
A taplocai hulladékátrakó-állomáson. Csökkenteni kell a lerakókba kerülő szemét mennyiségét
Fotó: Gábos Albin
A zöldhulladék különgyűjtésére 300 literes zsákokat oszt ki nemsokára a csíkszeredai magánházakhoz a hulladékgazdálkodással megbízott Eco-Csík Kft., ugyanakkor a lakóövezetek hulladékgyűjtőpontjaihoz is terveznek erre a célra ládákat kihelyezni az ősz folyamán, vagy legkésőbb jövő tavasszal. A cél, hogy csökkentsék a lerakókba kerülő egyre nagyobb szemétmennyiséget.
2018. szeptember 03., 13:012018. szeptember 03., 13:01
A júliusban megjelent 74-es sürgősségi kormányrendelettel többek között azt szeretnék elérni, hogy a háztartásokból származó lebomlandó szemét, azaz a zöldhulladék minél nagyobb mennyiségben legyen komposztálva, ezáltal jelentősen csökkenhetne a hulladéklerakókba helyezett szemét mennyisége. Pál Tamás, a hulladékgazdálkodással megbízott Eco-Csík Kft. igazgatója megkeresésünkre elmondta, a jogszabálynak megfelelően
hiszen eddig is elszállították és újrahasznosították a lakóövezetek hulladékgyűjtőpontjaihoz külön letett nyesedékeket, levágott faágakat.
A zöldhulladék szelektív gyűjtésére szeptember elején Csíkszereda 2500 magánházához 300 literes műanyag zsákokat osztanak ki. „Már leadtuk a rendelést a zsákokra annak a cégnek, amelyik megnyerte a közbeszerzést, amint megkapjuk, ki is osztjuk azokat” – mondta Pál Tamás. A tömbházas lakóövezeteknél azonban másképp oldanák meg a lebomlandó hulladék begyűjtését.
attól függően, hogy mekkora igény lesz rá. „Reméljük, a lakosság egy idő után nem dob majd vegyes hulladékot a zöldhulladékos tárolóba” – jegyezte meg az igazgató, hozzátéve, a háztartásoknak kihívás lesz, hogy megoldják a zöldhulladék szelektív gyűjtését.
A hulladékgazdálkodással foglalkozó cég továbbá egy komposztálótelep létrehozását is tervezi a szennyvíztisztító állomás környékére.
Szelektív, de még nem eléggé. A zöldhulladéknak is tesznek majd ki egy-két tárolót
Fotó: Gábos Albin
„Zöldhulladéknak számít minden, ami nem elrohad, hanem felbomlik. Például ilyen hulladék a banánhéj, a pityókahéj, vagyis az ételek közül minden, ami zöldség és gyümölcs. Ezeken kívül többek között a nyesedék vagy a lekaszált fű is komposztálható" – magyarázta Pál Tamás. Hozzátette, a penészes kenyér azonban nem számít zöldhulladéknak. A jogszabállyal arra akarják ösztönözni a lakosságot, hogy minél több zöldhulladékot komposztáljon, aki teheti, az a saját háztartásán belül komposztáljon, ahol ez nem megoldható, ott szervezett módon begyűjtik és komposztálják a hulladékgazdálkodással foglalkozó cégek.
Évente nő a szemétmennyiség
Csíkszeredában havonta 700–800 tonna szemetet gyűjtenek be. Pál Tamás elmondása szerint évente 10–15 százalékkal nő a hulladékmennyiség, azonban ezzel párhuzamosan egyre nagyobb százalékban gyűjtenek szelektíven a csíkszeredaiak. „Tavaly a teljes hulladékmennyiségnek 31 százalékát sikerült újrahasznosítani, ez pedig jó arány. Csíkszereda a szelektív hulladékgyűjtés terén nagyot fejlődött, a lakók különgyűjtik már a papírt, a műanyagot, az üveget és a fémet” – sorolta az igazgató, hozzáfűzve, most már eljött az ideje a zöldhulladék különgyűjtésének is.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
1 hozzászólás