Hirdetés
Hirdetés

Közzétették a papi áthelyezéseket a főegyházmegyében

Az egyházmegye főpásztorának áll jogában változásokat eszközölni a papi kinevezések terén. Archív •  Fotó: Veres Nándor

Az egyházmegye főpásztorának áll jogában változásokat eszközölni a papi kinevezések terén. Archív

Fotó: Veres Nándor

A Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség közzétette az augusztus 1-jétől érvénybe lépő személyi áthelyezéseket az egyházmegyében. A negyvennégy személyi változás érinti az újmiséseket, a segédlelkészeket, a plébánosokat és lelkészeket, ugyanakkor több egyházi elöljáró nyugdíjazását is jóváhagyták.

Korpos Attila

2021. június 29., 21:312021. június 29., 21:31

2021. július 07., 16:212021. július 07., 16:21

A hagyományoknak megfelelően a gyulafehérvári papszentelést követően az egyházmegye főpásztora, Kovács Gergely érsek idén is változásokat rendelt el a papi szolgálati helyek körében. Az érseki tájékoztatásban megjegyzik, hogy a papok helyezésénél figyelembe kell venni a hívek jogait és a pap személyiségét, képesítését,

párosítva tehetségét egy adott helyzet valódi szükségleteivel.

Ugyanakkor szem előtt tartják a Zsinati Könyv rendelkezéseit, miszerint minden pap legalább öt évet szórványhelyen is tevékenykedik. A nem szórványplébániák esetében tizenöt évi szolgálat után a plébános kell kinyilvánítsa szándékát a főpásztornak, hogy más egyházközség vezetését is vállalná. 

A főegyházmegye egyetlen diakónusát, Demeter Istvánt a szovátai plébániára helyezték diakónusi szolgálatra. 

Újmisések

2020-hoz képest eggyel több, négy diakónus pappá szentelésére került sor június 29-én, Szent Péter és Szent Pál apostolok főünnepén. Küsmődi Csongor Ignác újmisés Csíkszeredában, a Szent Kereszt Plébánia segédlelkészeként kezdi meg papi tevékenységét; László Zsolt újmisés a zetelaki plébánia segédlelkésze lesz; Miklós Szilárd újmisés Brassóban, a Szent Péter és Pál Plébánián segédlelkészi, míg Olasz Béla újmisés a kézdivásárhelyi Kanta Plébánián szintén segédlelkészi megbízatást kapott.

Segédlelkészek

A brassói Bolonya Plébánián két változás lesz. A tavaly felszentelt Pál Áron a továbbiakban ezen a plébánián fog segédlelkészi feladatokat ellátni, míg Benedek Róbert Károly eddigi segédlelkész kinevezése ezentúl a csíkszentdomokosi plébánia segédlelkészeként fog folytatódni.

Pasca Szilárd csíkszentdomokosi segédlelkész a gyergyószentmiklósi Szent István Plébániára, Fülöp Zsombor brassói segédlelkész a gyergyószentmiklósi Szent Miklós Plébániára, Mihály András csíkszeredai segédlelkész a csíkszentgyörgyi plébániára, Ilyés Imre brassói segédlelkész pedig a sepsiszentgyörgyi Szent József Plébániára kapott kinevezést. Jánossi Imre segédlelkészt – eddigi beosztásának megtartása mellett – kinevezték kolozsvári egyetemi lelkésznek.

Plébánosok, lelkészek

Kovács Károly sepsiszentgyörgyi segédlelkész ezentúl Csíkdánfalván fog plébánosi feladatokat ellátni. Farkas Alajos eddigi, kézdivásárhelyi segédlelkészi feladatai helyett a csíkszentléleki plébánosi címet kapta meg. Lőrincz Barnabás szovátai segédlelkészi beosztását miklósvári plébánosként folyatja, míg a Miklósvárról távozó Fülöp László plébános tovább folytatja megbízatását nagykászoni plébánosként. 

Gál Hunort, a gyergyószentmiklósi örmény plébánia ellátását megtartva felmentették kisegítő lelkészi beosztásából, és kinevezték a gyergyószentmiklósi Munkás Szent József plébánosává, míg Korom Imre plébános ugyanerről a plébániáról a továbbiakban a vajdahunyadi plébánosi teendőket fogja ellátni.

Hirdetés

Szabó Ákos vajdahunyadi lelkészt a marosfői plébánia kormányzójává nevezték ki, míg Borka Ernő marosfői plébános Gyergyóalfaluban fog ellátni plébánosi teendőket. Jenei János gyergyóalfalvi plébánost felmentették, és kinevezték csíkmenasági plébánosnak, Ilyés Zsolt csíkszentléleki plébános pedig a sepsiszentgyörgyi Szent József plébánosaként tevékenykedik tovább. 

Portik-Hegyi Kelemen pápai káplán a gyergyószentmiklósi Szent Miklós plébánosi címét a marosludasi plébánia plébánosaként folytatja, továbbá az aranyos-tordai kerület főesperese is ő lesz.

Helyére Dávid György, a sepsiszentgyörgyi Krisztus Király plébánosa érkezik, valamint a gyergyói kerület főesperesi teendőit is ő látja majd el. 

