
Az RMDSZ szenátusi frakciója 10, a képviselőházi frakciója 22 tagú
Fotó: Facebook/Képviselőház
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) kedden ismertette az új parlament összetételére vonatkozó statisztikai adatokat nemek és korcsoportok szerint.
2024. december 10., 20:042024. december 10., 20:04
2024. december 10., 20:052024. december 10., 20:05
A leendő parlament 465 törvényhozója közül 364 férfi és 101 nő. Huszonkilencen közülük 34 évesnél fiatalabbak, harminchárman pedig 65 évesnél idősebbek. A képviselők és szenátorok zöme tehát a 45 és 64 év közötti korosztályhoz tartozik – írja az Agerpres.
A frakciók nemek szerinti összetétele a következő:
A Szociáldemokrata Párt (PSD) 122 mandátumot kapott, 36-ot a szenátusban és 86-ot a képviselőházban; 93 törvényhozója férfi, 29 nő.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) 91 helyet foglal el az új parlamentben, ebből 28-at a szenátusban és 63-at a képviselőházban; törvényhozói közül 71-en férfiak, 20-an nők.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) 71 mandátumot kapott, szenátusi frakciója 22, képviselőházi frakciója 49 tagú lesz; 62 törvényhozója férfi, 9 nő.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) 59 helyet tudhat magáénak, 19-et a szenátusban, 40-et a képviselőházban; frakcióiban 45 férfi és 14 nő lesz.
Az SOS Románia 40 mandátumot szerzett meg, 12 helyet foglal el a szenátusban és 28-at a képviselőházban; törvényhozói közül 27-en férfiak, 13-an nők.
Az RMDSZ-frakciók összesen 32 tagot számlálnak, a szövetség szenátusi frakciója 10, a képviselőházi frakciója 22 tagú; nemek szerinti megoszlás: 27 férfi és 5 nő.
A Fiatal Emberek Pártja (POT) 31 mandátumot kapott, 7 szenátora és 24 képviselője lesz; törvényhozói közül 21 férfi és 10 nő.
A magyartól eltérő nemzeti kisebbségek képviselői 19 helyet foglalnak el az alsóházban. Közöttük egyetlen nő van, 18-an férfiak.
A következő három napban az ország teljes hegyvidékén jelentős havazás várható, amely nyomán jelentősen megnövekszik a hóréteg és nő a lavinák kialakulásának veszélye – közölte pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Szerdán, az óév utolsó napján 267 sofőr jogosítványát és 161 gépjármű forgalmi engedélyét vonták be a rendőrök.
Nagyméretű lavina következett be pénteken a Fogarasi-havasokban a Bîlea-tó környékén, a természeti jelenséget kiváltó két síelőnek sikerült épségben megmenekülni – tájékoztattak a Szeben megyei Salvamont képviselői.
Csapadékra és szélre, hegyvidéken pedig hóviharra, újabb hóréteg kialakulására vonatkozó figyelmeztetéseket bocsájtott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat. Az első- és másodfokú riasztások szombat estig érvényesek.
Megkésve ugyan, de több Hargita megyei sípályát is megnyitottak, és szombattól újabb helyeken lehet majd szánkózni, siklani. Érdemes kihasználni a szabadnapokat és legalább egy nagy sétát tenni a szép havas tájakon.
A Kovászna megyei Bodzafordulón volt a leghidegebb péntekre virradóan, az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai szerint mínusz 14,4 fokig esett vissza a hőmérséklet.
Az előző héthez képest egyértelműen nőtt az influenzás megbetegedések száma Hargita megye tisztifőorvosa szerint, aki azt is elmondta, ezt miért nem tükrözi a légúti megbetegedések számát összegző heti feljegyzés.
Az új évben is számos látványosnak ígérkező (és remélhetőleg maradandó élményeket is szerző) néznivalóval rukkol elő a filmipar. Év eleji maratoni összeállításunkban az általunk legjobban várt 20 amerikai filmet mutatjuk be.
Megfellebbezte az előzetes letartóztatását elrendelő bírósági határozatot az a nő, akit azzal gyanúsítanak, hogy a nagydisznódi városi kórház egyik ápolónőjének segítségével megölte az anyját.
Több mint húsz háromszéki önkormányzat támogatja szervezetten a fiatal és kisgyermekes családokat a Babakelengye-programon keresztül. 2025-ben összesen 246 család részesült ajándékcsomagban vagy vásárlási utalványban.
szóljon hozzá!