
Helyi sajtmesterek készítenek közös szénasajtot a szombati nap folyamán, amit sok egyéb tejtermék mellett meg lehet majd kóstolni. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Orsolya
Kilenc székelyföldi sajtmester vett részt azon az egyedi kísérleten, amelynek az eredményét szombaton ismertetik egy különleges program részeként a gyergyószentmiklósi Caritas Vidékfejlesztés tangazdaságánál. Bemutatkoznak a sajtmesterek, lesz közös sajtkészítés, sajtáldás és sajtvásár is, amire a belépés ingyenes.
2022. augusztus 04., 12:292022. augusztus 04., 12:29
2022. augusztus 04., 15:572022. augusztus 04., 15:57
Februárban a Székely Sajtkészítők Egyesülete kérte fel a gyergyószentmiklósi Caritas Vidékfejlesztést, hogy koordinálják egy egyedi recept alapján készülő sajt létrehozását.
– ismertette Köllő Réka, a Caritas Vidékfejlesztés munkatársa.
Az egyedi kísérletre jelentkezett sajtmesterek háromszor hármas csoportokat alakítottak. Udvarhelyszékről hárman: Sándor Huba Homoródalmásról, Mózes Enikő Kénosról, Bálint Sándor Dályáról, Kovászna megyéből ketten: Putnoky Csicsó Barna Nyújtódról, Sterczer Sándor Kézdiszentlélekről, Gyimesbükkből Sárig Attila, a Gyergyói-medencéből az újfalvi Bányász József, a tekerőpataki Bálint Attila és Portik-Hegyi Loránd, a vidékfejlesztés tangazdaságának sajtmestere nevezett be.
Minden résztvevő három egymást követő hétfőn három sajtot készített három különböző kultúrával.
Péntek este érkeznek a kísérletben résztvevő sajtmesterek Gyergyószentmiklósra. Augusztus 5-én és 6-án történik a kiértékelés két svájci szakember és Varga István, Maros megyei sajtkészítők részéről.
Szombaton a Varga Katalin utca 3. szám alatt található tangazdaságnál egy bárki számára nyitott rendezvényt szerveznek, lehetőség lesz kóstolásra, ismerkedésre. A kilenc sajtkészítő sajtvásárt is tart. Az eseményen fejőgép-bemutatót is tartanak, sőt, takarmánykiegészítőket, méhészeti termékeket is lehet vásárolni.
Délelőtt tíz órától a program szénasajtkészítéssel kezdődik. A kilenc sajtkészítő az otthonról hozott tejet összeönti egy üstbe, és amíg az sajttá áll össze, a gazdák bemutatkoznak. Ezután sajtáldásra kerül sor, majd tejszerződést is kötnek, miszerint a kikísérletezett módszerrel közösen állíthatják elő a székelyföldi sajtot, melynek ők adnak nevet is.
Konrad Suter svájci sajtmester kiértékelőjét követően 14 órától lesz a szénasajt kóstolója. A szombati sajtélményre a belépés ingyenes.
Székelyudvarhelyen és Maroshévízen is medvét láttak hétfőn este; mindkét esetben hívták a 112-t – tájékoztatott a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Több mint 630 ezer eurót könyvelt el az RMDSZ tavaly tagdíjakból, adományokból és egyéb bevételekből a Hivatalos Közlönyben megjelent adatokat elemző Cotidianul szerint. Ehhez társul még több mint 11,5 millió euró, amelyet a Kormányfőtitkárságtól kaptak.
Előzetes letartóztatásba helyezték azt a 39 éves férfit, akit azzal gyanúsítanak, hogy pénteken megölt egy 18 éves lányt egy perbáthidai kecskefarmon.
Rendszerváltásra van szükség a külhoni magyarsággal való kapcsolattartásban és a támogatási rendszerben egyaránt – erről beszélt a társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszteri poszt várományosa hétfőn Budapesten.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök hétfőn kijelentette, közölte Sorin Grindeanu szociáldemokrata elnökkel, hogy véleménye szerint az elsődleges cél a koalíció helyreállítása.
Nicușor Dan államelnök csütörtökön és pénteken hivatalos tanácskozásra várja kormányalakítás céljából a parlamenti pártokat – nyilatkozták hétfőn politikai források.
Több ittas sofőrt, jogosítvány nélkül vezető autóst és egy feltételezhetően hamis jogosítvánnyal közlekedő sofőrt is kiszűrtek a rendőrök a hétvégi ellenőrzések során Hargita megyében.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, Sorin Grindeanu hétfőn kijelentette, hogy inkább egy stabil, mintsem vészmegoldásként gyorsan összerakott kormányt szeretne, még akkor is, ha ez egy héttel meghosszabbítja a tárgyalásokat.
Daniel Zamfir hétfőn kijelentette, hogy a Szociáldemokrata Párt (PSD) kész vállalni a kormányzást akár saját miniszterelnökkel, akár egy másik koalíciós párt által jelölt kormányfővel, de egy technokrata miniszterelnök lehetőségét sem zárja ki.
Pogány Induló, azaz Szirmai Marcell alakítja az Egyke, Szentgyörgyi Bálint első mozifilmje címszerepét. A besúgó című sorozattal ismertté vált rendező alkotása a Nemzeti Filmintézet (NFI) támogatásával készül.
szóljon hozzá!