Hirdetés
Hirdetés

Különleges dokumentumfilmek Székelyudvarhelyen és Székelykeresztúron

Képkocka a Nem halok meg című dokumentumfilmből •  Fotó: Mozinet

Képkocka a Nem halok meg című dokumentumfilmből

Fotó: Mozinet

Nemzetközi versenyeken is díjazott dokumentumfilmeket nézhet meg a közönség november 11. és 16. között a székelyudvarhelyi Stúdió moziban és a székelykeresztúri Bálint Dániel Művelődési Házban. A Doklavinán közönségtalálkozók is lesznek.

Székelyhon

2024. október 30., 08:102024. október 30., 08:10

A harmadszor megszervezett Doklavina válogatásában megtekinthető a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál legjobb dokumentumfilmjeként díjazott Kix (rendezte Révész Bálint, Mikulán Dávid), egy fiú felnőtté válásának filmes odüsszeiája.

A film 12 éven keresztül követi Sanyit a gyermekkor játékosságától a felnőttkor konformizmusáig és komorságáig, ahogy „pimasz csínytevőből közellenséggé válik”.

Videó: CPH:DOX

A Doklavinán vetítik Dér Asia Nem halok meg című alkotását is, egy hasnyálmirigyrákkal küszködő férfi intim és kegyeletteljes portréját:

az egyre megterhelőbb kezelésekkel párhuzamosan megpróbálja újraértelmezni a saját életét, valódi céljait, és a gyerekeivel, valamint a teljes környezetével való kapcsolatát.

A nagy sikerű Anyáim története társrendezője a kezelés legelejétől fogva követi Gábor mindennapjait, egy különleges ember szellemi és fizikai vívódásainak legmélyére ásva ezzel.

Videó: Nemzeti Filmintézet

A program egyetlen hazai alkotása Püsök Botond Túl közel (Too Close) című dokumentumfilmje.

Egy anya egyedül próbál két gyermeke számára egy biztonságos új életet felépíteni, miután a kislánya szexuális zaklatása miatt elítélt expartnerét börtönbe zárják.

Mivel a férfi egy köztiszteletben álló papi család tagja, a falubeliek szentül hisznek az ártatlanságában, míg az anyát és kislányát azzal gyanúsítják, hogy hamis vádakat koholtak.

Videó: BIDF - Official

A szervezők a Doklavinára várják Mikulán Dávidot (Kix), Miklós Ádámot (Mélypont érzés), Püsök Botondot és Kali Andreát (Túl közel), valamint Dér Asiát és Domokos Balázst (Nem halok meg), akikkel közönségtalálkozón lesz lehetőség beszélgetni a filmjeik vetítése után.

Doklavina programja:
Révész Bálint, Mikulán Dávid: Kix
november 11., hétfő 19:00, Stúdió mozi, Székelyudvarhely
november 12., kedd 19:00, Bálint Dániel Művelődési Ház, Székelykeresztúr
Miklós Ádám: Mélypont érzés
november 12., kedd 19:00, Stúdió mozi, Székelyudvarhely
november 13., szerda 19:00, Bálint Dániel Művelődési Ház, Székelykeresztúr
Püsök Botond: Túl közel
november 14., csütörtök 19:00, Stúdió mozi, Székelyudvarhely
november 15., péntek 19:00, Bálint Dániel Művelődési Ház, Székelykeresztúr
Dér Asia: Nem halok meg
november 15., péntek 19:00, Stúdió mozi, Székelyudvarhely
november 16., szombat 19:00, Bálint Dániel Művelődési Ház, Székelykeresztúr

Hirdetés

Vetítések után közönségtalálkozó lesz az alkotókkal. Itt lesz:

  • Mikulán Dávid a Kix egyik rendezője,

  • Miklós Ádám a Mélypont érzés rendezője,

  • Püsök Botond a Túl közel rendezője, és Kali Andrea a film főszereplője,

  • Dér Asia a Nem halok meg rendezője, és Domokos Balázs a film operatőre.

A jegyelővétel szerdán kezdődik, egy jegy ára 20 lej, a bérlet pedig 50 lejbe kerül, ami mind a négy film vetítésére jogosít belépést. Jegyek megvásárolhatók Székelyudvarhelyen az Udvarhely Néptáncműhely irodájában, és vetítés előtt a helyszínen. Székelykeresztúron a kulturális irodában, és vetítés előtt a helyszínen.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. február 07., szombat

Ilyen volt Gyergyószentmiklóson az adóemelés elleni tiltakozás

Több tucatnyian vonultak utcára szombaton Gyergyószentmiklóson egy héttel a csíkszeredai és székelyudvarhelyi adóemelés elleni megmozdulások után. A demonstráción a polgármester is felszólalt. Fotókon mutatjuk.

