élénkülésére, esőkre, havas esőre, a hegyekben pedig havazásra van kilátás.
Idén áprilisban 4.686.479 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 21.837-tel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2759 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból, melyeket az Agerpres szemléz.
Az áramszolgáltató előre tervezett karbantartási munkálatai miatt május 13-án, kedden ideiglenes áramszünetekre kell számítani több Hargita és Maros megyei településen – figyelmeztet a vállalat.
Bevált a meteorológusok előrejelzése, május derekához képest országszerte hűvös volt a szombati nap és az azt követő éjszaka. Csíkszeredában mínusz 1,1 Celsius-fokig csökkent a hőmérséklet, de Székelyföld többi részén sem volt sokkal melegebb.
A történelemkönyvekből kitűnik, hogy a 19. század végére gazdasági-társadalmi fejlődésben Székelyföld kezdett egyre inkább leszakadni az ország nyugatibb részétől. Ám úgy tűnik, a legősibb mesterség művelésében azért igyekezett tartani a lépést.
Telefonon egyeztetett Orbán Viktor miniszterelnök szombat délután Kelemen Hunorral, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnökével. A magyar kormányfő erről a Facebook-oldalán számolt be.
Csak egy európai értékeket képviselő elnök tudja biztosítani a stabilitást és megóvni az országot egy olyan bizonytalan időszaktól, ami veszélybe sodorja a fejlődést – írta péntek este a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!