Hirdetés
Hirdetés

Különleges események a hétvégén Csíkszeredában

A műalkotás 12 darab háromdimenziós betű révén illusztrálja a Misericordia szót •  Fotó: Várhelyi Klára

A műalkotás 12 darab háromdimenziós betű révén illusztrálja a Misericordia szót

Fotó: Várhelyi Klára

Rendkívül változatos programok kísérik a pünkösdi csíksomlyói búcsút, ezek közül összefoglaltuk a legfontosabbakat.

Péter Beáta

2017. június 02., 11:282017. június 02., 11:28

2017. június 02., 11:302017. június 02., 11:30

Az Irgalmasság (Misericordia) Szent Éve alkalmából, 2016. október 13-tól egy hónapon keresztül a római Angyalvár közelében láthatták az érdeklődők a Misericordia (Irgalmasság) nevű installációt, amely a Magyar Állam ajándéka volt Olaszországnak, Rómának, valamint tiszteletadás a Szentszéknek. Az installáció elkészítését, kihelyezését a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága és a Bethlen Gábor Alap támogatta.

Az installációt Csíksomlyón a nyeregben is kiállítják.

Hirdetés

A műalkotás 12 darab háromdimenziós betű révén illusztrálja a Misericordia szót. Hátoldalukon a projektben részt vevő magyar, illetve olasz művészek irgalmassággal kapcsolatos reflexiói olvashatók.

Az installáció utolsó betűje a csíkszeredai Márton Áron-szoborcsoportból ragadott ki egy részletet.

A hátoldalán található felirat kiemeli: „Márton Áron a második világháborúban és a kommunista diktatúra idején volt Erdély püspöke, azokban az istentelen, vészterhes időkben tudott reményt nyújtani és Krisztus irgalmas szeretetét közvetíteni. (…) Bérmaútjai ünnepszámba mentek, beszédei, körlevelei az Isten gondolatának megfelelő, igazságos társadalmi rendet hirdették, erősítve az egyházukhoz hű emberek hitét, és éltetve a reményt, hogy az elnyomás nem tarthat örökké.”

Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára szombaton a búcsú ünnepi szentmiséje után a felállított Misecordia felirat előtt köszönti azt a kétszáz diaszpórából és szórványból érkező fiatalt, akik a Rákóczi Szövetség jóvoltából részt vehetnek a csíksomlyói búcsún.

Újabb öt kötetet mutatnak be

A Székely Könyvtár legújabb köteteit mutatják be június 2-án 18 órától a csíkszeredai Székelyföld Galériában (T. Vladimirescu u. 5. sz.). Meghívott vendégként jelen lesz Borcsa János irodalomtörténész és Czegő Zoltán író. Az eseményen Szentkatolnai Bálint Gábor Válogatott művek, Benedek Elek Édes anyaföldem! I–II. kötet, Bözödi György Válogatott versek és Czegő Zoltán Katonabogár című műveit ismerhetik meg az érdeklődők.

Jótékonysági Role-koncert

Tizenharmadik éve, hogy a csíkszeredai Role zenekar pünkösd szombatján jótékonysági koncertet tart, hogy egy rászoruló beteg gyereknek és családjának segítsen. „Pünkösd egyik legszebb ünnepünk, segíteni, jót tenni embertársunkkal mindig felemelő élmény, a kettő együtt – kiegészítve egy kis igényes helyi zenével és hatalmas baráti találkozásokkal évről évre – maga a beteljesedés. A Role hagyományszámba menő segélykoncertje/gálaestje a sok-sok év alatt fontos mozzanatává, mondhatni szerves részévé vált a pünkösdi búcsúhoz kapcsolódó eseményeknek.

A gálaesten sohasem a zenekar vagy meghívott előadók bírnak a legnagyobb fontossággal, hanem mindig a segítségre szoruló kisgyerek,

no meg a rajta segíteni akaró emberek, hiszen fő célunk az embertársainkon való segíteni akarás” – mutatnak rá a zenekar tagjai.