Ilyen volt Gyergyószentmiklóson az adóemelés elleni tiltakozás
Hirdetés
2026. február 07., szombat

Lakodalomnak indult, temetés lett belőle – ilyen volt a farsangolás Kézdivásárhelyen

Behúzták a farsangot szombat délben Kézdivásárhelyen. Az alakoskodás lakodalmi mentként indult, medveébresztésbe csapott át, végül temetésbe torkollott a céhes város főterén.

Lakodalomnak indult, temetés lett belőle – ilyen volt a farsangolás Kézdivásárhelyen
2026. február 07., szombat

Kulturális minisztérium: gyorsuló állagromlás előzte meg a szilágycsehi református templom tornyának összeomlását

A szilágycsehi református templom tornyának kedd esti összeomlása előtt négy napon át egyre súlyosbodó szerkezeti károsodások jelezték az épület gyorsuló állagromlását – tájékoztatott szombaton a kulturális minisztérium.

Kulturális minisztérium: gyorsuló állagromlás előzte meg a szilágycsehi református templom tornyának összeomlását
2026. február 07., szombat

Gyergyószentmiklóson is utcára vonultak az adóemelés ellen

Sepsiszentgyörgy, Kézdivásárhely, Csíkszereda és Székelyudvarhely után Gyergyószentmiklóson is utcára vonultak a kormány adóemelési intézkedései ellen tiltakozva szombaton.

Gyergyószentmiklóson is utcára vonultak az adóemelés ellen
Hirdetés
2026. február 07., szombat

Továbbra is sokan hívják indokolatlanul a 112-őt

Az indokolatlan segélyhívások száma az elmúlt években csökkent, de továbbra is magas – tájékoztatott szombaton a Különleges Távközlési Szolgálat.

Továbbra is sokan hívják indokolatlanul a 112-őt
2026. február 07., szombat

A legtöbben megúszták bírsággal, de több vállalkozás is parkolópályára került a fogyasztóvédelmi ellenőrzések után

Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) a hét folyamán országszerte végzett ellenőrzései során 1080 bírságot szabott ki, összesen több mint 6,6 millió lej értékben – tájékoztatott szombaton az intézmény.

A legtöbben megúszták bírsággal, de több vállalkozás is parkolópályára került a fogyasztóvédelmi ellenőrzések után
2026. február 07., szombat

Saját zászlóval büszkélkedhet a Hubertus Vadásztársaság

Szarvas, farkas, medve, őz és vaddisznó, vagyis az Erdélyben is élő nagyvadak díszítik a székelykeresztúri Hubertus Vadásztársaság nemrég felavatott zászlaját. A társulat vezetősége közli, hogy csapatuk összetartozását is szimbolizálja a lobogó.

Saját zászlóval büszkélkedhet a Hubertus Vadásztársaság
Hirdetés
2026. február 06., péntek

A keselyűk hatalmas szolgálatot tesznek az embernek

Hetven évvel a fakó keselyűk eltűnése után végre úgy tűnik, minden feltétel adott hozzá, hogy visszatelepítsék a fajt Romániába. Dögevőként a keselyűk – habár emberi megítélésük sokszor negatív – fontos egészségügyi szerepet töltenek be.

A keselyűk hatalmas szolgálatot tesznek az embernek
2026. február 06., péntek

Tanácsokkal segítette az anyját a vagyonáért megölő nőt – őrizetbe vették

Őrizetbe vették pénteken az ügyészek az anyját a vagyonáért megölő Szeben megyei nő másik tettestársát.

Tanácsokkal segítette az anyját a vagyonáért megölő nőt – őrizetbe vették
2026. február 06., péntek

Négy testvér halála után állami gondozásba helyezték a család egyetlen életben maradt gyermekét

A kürpödi család egyetlen túlélő gyermekét sürgősségi eljárással nevelőszülői gondozásba helyezték, miután a másik négy testvér meghalt, kettő vízbefúlás, kettő pedig tüdőgyulladás szövődményei miatt.

Négy testvér halála után állami gondozásba helyezték a család egyetlen életben maradt gyermekét
Hirdetés