Hirdetés
Hirdetés

Különleges alkotásokat vetítenek a magyar film napján a Csíki Moziban

•  Fotó: Tamás Attila

Fotó: Tamás Attila

Különleges filmek vetítésével tartják idén a magyar film napját Csíkszeredában. Április utolsó előtti hétvégéjén több kortárs magyar filmet lehet megnézni a Csíki Moziban Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa, Csíkszereda Polgármesteri Hivatala és a mozit működtető egyesület partnerségével – jelentették be a szervezők keddi sajtótájékoztatójukon.

Tamás Attila

2023. április 11., 13:042023. április 11., 13:04

2023. április 12., 12:132023. április 12., 12:13

„Április 30-án ünnepeljük a magyar film napját annak apropóján, hogy 1901-ben ezen a napon mutatták be az első magyar némafilmet Budapesten, az Uránia Filmszínházban.

Idézet
A magyar film az elmúlt 123 évben jelentős pályát futott be, több Oscar-díjas alkotás is készült, most pedig az Oscar-díjas Deák Kristóf legújabb nagyjátékfilmjét is meg lehet nézni Csíkszeredában”

– ismertette Tóth László főkonzul, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának vezetője, hozzátéve, hogy ilyenkor szerte a Kárpát-medencében, de a világon, ahol magyarok élnek, meg szoktak emlékezni a magyar film napjáról kortárs- és archív filmek vetítésével.

„Április utolsó előtti hétvégéjét tehát a magyar filmnek szenteljük Csíkszeredában, és igyekszünk olyan kínálatot bemutatni, amiben reményeink szerint mindenki megtalálja az ízlésének megfelelőt. Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa fontosnak tartja, hogy a magyar film, tudomány, költészet vagy kultúra napja is hangsúlyos szerepet kapjon Csíkszeredában és Székelyföldön, hiszen

Idézet
ezek az alkalmak is a nemzeti összetartozást erősítik”

– emelte ki a főkonzul.

Hirdetés

„A magyar filmnapokon a magyar kultúra értékeit mutathatjuk meg a csíkszeredai közönségnek. A nagyon jól működő Csíki Mozi már nemcsak a heti rendszerességű blockbusterek, magyar és román filmek vetítésére ad lehetőséget, hanem arra is, hogy

Idézet
időnként szemleszerű összesítésben lehessen kiemelkedő filmeket nézni”

– mondta el Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere, hozzátéve, hogy az együttműködés a főkonzulátussal és a csíki mozi működtetőivel nem egyszeri alkalom, hiszen a Filmszeredán is szoktak közösen filmeket bemutatni.

•  Fotó: Tamás Attila Galéria

Fotó: Tamás Attila

A felhozatalból Korodi a csíkszeredai születésű Püsök Botond: Túl közel című díjnyertes dokumentumfilmjét emelte ki, amit többek között a szarajevói filmfesztiválon és a nagyszebeni Astra Nemzetközi Filmfesztiválon is bemutattak. Korodi szerint

nagyon jó alkalom ez a filmszemle, hogy a csíkszeredaiak is megnézhessék Püsök Botond alkotását, aminek csíkszeredai vetítésén a film rendezője és főszereplője (akivel megtörténtek a filmben látott események) is jelen lesznek.

„A Túl közel bemutatása egy szerencsés egybeesés is, hiszen minden szerzői filmet először filmfesztiválokon mutatnak be.

Idézet
Püsök Botond alkotása már végigment ezeken, több díjat is nyert, és mostanra jutott el odáig, hogy Csíkszeredába is el lehet hozni, ez lesz az utolsó, úgymond »fesztiválos vetítése«, ugyanis május 19-étől már hivatalosan is moziforgalmazásba kerül”

– ismertette Antal Sándor, a Csíki Mozi igazgatója, hozzátéve, hogy a közönségtalálkozóval egybekötött vetítés április 21-én 19 órától lesz, ezzel nyitják meg az eseményt.

Szombaton, április 22-én 14 órától vetítik a Toldi animációs sorozat mozifilmváltozatát, amit főleg a fiatalabb korosztálynak ajánlanak, ezt követi a Nyugati nyaralás című magyar krimi-vígjáték, amit azért is érdemes lesz megnézni, mert belátható időn belül nem kerül romániai moziforgalmazásba – mondta el az igazgató.

Szintén szombaton, 20 órától vetítik Tősér Ádám 2022-es, Blokád című filmjét, amely tavaly Magyarország Oscarra nevezett filmje volt, és ami a budapesti taxisblokád eseményeit dolgozza fel Antall József miniszterelnöksége idején.

Vasárnap 17 órától vetítik az Oscar-díjas Deák Kristóf legutóbbi filmjét, az Unokát, ezt követi Szebeni Zsuzsa alkotása Szilvássy Carola életéről. A maga természete szerint és szabadon című dokumentumfilmet 19 óra 30 perctől vetítik, amelyet szintén közönségtalálkozó követ a film rendezőjével és remélhetőleg a producerével is – hangzott el a sajtóeseményen. A szervezők kiemelték, hogy

több filmet az általános moziforgalmazás előtt mutatnak be a magyar filmnapokon,

ezért különleges vetítéseknek számítanak. A filmekre egységesen 20 lejért lehet jegyeket váltani, a diákoknak pedig 15 lejbe kerül a belépő. A jegyek a későbbiekben kaphatak lesznek a bilete.ro oldalon vagy a Csíki Mozi jegypénztárában.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. augusztus 17., hétfő

A parlament joga eldönteni, hogyan szankcionálja az összeférhetetlenség miatt elmarasztalt köztisztségviselőket

A parlament joga eldönteni, hogyan szankcionálja az érdekellentét miatt elmarasztalt köztisztségviselőket – indokolta hétfőn az alkotmánybíróság a feddhetetlenségi törvénnyel kapcsolatos határozatát.