Takó István kolozsvári plébános a sepsiszentgyörgyi Krisztus Király plébánosa lesz. Ferencz Antal gyergyócsomafalvi plébános a kolozsvári Szent Péter plébánosa, valamint a Verbum Keresztény Kulturális Egyesület igazgatója lesz (Szőcs Csaba szászfenesi plébánost mentették fel ezen pozícióból). Bartos Károly kézdisárfalvi plébános ezentúl gyergyócsomafalvi plébánosként szolgál, helyére Boros Vilmos nyújtódi plébános érkezik, aki eddigi beosztását megtartva a kézdisárfalvi plébánosként folytatja. Táncos Levente dicsőszentmártoni plébános Küküllőkeményfalva plébánosa lesz, György István szőkefalvi lelkész eddigi beosztását megtartva a dicsőszentmártoni plébánia kormányzója lesz, Boldizsár Ferenc erdőszentgyörgyi plébános eddigi beosztását megtartva Bordoson kapott plébánosi megbízást.

Csala László csíkmenasági plébános a kolozsvári Szent Mihály Plébánia kisegítő lelkésze, Kacsó Sándor Kézdialmás plébániai kormányzója lesz (ahol filiaként a kézdialmási plébániához csatolták Csomortánt), Gödri István feketehalmi plébános pedig a brassói Szent Kereszt Plébánia kisegítő lelkésze lesz. Dr. András István, a Gyulafehérvári Papnevelő Intézet rektora újabb négyéves mandátumot kapott, aki egyben megtarthatta a prefektusi kinevezését is. Dr. Ferenczi Sándornak a főpásztor megköszönte eddigi szorgalmas és lelkiismeretes szolgálatát, és felmentette a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Római Katolikus Teológiai Kara Pasztorálteológiai Intézetének feladatköréből nyugdíjazás okán. Bakó László temesvári egyházmegyés papot főpásztora engedélyével a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Római Katolikus Teológiai Karának Pasztorálteológiai Intézetében a pasztorális teológia tanárává nevezték ki.

Nyugdíjazás

Kovács Gergely érsek ugyanakkor megköszönte több paptestvérnek is az áldozatos munkáját. Ambrus Vilmos marosludasi plébánost és aranyos-tordai főesperest, Bara Ferenc csíkdánfalvi plébánost, Fórika János küküllőkeményfalvi plébánost, Sándor Dénes bordosi plébánost, Szabó Lajost, a sepsiszentgyörgyi Szent József Plébánia plébánosát, valamint Vass Zoltán István nagykászoni plébánost mentette fel a papi szolgálat alól és hosszú nyugdíjas éveket kívánt.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 25., csütörtök

Át kell alakítani a sérült felnőtteket ellátó otthonokat: felfüggesztik a beutalásokat

Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.

Át kell alakítani a sérült felnőtteket ellátó otthonokat: felfüggesztik a beutalásokat
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Fizetett szabadnapot kapnának a daganatos betegeket kísérők

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.

Fizetett szabadnapot kapnának a daganatos betegeket kísérők
2026. június 25., csütörtök

Iránymutatásokat tett közzé a katasztrófavédelem a hőhullám átvészelésére

A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.

Iránymutatásokat tett közzé a katasztrófavédelem a hőhullám átvészelésére
2026. június 25., csütörtök

Kánikula az állatkertben: az elefánt és a bivaly sárral védekezik a meleg ellen

Vízzel locsolják az elefántot, naponta többször utántöltik az itatókat, mindenhol árnyékos helyet is biztosítanak – a kánikulában fokozottan odafigyelnek az állatokra a marosvásárhelyi állatkertben.

Kánikula az állatkertben: az elefánt és a bivaly sárral védekezik a meleg ellen
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Egyre fokozódik a hőség, hétfőig marad a kánikula

Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) csütörtöki figyelmeztető előrejelzése szerint hétfő reggelig kánikulára és fokozott hőterhelésre lehet számítani az egész országban.

Egyre fokozódik a hőség, hétfőig marad a kánikula
2026. június 25., csütörtök

Helyreállították a Jávárdi-vízesést

A felhőszakadás nyomán vasárnap megszűnt Jávárdi-vízesést máris helyreállította a gyimesközéploki önkormányzat. Munkagépekkel dolgoztak annak érdekében, hogy a patakot visszatereljék régi medrébe, a pallót is megjavították.

Helyreállították a Jávárdi-vízesést
Helyreállították a Jávárdi-vízesést
2026. június 25., csütörtök

Helyreállították a Jávárdi-vízesést

2026. június 25., csütörtök

Tüntetéssel indul a nyár a szakszervezetis pedagógusoknak

A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.

Tüntetéssel indul a nyár a szakszervezetis pedagógusoknak
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Narancssárga jelzésű hőségriasztás lesz érvényben Maros megyében is

Két sárga jelzésű és egy narancssárga jelzésű hőségriasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Narancssárga jelzésű hőségriasztás lesz érvényben Maros megyében is
2026. június 25., csütörtök

Csak nőni és nőni fog Románia államadóssága egy jelentés szerint

Románia államadóssága 2026-ban a GDP 61,6 százalékára, 2027-ben 63,4 százalékára emelkedhet, 2036-ra pedig megközelítheti a GDP 90 százalékát – derül ki az Európai Bizottság szerdán közzétett 2026-os konvergencia-jelentéséből.

Csak nőni és nőni fog Románia államadóssága egy jelentés szerint
2026. június 25., csütörtök

Nicușor Dan: Nyugat-barát kisebbségi kormány körvonalazódik a pártegyeztetések során

A pártok vállalták, hogy csütörtökön egyeztetnek egy kisebbségi kormány támogatásának feltételeiről, és pénteken ismertetik a következtetéseiket – jelentette ki szerda este egy kolozsvári sajtóeseményen Nicușor Dan.

Nicușor Dan: Nyugat-barát kisebbségi kormány körvonalazódik a pártegyeztetések során
Hirdetés