
A Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes is színpadra lép Csíkszereda városnapi ünnepén. Archív
Fotó: Veres Nándor
A Csíkszeredai Városnapok programjában ezúttal is több kulturális program közül válogathatnak az érdeklődők: színházi előadások, hangverseny, kiállításmegnyitó és táncelőadás is megtekinthető az öt nap alatt.
2017. augusztus 02., 11:472017. augusztus 02., 11:47
2017. augusztus 02., 11:502017. augusztus 02., 11:50
A Csíki Székely Múzeumban a Magyar Nemzeti Múzeum vendégkiállítását nyitják meg csütörtökön 17 órától. A kiállítás az első világháborúhoz kapcsolódó sztereofényképeket mutatja be. A sztereofénykép egy különleges fotográfia, amely két, egymástól kissé eltérő képből áll, amelyeket az emberi szem állásának megfelelően két különböző szögből vettek fel ugyanarról a tárgyról. A képpár egy speciális szerkezetben, a sztereoszkópban szemlélve egyetlen térhatású képpé olvad össze a képnézegető tudatában.
A városnapok rendezvénysorozatának része hagyományosan a Csíki Kamarazenekar fellépése is. Ezúttal a német koraromantika jelentős zeneszerzőjére, Felix Mendelssohn-Bartholdyra (1809–1847) emlékezve állították össze műsorukat. Az est karmestere a Svájcból érkezett Kaspar Zehnder, a szólista pedig a jelenleg szintén Svájcban élő Zerkula György. A hangversenyt csütörtök este nyolc órától a Szent Ágoston-plébániatemplomban tartják.
A Csíki Játékszín előadása elmaradhatatlan programpontja a városnapi kínálatnak. A 2016–2017-es évad közönségkedvencét, a Tisztelt Ház című zenés vígjátékot augusztus 4-én, péntek este nyolc órától játssza a társulat a Mikó-vár szabadtéri színpadán.

A Székely Hajsza akadályfutó-verseny is újdonsága és érdekessége lesz a Csíkszeredai Városnapoknak, akárcsak a Székely Ízek Gasztronómiai Fesztiválja: előbbit a csíksomlyói nyeregben, utóbbit pedig a Sapientia egyetem szomszédságában tartják.
Szombaton 18 órától a Csíki Moziban az M de la iepure román nyelvű stúdióelőadást lehet megtekinteni.
A Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes is színpadra lép Csíkszereda városnapi ünnepén. Az előadásban a közreműködő népzenészek Mihó Attila és barátai, énekel András Orsolya, az együttes pedig a Magyar tánc évszázadai műsorából válogatott részletekkel várja a közönséget szombaton 19 óra 45 perctől a Szabadság téren felállított Nagyszínpadon.
Szászrégen után hétfőn Segesváron is megnyílt a gépjármű-nyilvántartási iroda, ami mintegy ötvenezer személyt szolgál ki.
Hűvösebb napokkal indul a hét Erdélyben, helyenként fagypont alatti minimumokkal. Március 21-től, a csillagászati tavasz kezdetétől azonban fokozatos felmelegedés várható, miközben a csapadék esélye egyelőre alacsony marad.
Különleges üzlet nyitotta meg kapuit hétfőn Marosvásárhelyen: az Ecostil szociális vállalkozás bemutatóterme olyan helyszín, ahol az upcycling – értéknövelő újrahasznosítás – és kézműves termékek mellett vintage ruhadarabok is várják az érdeklődőket.
Oana Țoiu külügyminiszter a Külügyek Tanácsának (CAE) hétfői brüsszeli ülése előtt kijelentette, hogy Románia egyik prioritása az energiaárak kordában tartása a közel-keleti háború körülményei között.
Románia még az idén nyáron meghívást kaphat a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezetbe (OECD) – jelentette ki hétfőn Mathias Cormann, a nemzetközi szervezet főtitkára.
Hat Hargita megyei iskolában nem szervezik meg a héten a nyolcadikosok próba-képességvizsgáját, miután a tanárok a szakszervezetek felszólítására úgy döntöttek, hogy bojkottálják az országos felmérést.
Hétfőn kerül a parlament illetékes szakbizottságai elé a 2026-os állami költségvetés tervezete.
Hétfőn a román nyelv és irodalom vizsgával kezdődik a nyolcadikosok országos próbafelmérése.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint alapos elemzésre van szükség az üzemanyagárak esetleges hatósági korlátozása előtt, mert az állami beavatkozásoknak nem várt mellékhatásaik is lehetnek.
szóljon hozzá!