A parlament joga eldönteni, hogyan szankcionálja az összeférhetetlenség miatt elmarasztalt köztisztségviselőket
Hirdetés
2026. augusztus 17., hétfő

Öt liter tej árából vásárolhatnak egy liter üzemanyagot – tiltakozni készülnek a gazdák

Év végéig a székelyföldi tejtermelő gazdaságok csaknem fele megszűnhet, az állatok a vágóhídra jutnak – figyelmezettek a gazdák érdekvédelmi szervezetei, akik az üzemanyagköltségek emelkedése, illetve a tej felvásárlási ára miatt elégedetlenek.

Öt liter tej árából vásárolhatnak egy liter üzemanyagot – tiltakozni készülnek a gazdák
2026. augusztus 17., hétfő

Nem lehet vagyonnyilatkozatok benyújtására kötelezni a köztisztségviselőkkel nem hivatalos párkapcsolatban élőket

Az alkotmánybíróság szerint nem lehet vagyon- és érdeknyilatkozatok benyújtására kötelezni olyan személyeket, akik az állam által hivatalosan el nem ismert párkapcsolatban állnak a köztisztségviselőkkel.

Nem lehet vagyonnyilatkozatok benyújtására kötelezni a köztisztségviselőkkel nem hivatalos párkapcsolatban élőket
2026. augusztus 17., hétfő

Dokumentumfilm készül Orbán Viktorról

Személyes hangvételű dokumentumfilm készül Pigniczky Réka rendezésében Orbán Viktor volt miniszterelnök politikai „átalakulásáról és bukásáról”, a premiert 2027 első felére tervezik – adta hírül a Filmhu.

Dokumentumfilm készül Orbán Viktorról
Dokumentumfilm készül Orbán Viktorról
2026. augusztus 17., hétfő

Dokumentumfilm készül Orbán Viktorról

Hirdetés
2026. augusztus 17., hétfő

Magyar Péter: alkotmányos volt Sulyok Tamás eltávolítása

Alkotmányos volt Sulyok Tamás eltávolítása, a 12 éves képviselői cikluskorlát és a 70 éves alkotmánybírói korhatár is – reagált Magyar Péter miniszterelnök egy Facebook-bejegyzésben az Alkotmánybíróság (Ab) hétfői döntésére.

Magyar Péter: alkotmányos volt Sulyok Tamás eltávolítása
2026. augusztus 17., hétfő

Még mindig kevesen vannak a medvék elleni védelmet kérő petíció támogatói

Huszönöt aláírás hiányzik a háromezerhez, vagyis cikkünk megjelenéséig 2975-en támogatják a Kovászna megyei Agrosic Egyesület által kezdeményezett petíciót, amellyel a medvék túlszaporulatától való védelmet kérnek.

Még mindig kevesen vannak a medvék elleni védelmet kérő petíció támogatói
2026. augusztus 17., hétfő

Már 100 ezer kérelmet bíráltak el az újraindult e-Terra alkalmazásban

Az Országos Kataszteri Hivatal (ANCPI) e-Terra alkalmazása működik, és a kiesése alatt felhalmozódott nagy mennyiségű kérelem feldolgozása folyamatban van.

Már 100 ezer kérelmet bíráltak el az újraindult e-Terra alkalmazásban
Hirdetés
2026. augusztus 17., hétfő

122-en maradhatnak mandátum nélkül összeférhetetlenség miatt

Százhuszonkét tisztségviselőt érinthet a feddhetetlenségi törvény hétfőn alkotmányosnak ítélt módosítása, amely a megbízatás megszűnését írja elő az összeférhetetlenség vagy érdekellentét miatt elmarasztalt személyek esetében.

122-en maradhatnak mandátum nélkül összeférhetetlenség miatt
2026. augusztus 17., hétfő

A jövedéki adó csökkentése ellenére tíz lej fölött maradt a gázolaj literenkénti ára

A jövedéki adó ideiglenes csökkentése ellenére a 10 lejes lélektani küszöb felett maradt Romániában a gázolaj literenkénti átlagára – közölte a Peco-online.ro árfigyelő szakportál hétfőn.

A jövedéki adó csökkentése ellenére tíz lej fölött maradt a gázolaj literenkénti ára
2026. augusztus 17., hétfő

A Szamosba fulladt egy 18 éves fiú

Holtan találtak hétfőn a Szamosban egy 18 éves fiatalembert Szatmárnémetiben, aki vasárnap este tűnt el a folyóban – tájékoztatott a Szatmár megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.

A Szamosba fulladt egy 18 éves fiú
A Szamosba fulladt egy 18 éves fiú
2026. augusztus 17., hétfő

A Szamosba fulladt egy 18 éves fiú

Hirdetés