Hirdetés
Hirdetés

Különleges alkotásokat vetítenek a magyar film napján a Csíki Moziban

•  Fotó: Tamás Attila

Fotó: Tamás Attila

Különleges filmek vetítésével tartják idén a magyar film napját Csíkszeredában. Április utolsó előtti hétvégéjén több kortárs magyar filmet lehet megnézni a Csíki Moziban Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa, Csíkszereda Polgármesteri Hivatala és a mozit működtető egyesület partnerségével – jelentették be a szervezők keddi sajtótájékoztatójukon.

Tamás Attila

2023. április 11., 13:042023. április 11., 13:04

2023. április 12., 12:132023. április 12., 12:13

„Április 30-án ünnepeljük a magyar film napját annak apropóján, hogy 1901-ben ezen a napon mutatták be az első magyar némafilmet Budapesten, az Uránia Filmszínházban.

Idézet
A magyar film az elmúlt 123 évben jelentős pályát futott be, több Oscar-díjas alkotás is készült, most pedig az Oscar-díjas Deák Kristóf legújabb nagyjátékfilmjét is meg lehet nézni Csíkszeredában”

– ismertette Tóth László főkonzul, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának vezetője, hozzátéve, hogy ilyenkor szerte a Kárpát-medencében, de a világon, ahol magyarok élnek, meg szoktak emlékezni a magyar film napjáról kortárs- és archív filmek vetítésével.

„Április utolsó előtti hétvégéjét tehát a magyar filmnek szenteljük Csíkszeredában, és igyekszünk olyan kínálatot bemutatni, amiben reményeink szerint mindenki megtalálja az ízlésének megfelelőt. Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa fontosnak tartja, hogy a magyar film, tudomány, költészet vagy kultúra napja is hangsúlyos szerepet kapjon Csíkszeredában és Székelyföldön, hiszen

Idézet
ezek az alkalmak is a nemzeti összetartozást erősítik”

– emelte ki a főkonzul.

Hirdetés

„A magyar filmnapokon a magyar kultúra értékeit mutathatjuk meg a csíkszeredai közönségnek. A nagyon jól működő Csíki Mozi már nemcsak a heti rendszerességű blockbusterek, magyar és román filmek vetítésére ad lehetőséget, hanem arra is, hogy

Idézet
időnként szemleszerű összesítésben lehessen kiemelkedő filmeket nézni”

– mondta el Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere, hozzátéve, hogy az együttműködés a főkonzulátussal és a csíki mozi működtetőivel nem egyszeri alkalom, hiszen a Filmszeredán is szoktak közösen filmeket bemutatni.

•  Fotó: Tamás Attila Galéria

Fotó: Tamás Attila

A felhozatalból Korodi a csíkszeredai születésű Püsök Botond: Túl közel című díjnyertes dokumentumfilmjét emelte ki, amit többek között a szarajevói filmfesztiválon és a nagyszebeni Astra Nemzetközi Filmfesztiválon is bemutattak. Korodi szerint

nagyon jó alkalom ez a filmszemle, hogy a csíkszeredaiak is megnézhessék Püsök Botond alkotását, aminek csíkszeredai vetítésén a film rendezője és főszereplője (akivel megtörténtek a filmben látott események) is jelen lesznek.

„A Túl közel bemutatása egy szerencsés egybeesés is, hiszen minden szerzői filmet először filmfesztiválokon mutatnak be.

Idézet
Püsök Botond alkotása már végigment ezeken, több díjat is nyert, és mostanra jutott el odáig, hogy Csíkszeredába is el lehet hozni, ez lesz az utolsó, úgymond »fesztiválos vetítése«, ugyanis május 19-étől már hivatalosan is moziforgalmazásba kerül”

– ismertette Antal Sándor, a Csíki Mozi igazgatója, hozzátéve, hogy a közönségtalálkozóval egybekötött vetítés április 21-én 19 órától lesz, ezzel nyitják meg az eseményt.

Szombaton, április 22-én 14 órától vetítik a Toldi animációs sorozat mozifilmváltozatát, amit főleg a fiatalabb korosztálynak ajánlanak, ezt követi a Nyugati nyaralás című magyar krimi-vígjáték, amit azért is érdemes lesz megnézni, mert belátható időn belül nem kerül romániai moziforgalmazásba – mondta el az igazgató.

Szintén szombaton, 20 órától vetítik Tősér Ádám 2022-es, Blokád című filmjét, amely tavaly Magyarország Oscarra nevezett filmje volt, és ami a budapesti taxisblokád eseményeit dolgozza fel Antall József miniszterelnöksége idején.

