
Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Több havi közüzemi tartozást halmozott fel a székelyudvarhelyi, Kórház lakótelepi önkormányzati lakásokban élők egy része. A bérlőknek ugyan csupán töredéke tartozik, a retorzió mégis sokszor az egész tömbházat érinti. Nem egyszerű az elmaradás behajtása sem.
2020. június 24., 14:062020. június 24., 14:06
Kétségbeesett Facebook-bejegyzésben osztotta meg tapasztalatait egy székelyudvarhelyi férfi. A Kórház-negyedi szociális lakások egyikének bérlője arról ír, hogy a lakók egynegyede által felhalmozott tartozások miatt napokig felfüggesztették a melegvíz-szolgáltatást.
– fakadt ki a panaszos.
Valóban idült problémáról van szó, erősítette meg Szabó Jenő. A Kórház-negyedi lakástulajdonosi társulás elnöke fontosnak tartotta megjegyezni: Székelyudvarhelyen ez az egyedüli lakószövetség, ahová a lakástulajdonosok mellett szociális lakásokat bérlők is tartoznak. A speciális helyzet sokszor konfliktust szül, magyarázta az illetékes.
A Cekend sétány 4. és 6. szám alatti tömbházakban összesen 127 önkormányzati lakrész van. A lakások 9 négyzetméteresek, közös illemhelyiséggel és fürdővel rendelkeznek emeletenként. Legutóbb június 10-én függesztették ki a befizetendő számlák listáját, ebből kitűnik, hogy
A tartozókat a lakószövetség korábban is figyelmeztette, hogy törlesszenek, sőt, a helyzetről tájékoztatták a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatalt is.
„A polgármesteri hivatal évente újítja a szerződéseket a bérlőkkel, folyamatosan lekérjük a közüzemi tartozásokat, amelyet egyébként a lakószövetség tart számon és hajt be. A nagyobb összeggel tartozó személyeknek értesítést, illetve felszólítást mi is küldünk az elmaradásaikról, jelezve annak a veszélyét, hogy kilakoltatjuk, amennyiben nem egyenlítik ki a felgyülemlett tartozásaikat” – közölte kérésünkre a polgármesteri hivatal sajtóosztálya. Az országos járványügyi rendelkezések miatt azonban a polgármesteri hivatal jelenleg nem rendelhet el kilakoltatásokat, így más eszközökhöz folyamodtak.
– erősítette meg a sajtóosztály.
A szociális lakások bérlői esetében rendkívül nehéz és kényes ügy a tartozások behajtása, magyarázta a lakástulajdonosi társulás elnöke. „Sokkal egyszerűbb kétezer lejnyi tartozást behajtani egy lakástulajdonostól, mint kétszáz lejnyit egy bérlőtől. Elsősorban azért, mert más eszközök állnak a lakótársulás rendelkezésére. A lakástulajdonos esetében kilencven napos fizetési határidő után a tartozás ráíródik a telekkönyve, tehát a tulajdonos a lakásával felel. A szociális lakások bérlőinek jobbik esetben néhány ingóságuk van, ha van jövedelmük, annak havonta az egyharmadát lehet törlesztőrészletként levágni, a szociális juttatásokat pedig nem lehet elvenni” – sorolta Szabó Jenő.
Rendkívül kényes és nehéz helyzet előtt áll tehát a Kórház-negyedi lakótársulás, tette még hozzá: a problémát konfliktusmentesen és a lehető leghumánusabban szeretnék megoldani.
– hangsúlyozta az illetékes. A helyzet mielőbbi megoldására tehát a tartozókkal szemben jogi eszközökhöz folyamodnak, hogy csak azok a személyek legyenek érintettek, akik felhalmozták az adósságokat, közölte a polgármesteri hivatal sajtóosztálya.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!