Hirdetés
Hirdetés

Külföldi munka miatt kétezer-ötszáz székelyföldi gyereket hagytak itthon a szülők

A legtöbb szülő a jobb megélhetés reményében vállal külföldön munkát, és hagyja itthon gyerekét •  Fotó: Haáz Vince

A legtöbb szülő a jobb megélhetés reményében vállal külföldön munkát, és hagyja itthon gyerekét

Fotó: Haáz Vince

2020-hoz képest kevesebb olyan gyerekről tudni, akiknek egyik vagy mindkét szülője külföldön dolgozik. A számok legalábbis ezt mutatják: idén „csak” 61 ezer gyerek szerepel az országos gyermekjogvédelmi intézet listáján. Ebből több mint 2500 Székelyföldön él.

Hajnal Csilla

2024. augusztus 04., 08:492024. augusztus 04., 08:49

Országos szinten mintegy 21 százalékkal csökkent azoknak a gyermekeknek az aránya, akiknek valamely szülője az országon kívül dolgozik.

Míg 2020-ban 81 274 ilyen gyereket tartottak számon, addig 2024 márciusában 61 007 gyerek szerepel az országos gyermekjogvédelmi hatóság listáján.

Azoknak a gyermekeknek az aránya is csökkent, akiknek mindkét szülőjük külföldön dolgozik, ez 37,74 százalékkal alacsonyabb idén, mint négy évvel ezelőtt.

Idén márciusig 36 448 romániai családban döntött úgy egyik vagy mindkét szülő, hogy külföldön vállal munkát

– áll az országos gyermekjogvédelmi hatóság összesítésében.

Hirdetés

Rokonokra bízva

A megyei gyermekjogvédelmi igazgatóságok negyedévenként frissítik a külföldön dolgozó szülők itthon maradt gyerekeiről szóló listákat.

Maros megyében idén a második negyedévben, azaz június végi adatok szerint 955 itthon hagyott gyereket tartanak számon, ebből 484 fiú és 471 lány

– közölte a Székelyhonnal Doru Constantin, a Maros Megyei Gyermekjogvédelmi Igazgatóság sajtószóvivője.

Összesen 642 család szerepel a legfrissebb listán, ahol a szülők Románián kívül vállalnak munkát szezonálisan, vagy akár egész évben.

Ebből 143 családban anya és apa is máshol dolgozik, 409 esetben csak az egyik szülő dolgozik külföldön, 90 esetben pedig csak egy családfenntartó van, és ő is külföldön dolgozik. Az igazgatóság szóvivője elmondta:

az esetek többségében az itthon hagyott kiskorúakat rokonokra bízzák.

A 955 gyerek közül mindössze hat olyan gyerek van, akiket valamilyen szociális intézményre bíztak – tette hozzá Doru Constantin.

Tavasszal mennek el a legtöbben

A megyei gyermekjogvédelmi igazgatóság legfrissebb adatait a 2020-as évi jelentéssel összehasonlítva kiderül, a tendencia Maros megyében is csökkent egy keveset, hiszen

négy éve összesen 1197 gyereket hagytak itthon a szülők – egy vagy mindkettő.

Tehát idén mintegy húsz százalékkal kevesebb az itthon hagyott gyerek az évnek ebben a szakaszában. A legtöbben tavasszal mennek el külföldi munkára, többen pedig hazatérnek a téli hónapokra.

Általában az év utolsó szakaszában megy el a legkevesebb szülő dolgozni – 2020-ban is „csak” 869 szülő ment el az utolsó három hónapban külföldre dolgozni.

Székelyföldön Hargita megye vezet

Hargita megyében 1076 gyereknek dolgozik egy vagy két szülője külföldön a legfrissebb jelentések szerint. Ebből

320 esetben mindkét szülő elment, 93 gyerek egyszülős családból származik, és 663 gyereknek egy szülője dolgozik külföldön.

Ezek a számok évek óta stagnálnak, nem mutatkozik sem csökkenő, sem pedig növekvő tendencia – tudtuk meg az adatokat a Hargita megyei gyermekjogvédelmi igazgatóságtól.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Kovászna megyében 583 gyereket hagytak itthon a szüleik – egyik vagy mindkettő – külföldi munkavállalás miatt. 61 gyereknek mindkét szülője, 477 gyereknek egyik szülője el van menve, 45 gyerek pedig egy szülős családból származik.

Kovászna megyében viszont nem csökkent a tendencia, hisz 2020-ban 503 gyereknek vállalt egyik vagy mindkét szülője külföldön munkát

– derül ki a gyermekjogvédelmi igazgatóság négy évvel ezelőtti jelentéséből.

A szülőnek törvényes kötelezettsége, hogy negyven nappal utazás előtt bejelentse a helyi önkormányzatnál, hogy kire hagyja gyerekét, és bírósági döntés kell szülessen ez ügyben, hogy ki gyakorolhatja a szülői jogokat, amíg mindkét szülője külföldön dolgozik.