Vasárnap 17 órától vetítik az Oscar-díjas Deák Kristóf legutóbbi filmjét, az Unokát, ezt követi Szebeni Zsuzsa alkotása Szilvássy Carola életéről. A maga természete szerint és szabadon című dokumentumfilmet 19 óra 30 perctől vetítik, amelyet szintén közönségtalálkozó követ a film rendezőjével és remélhetőleg a producerével is – hangzott el a sajtóeseményen. A szervezők kiemelték, hogy

több filmet az általános moziforgalmazás előtt mutatnak be a magyar filmnapokon,

ezért különleges vetítéseknek számítanak. A filmekre egységesen 20 lejért lehet jegyeket váltani, a diákoknak pedig 15 lejbe kerül a belépő. A jegyek a későbbiekben kaphatak lesznek a bilete.ro oldalon vagy a Csíki Mozi jegypénztárában.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. március 14., szombat

Mobilszám-hamisítás: valóban az hív minket, akit a telefon mutat?

Az egyre hatékonyabb szolgáltatói védelem mellett is fontos, hogy tudatosak maradjunk, és felismerjük a csalások árulkodó jeleit – hívja fel a figyelmet a magyarországi Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) a mobilszámok hamisításával kapcsolatban.

Mobilszám-hamisítás: valóban az hív minket, akit a telefon mutat?
Hirdetés
2026. március 14., szombat

Magyarországról Székelyföldre jöttek megkergülni – videó

Hernádról egy kilencfős társaság érkezett szombaton Hargitafürdőre, hogy a helyi és környékbeli csapatokkal együtt megkergüljenek Székelyföld legvidámabb, téli szezont záró eseményén. Az idei Kerge Olimpiára hat „járművet” neveztek.

Magyarországról Székelyföldre jöttek megkergülni – videó
2026. március 14., szombat

Két nap is vonatra szálltak a rendőrök a héten az egész országban

A Román Rendőrség szállítási felügyelőségének munkatársai a hét elején a vasútállomásokon és személyszállító vonatokon végzett országos szintű ellenőrzéseken több mint 613 ezer lejre bírságoltak.

Két nap is vonatra szálltak a rendőrök a héten az egész országban
2026. március 14., szombat

Több tucatnyian hajtottak fel az autópályára lejárt műszaki vizsgás autóval

A március 2. és 8. közötti héten végzett ellenőrzések során 3079 bírságot rótt ki az autópálya-rendőrség.

Több tucatnyian hajtottak fel az autópályára lejárt műszaki vizsgás autóval
Hirdetés
2026. március 14., szombat

Százfős sereget láthattak volna el fegyverrel és cigivel a pénteki hatalmas fogásból – videóval

Több mint száz pisztolyt, több mint 130 tárat és több tízezer cigarettát találtak egy Németországba tartó török teherautóban a román határrendészek.

Százfős sereget láthattak volna el fegyverrel és cigivel a pénteki hatalmas fogásból – videóval
2026. március 14., szombat

Megvan, hogy milyen szavazólapot kapunk levélben a magyarországi választásokra

Jóváhagyta az országos pártlistás szavazólapok mintáit a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) pénteki ülésén. Az NVB kétfajta szavazólapot hagyott jóvá: az egyik a magyarországi szavazásra, a másik a levélben szavazásra készül.

Megvan, hogy milyen szavazólapot kapunk levélben a magyarországi választásokra
2026. március 14., szombat

Tűz ütött ki egy lakóházban, két ember szorult a mentősök segítségére

Lakástűzhöz riasztották a tűzoltókat a Maroshévízhez közeli Nyágra (Neagra) településen. A mentőegység két személyt látott el a helyszínen, de egyikük sem igényelt kórházi ellátást.

Tűz ütött ki egy lakóházban, két ember szorult a mentősök segítségére
Hirdetés
2026. március 14., szombat

Egy lakás árát cserélte ki játékpénzre az „ingatlanügynök”

Előzetes letartóztatásba helyeztek egy férfit, aki a gyanú szerint ingatlanügynöknek adta ki magát, és egy tranzakció ürügyén, amikor az összeget ellenőrizték, 128 ezer eurónyi valódi pénzt cserélt ki játékpénzre.

Egy lakás árát cserélte ki játékpénzre az „ingatlanügynök”
2026. március 13., péntek

A könyvvásárra is kiterjedő együttműködést kötött a Sapientia és a csíkszeredai városháza

Együttműködési megállapodást írt alá pénteken Csíkszeredai Városháza és a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem. A dokumentumot Sógor Enikő alpolgármester és Pap Levente dékán látta el kézjegyével.

A könyvvásárra is kiterjedő együttműködést kötött a Sapientia és a csíkszeredai városháza
2026. március 13., péntek

Nacsa Lőrinc: az erdélyi vállalkozók a legoptimistábbak, ezt érdemes mindenkinek eltanulnia

Lezárult az Erdélyi Mentorprogram negyedik évada, pénteken díjazták azokat az erdélyi vállalkozókat, akik részt vettek benne. A cél az volt, hogy az elmúlt egy évben a tapasztalt erdélyi magyar nagyvállakozók átadják a tudást a kezdő vállalkozóknak.

Nacsa Lőrinc: az erdélyi vállalkozók a legoptimistábbak, ezt érdemes mindenkinek eltanulnia
Hirdetés