A koncertet június 3-án este 8 órától tartják a Szakszervezetek Művelődési Házában. A műsor inspirációs forrásai: a közel 400 éves csíksomlyói Kájoni Kódex, a csángó néphagyományok, valamint a magyar költészet remekei. A zenekar mellett több vendégelőadóra és meglepetésprodukcióra is lehet számítani.

Az eseményen a nyitott hátgerinccel született Csiszér Sarolta itthoni és külföldi kezelésére adakozhatnak.

Róla bővebben itt lehet olvasni.

Pünkösd a Hargita együttessel

A Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes Táncoljatok – táncosok a táncról című ünnepi műsorát lehet megtekinteni június 3-án este 8 órakor a Csíki Moziban. Az előadásban a táncosok vallanak a táncról, a táncos létről. A műsor rendezője Gábos Endre, alkotói az együttes táncosai, így a produkció egyfajta önvallomás is.

Pünkösdi Mária-kiállítás

Szűz Mária-ábrázolások és a világ minden tájáról összegyűjtött műalkotások, emléktárgyak tekinthetők meg a csíksomlyói Multifunkcionális Központban (Szék út 152. sz.) június 2–5. között. A kiállítás az ünnepi ráhangolódásban szeretné segíteni látogatóit, és közelebb hozni számukra Mária alakját. A tárlatot Böjte Csaba ferences testvér nyitja meg szombaton 16 órakor, a mise után. A kiállítás pénteken 12 és 19 óra között, szombaton, vasárnap és hétfőn 10 és 19 óra között látogatható. A magángyűjtemény tulajdonosa, Gera Olga naponta 17 órától tárlatvezetést tart. Az érdeklődők bővebben az istenanya.hu honlapon tájékozódhatnak a tárlatról. A kiállításra a belépés díjtalan.

Szent László nyomában

A Megyeháza Galériában nyitják meg pénteken 18 órától a Szent László nyomában című fotókiállítást. A CreArt projekt részeként március 27–31. között Hargita Megye Tanácsa fotós műhelymunkát szervezett 11–13. osztályos diákok részére. A workshop során olyan csíki és udvarhelyszéki településeket kerestek fel a csíkszeredai Kós Károly Szakközépiskola, a Székely Károly Szakközépiskola és a Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium diákjai, ahol Szent László király ábrázolásokat őriznek a templomokban vagy köztereken. A Iochom Zsolt fotós által vezetett kirándulások alatt

a diákok több mint ötezer felvételt készítettek Csíkszépvízen, Csíksomlyón, Csíkszentmihályon, Csíkszentsimonban, Csíkmenaságon, Homoródkarácsonyfalván, Homoródszentmártonon, Székelyderzsben, Bögözben és Homoródszentlászlón.

A településeken a helyi plébános, lelkész vagy a polgármester fogadta a csapatot, ismertetve röviden a település történetét és a Szent László királyhoz köthető örökséget. A felvételekből a legjobb negyven képet válogatták ki a kiállításra.

Rendkívüli nyitva tartás

A Csíki Székely Múzeum a pünkösdi időszakban rendkívüli nyitva tartással várja látogatóit. Pénteken, szombaton és vasárnap reggel 9 és este 8 óra között, míg hétfőn reggel 9 és délután 6 óra között lehet megtekinteni az állandó és időszakos kiállításokat.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. december 09., kedd

A PPC Energie 100%-ban megújuló energiát kínál „zöld” áron, egy évig garantálva

Olyan áramszolgáltatót keresel, akivel a saját anyanyelveden egyeztethetsz nemcsak a számlákról, hanem az energiahatékonyságról is, és arról, hogyan lehetsz környezetbarátabb anélkül, hogy lemondanál a kényelemről?