A Mentsétek meg a Gyermekeket romániai szervezete tavaly tett közzé egy felmérést, amelyből az derül ki, hogy

a megkérdezett külföldön dolgozó szülők hét százaléka jelezte, hogy magával szándékozik vinni a gyermekét külföldre, 79 százalék számára ez nem lehetséges.

A felmérés szerint a határokon túl munkát vállaló szülők 41 százaléka nem tervezi, hogy végleg hazatelepül, 38 százaléka igen, a többi pedig még nem döntött erről.

Hirdetés
2 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. augusztus 08., szombat

Baka András elfogadta a felkérést a köztársasági elnöki tisztségre

Elfogadta a felkérést a köztársasági elnöki tisztségre Baka András – közölte a kormányfő Facebook-oldalán szombaton.

Baka András elfogadta a felkérést a köztársasági elnöki tisztségre
Hirdetés
2026. augusztus 08., szombat

Románia irányából érkező ukrán csalidrón robbant fel Bulgáriában – frissítve

Drón hatolt be szombat reggel Románia irányából Bulgária légterébe, majd a bolgár határtól mintegy 100 méterre felrobbant – közölte Rumen Radev miniszterelnök a bolgár biztonsági tanács ülése után.

Románia irányából érkező ukrán csalidrón robbant fel Bulgáriában – frissítve
2026. augusztus 08., szombat

Vaddisznó szaladt le a budapesti metróba, felszállt az egyik kocsira, majd kilőtték – videóval

Egy várakozó metrószerelvénybe is betévedt az a sérült vaddisznó, amely a mozgólépcsőn jutott le szombaton a Kossuth Lajos téri metróállomás peronjára, de egyik utas sem sérült meg – közölte a BKV Zrt. az MTI-vel.

Vaddisznó szaladt le a budapesti metróba, felszállt az egyik kocsira, majd kilőtték – videóval
2026. augusztus 08., szombat

Hétvégén is folytatódik a gázolaj árának csökkenése

A pénteki árcsökkenést követően szombaton is olcsóbb lett néhány banival a gázolaj a romániai töltőállomásokon, míg benzint szinten mindenhol az előző napi áron lehet tankolni.

Hétvégén is folytatódik a gázolaj árának csökkenése
Hirdetés
2026. augusztus 08., szombat

Megvan, kit jelöl köztársasági elnöknek a Tisza Párt

Baka Andrást, a Legfelsőbb Bíróság korábbi elnökét jelöli köztársasági elnöknek a Tisza párt parlamenti frakciója.

Megvan, kit jelöl köztársasági elnöknek a Tisza Párt
2026. augusztus 08., szombat

Uszályokat süllyesztenek a Dunába a csernavodai atomerőmű üzemben tartása érdekében – videóval

Több, kővel megrakott uszályt süllyesztettek a Duna medrébe a csernavodai atomerőmű még működő kettes blokkjának üzemben tartása érdekében – írja a News.ro hírportál szombati közlése nyomán az MTI.

Uszályokat süllyesztenek a Dunába a csernavodai atomerőmű üzemben tartása érdekében – videóval
2026. augusztus 08., szombat

Nicușor Dan: prioritásként kell kezelni az euró bevezetését

A Moody's elismerte azokat a fontos lépéseket, amelyeket Románia az elmúlt évben a költségvetési egyensúly megteremtése és a kiadások visszafogása érdekében tett – közölte a Facebook-oldalán Nicușor Dan.

Nicușor Dan: prioritásként kell kezelni az euró bevezetését
Hirdetés
2026. augusztus 08., szombat

Viharos nap elé nézünk Székelyföldön

Légköri instabilitásra, megerősödő szélre, viharokra és jelentős mennyiségű csapadékot hozó záporokra vonatkozó, sárga jelzésű riasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM). A figyelmeztetés a székelyföldi megyéket is érinti.

Viharos nap elé nézünk Székelyföldön
Viharos nap elé nézünk Székelyföldön
2026. augusztus 08., szombat

Viharos nap elé nézünk Székelyföldön

2026. augusztus 08., szombat

Már több mint száz településen kellett vízkorlátozást bevezetni országszerte

Jelenleg 14 megye 133 településén korlátozzák a vezetékes vízellátást a rendelkezésre álló vízkészletek csökkenése miatt – derül ki a Román Vízügyi Igazgatóság (ANAR) péntek este közölt adataiból.

Már több mint száz településen kellett vízkorlátozást bevezetni országszerte
2026. augusztus 07., péntek

A közvilágításon spórol a sepsiszentgyörgyi önkormányzat

Csatlakozva az országos szintű energiatakarékossági mozgalomhoz – amelyre az energiaügyi minisztérium kérte fel a lakosságot és a nagyfogyasztókat –, a sepsiszentgyörgyi önkormányzat is visszafogja energiafogyasztását.

A közvilágításon spórol a sepsiszentgyörgyi önkormányzat
Hirdetés