
Az új kinevezéseket és áthelyezéseket már Kovács Gergely a Gyulafehérvári Főegyházmegye újonnan kinevezett érseke hajtotta végre
Fotó: MTI/Kiss Gábor
Hagyománya van, hogy a gyulafehérvári papszentelést követően a főpásztor közzé teszi a személyi változásokat. „A papok helyezésénél figyelembe kell venni a hívek jogait és a pap személyiségét, képesítését, párosítva tehetségét egy adott helyzet valódi szükségleteivel” – olvasható Dr. Kovács Gergely érsek 2020. évi VIII. körlevelében amelyet ersekseg.ro főegyházmegyei honlapon és a romkat.ro egyházi portálon tettek közzé.
2020. június 30., 16:362020. június 30., 16:36
Az alábbiakban a Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye környékünkre vonatkozó, augusztus 1-jétől érvényes személyi változásait közöljük az érseki tájékoztatás alapján.
Szent Péter és Szent Pál apostolok főünnepén a gyulafehérvári székesegyházban pappá szentelt diakónusok a szertartás végén kapták meg a szolgálati helyeikre szóló kinevezést: Kalányos Ottó újmisés csíkszentkirályi segédlelkész lesz és megbízták az alcsíki főesperesi kerület cigánypasztorációjával is; Kelemen Zoltán-Arnold újmisés Nagyszeben-belvárosi segédlelkészi, Pál Áron újmisés csíkszentgyörgyi segédlelkészi kinevezést kapott.
Kovács István csíkszentgyörgyi segédlelkész a gyergyóremetei plébániára, Lőrincz Barnabás gyergyóremetei segédlelkész a szovátai plébániára, Both László szovátai segédlelkész a csíkszeredai Szent Ágoston plébániára, Bíró Károly ditrói segédlelkész a zetelaki plébániára, Jánossi Imre zetelaki segédlelkész a kolozsvári Szent Mihály plébániára, Antal Zoltán-László gyergyószentmiklósi segédlelkész a ditrói plébániára, Simon Imre segesvári segédlelkész a gyimesbükki plébániára, Hanuleac Tamás gyimesbükki segédlelkészt a gyergyóalfalvi plébániára kapott kinevezést. Ilyés Lehel gyergyóalfalvi segédlelkész a székelyudvarhelyi Szent Miklós Plébánia segédlelkésze és a Tamási Áron Gimnázium iskolalelkésze lesz.
Gál Hunor gyergyószentmiklósi örmény plébános eddigi megbízatásait megtartva, kisegítő lelkészi kinevezést kapott a gyergyószentmiklósi Szent István Plébániára. László István ifj. kolozsvári Szent Mihály Plébániai segédlelkész székelyszenttamási plébános lesz. Kémenes Lóránt Zoltánt, a kolozsvári Szent Mihály Plébánia plébánosát és a Kolozs-Dobokai kerület főesperesét felmentette az érsek eddigi beosztásából, és kinevezte nagyernyei plébánosnak. László Szabolcs nagyernyei plébános gyulafehérvári plébános lesz. László Attila a székelyudvarhelyi Szent György Egyházközség plébánosát a kolozsvári Szent Mihály Plébánia plébánosává és a Kolozs-Dobokai kerület főesperesévé nevezték ki. Ambrus István kapnikbányai plébános a székelyudvarhelyi Szent György Egyházközség plébánosa lesz. Bálint István csíkszeredai Szent Ágoston Plébánia segédlelkésze székelykeresztúri plébános, Kovács Péter székelykeresztúri plébános a kézdivásárhelyi Boldog Özséb Plébánia vezetőjévé nevezték ki. Csató Béla nyugállományban levő plébános székelylengyelfalvi plébános, Şcheianu Ciprian-Iosif gödemesterházi lelkész Petrozsény plébániai kormányzója lesz. Helyére Dávid Zoltán petrillai plébános érkezik. Bajkó Norbert a székeludvarhelyi Szent Miklós Plébánia segédlelkésze petrillai plébánosi kinevezést kapott. Dr. Ágoston Ferenc krasznabélteki plébános segesvári plébános lesz, Páll Antal ifj. segesvári plébánost a gyergyószentmiklósi Szent Miklós Plébánia kisegítő lelkészévé nevezték ki.
Obermájer Ervin-Istvánt, a Gyulafehérvári Papnevelő Intézet prefektusát felmentették megbízatása alól: a csíkszeredai Szent Ágoston Plébánia kisegítő lelkészének kinevezve, Maczalik Győző és vértanú társai szentté avatási eljárásának posztulátora és Márton Áron püspök szentté avatási ügyének viceposztulátora lesz.
Mihai Zoltán-Lajost, a gyergyószentmiklósi Árpád-házi Szent Erzsébet Öregotthon lelkivezetője a Csíkszereda Szent Kereszt főplébánia kisegítő lelkésze lesz, Sajgó Balázs, a Gyulafehérvári Caritas-szervezet lelki igazgatója saját kérésére átteszi székhelyét a gyergyószentmiklósi Árpád-házi Szent Erzsébet Öregotthonba. Kovács Szabolcs római tanulmányairól hazatért, és érseki titkárnak nevezték ki.
Ferences szerzetes papok áthelyezése
Guia Hugó Kolozsvárról Csíksomlyóra kerül és templomigazgatóként fog szolgálni. Fr. Marek Bernardin Kaplonyból a székelyudvarhelyi ferences templomba fr. Puvak Marián Csíksomlyóról Kaplonyba kapott lelkészi kinevezést.
Sárga jelzésű viharriasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdély, Moldova, Dobrudzsa, Munténia, és Olténia 23 megyéjének egyes térségeire.
Naponta 800 munkás, több mint 700 munkagép dolgozik a Marosvásárhely-Nyárádszereda autópálya-szakasz építésén, ahol már elkezdték az aszfaltozást – közölte Horațiu Cosma, a szállításügyi minisztérium államtitkára a közösségi oldalán.
Újabb sárga jelzésű hőségriasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM): szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetője, Dominic Fritz és Kelemen Hunor szövetségi elnök szerdán egyeztet a kisebbségi kormány megalakításáról és a miniszterelnök-jelöltről.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása, amelyet a párt új alapszabályának bukaresti törvényszéki bejegyzése után zárnak le – jelentette be Ionel Bogdan képviselő.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
szóljon hozzá!