
Helyi sajtmesterek készítenek közös szénasajtot a szombati nap folyamán, amit sok egyéb tejtermék mellett meg lehet majd kóstolni. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Orsolya
Kilenc székelyföldi sajtmester vett részt azon az egyedi kísérleten, amelynek az eredményét szombaton ismertetik egy különleges program részeként a gyergyószentmiklósi Caritas Vidékfejlesztés tangazdaságánál. Bemutatkoznak a sajtmesterek, lesz közös sajtkészítés, sajtáldás és sajtvásár is, amire a belépés ingyenes.
2022. augusztus 04., 12:292022. augusztus 04., 12:29
2022. augusztus 04., 15:572022. augusztus 04., 15:57
Februárban a Székely Sajtkészítők Egyesülete kérte fel a gyergyószentmiklósi Caritas Vidékfejlesztést, hogy koordinálják egy egyedi recept alapján készülő sajt létrehozását.
– ismertette Köllő Réka, a Caritas Vidékfejlesztés munkatársa.
Az egyedi kísérletre jelentkezett sajtmesterek háromszor hármas csoportokat alakítottak. Udvarhelyszékről hárman: Sándor Huba Homoródalmásról, Mózes Enikő Kénosról, Bálint Sándor Dályáról, Kovászna megyéből ketten: Putnoky Csicsó Barna Nyújtódról, Sterczer Sándor Kézdiszentlélekről, Gyimesbükkből Sárig Attila, a Gyergyói-medencéből az újfalvi Bányász József, a tekerőpataki Bálint Attila és Portik-Hegyi Loránd, a vidékfejlesztés tangazdaságának sajtmestere nevezett be.
Minden résztvevő három egymást követő hétfőn három sajtot készített három különböző kultúrával.
Péntek este érkeznek a kísérletben résztvevő sajtmesterek Gyergyószentmiklósra. Augusztus 5-én és 6-án történik a kiértékelés két svájci szakember és Varga István, Maros megyei sajtkészítők részéről.
Szombaton a Varga Katalin utca 3. szám alatt található tangazdaságnál egy bárki számára nyitott rendezvényt szerveznek, lehetőség lesz kóstolásra, ismerkedésre. A kilenc sajtkészítő sajtvásárt is tart. Az eseményen fejőgép-bemutatót is tartanak, sőt, takarmánykiegészítőket, méhészeti termékeket is lehet vásárolni.
Délelőtt tíz órától a program szénasajtkészítéssel kezdődik. A kilenc sajtkészítő az otthonról hozott tejet összeönti egy üstbe, és amíg az sajttá áll össze, a gazdák bemutatkoznak. Ezután sajtáldásra kerül sor, majd tejszerződést is kötnek, miszerint a kikísérletezett módszerrel közösen állíthatják elő a székelyföldi sajtot, melynek ők adnak nevet is.
Konrad Suter svájci sajtmester kiértékelőjét követően 14 órától lesz a szénasajt kóstolója. A szombati sajtélményre a belépés ingyenes.
A közlekedési minisztérium közvitára bocsátott egy rendelettervezetet a járműkategóriák és a július 1-jétől alkalmazandó úthasználati díj (rovinieta) jóváhagyásáról, amely az EURO kibocsátási normától is függ majd.
Dragoș Pîslaru beruházásokért és európai projektekért felelős ügyvivő miniszter szombaton kijelentette, hogy megvan a terve a helyreállítási terv (PNRR) teljes vissza nem térítendő keretének lehívására.
Másodfokú (narancssárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el szombaton az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) 8 megye, és elsőfokú riasztást 22 megye folyóinak vízgyűjtő területére.
A Richter-skála szerint 3,5-as erősségű földrengés történt szombaton 8 óra 53 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) rövid távú célja egy olyan kormányzati konstrukció kialakítása, amelyben felelősséget vállal, középtávon pedig 2028-ra politikai alternatívát akar felépíteni.
Minisztereihez hasonlóan Orbán Viktor volt kormányfő is eladományozza a neki járó végkielégítést.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökével, Ilie Bolojannal tárgyalt szombaton Temesváron a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Dominic Fritz.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat narancssárga jelzésű riasztást adott ki felhőszakadás miatt öt megyére, és sárga jelzésű riasztást felhőszakadás, jégeső és viharos szél miatt 19 megyére, valamint Bukarestre.
Több településen is medvék jelenléte miatt riasztotta a lakosságot a Hargita megyei katasztrófavédelem az elmúlt napokban. A párzási időszakban a vadállatok gyakrabban tűnnek fel a települések közelében, és napközben is aktívabbak a megszokottnál.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök egyeztetést ígért a pénzügyminisztérium képviselőivel az e-Factura rendszer kiterjesztéséről, megvizsgálják, feltétlenül szükséges-e bevezetni az intézkedést a kisvállalkozást működtető magánszemélyek esetében is.
szóljon hozzá!