A PPC Energie 100%-ban megújuló energiát kínál „zöld” áron, egy évig garantálva
Hirdetés
2025. december 09., kedd

Havi egy fizetett szabadnapot kaphatnak az endometriózissal élő nők

Első házként megszavazta a szenátus hétfőn azt a törvénytervezetet, amely szerint az endometriózisban szenvedő nők havi egy fizetett szabadnapra jogosultak.

Havi egy fizetett szabadnapot kaphatnak az endometriózissal élő nők
2025. december 09., kedd

A tanügyi rendszer gyenge pontja: patthelyzet alakult ki egy marosvásárhelyi iskolában egy negyedikes fiú miatt

Egy negyedikes fiú esete hónapok óta köztéma Marosvásárhelyen, miután több iskola elutasította az áthelyezését. Végül a Schiller-iskolába került, ahol a szülők tiltakozásba kezdtek: az osztály nem jár iskolába, bár még sosem találkoztak vele.

A tanügyi rendszer gyenge pontja: patthelyzet alakult ki egy marosvásárhelyi iskolában egy negyedikes fiú miatt
2025. december 08., hétfő

Szabadnapot kaphatnak a szülők tanévnyitókor

Hallgatólagosan elfogadta a szenátus hétfői ülésén azt a törvénytervezetet, amely szerint a tanév első napja hivatalos szabadnap a szülők számára.

Szabadnapot kaphatnak a szülők tanévnyitókor
Hirdetés
2025. december 08., hétfő

Botrány a román parlamentben, RMDSZ-es képviselő is felszólalt

Botrányba torkollt hétfőn a képviselőházban a kormány órája elnevezésű vita, amelyen a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) kezdeményezésére Diana Buzoianu környezetvédelmi minisztert faggatták a Paltinu-gyűjtőtónál kialakult helyzetről.

Botrány a román parlamentben, RMDSZ-es képviselő is felszólalt
2025. december 08., hétfő

Úton-útfélen ittas sofőröket szűrt ki a Hargita megyei rendőrség

Bizonytalanul közlekedő, parkoló autóvezetők kerültek a Hargita megyei rendőrök látószögébe hétvégén.

Úton-útfélen ittas sofőröket szűrt ki a Hargita megyei rendőrség
2025. december 08., hétfő

Megtudakolta nekünk, hogy mennyibe fáj egy 201 km/órás gyorshajtás

Jócskán a megengedett sebességhatár fölött, 201 km/órás sebességgel hajtott az A2-es autópályán egy férfi. Később a vizsgálatok azt is kimutatták, hogy kábítószer hatása alatt vezetett.

Megtudakolta nekünk, hogy mennyibe fáj egy 201 km/órás gyorshajtás
Hirdetés
2025. december 08., hétfő

Ezt üzente Nicușor Dan az utódjául megválasztott bukaresti főpolgármesternek

Gratulált hétfőn Nicușor Dan államfő a vasárnapi időközi helyhatósági választások győzteseinek.

Ezt üzente Nicușor Dan az utódjául megválasztott bukaresti főpolgármesternek
2025. december 08., hétfő

A tél még várat magára: a megszokottnál is enyhébb lesz a következő két hét

Változékony és az ilyenkor megszokottnál enyhébb időre számíthatunk a következő két hétben, december 18. után várható csapadék – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) december 8. és 21. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.

A tél még várat magára: a megszokottnál is enyhébb lesz a következő két hét
2025. december 08., hétfő

Gyanús árkülönbségek az elektromos iskolabuszoknál: vizsgálat indul európai alapok felhasználásáról

Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter feljelentést tesz az Európai Ügyészségen az elektromos iskolabuszok közbeszerzésével kapcsolatban, miután felmerült az európai alapok szabálytalan felhasználásának gyanúja.

Gyanús árkülönbségek az elektromos iskolabuszoknál: vizsgálat indul európai alapok felhasználásáról
Hirdetés