
Fotó: Borbély Fanni
Kibővített programmal várják az érdeklődőket a második alkalommal megszervezett Transylvanian Design Week alatt Csíkszeredában március 20. és április 20. között. A tárlat idei témája az Új középkor.
2025. március 11., 15:142025. március 11., 15:14
2025. március 11., 15:322025. március 11., 15:32
Az első Transylvanian Design Week (TDW) után két évvel kibővített programmal rendezik meg a másodikat Csíkszeredában március 20. és április 20. között.
A beküldött 133 termék közül 48 formatervező 50 munkáját tekintheti meg a közönség a Csíki Székely Múzeumban: ékszereket, bútorokat, táskákat, öltözeteket, és egyéb kézműves termékeket.
Fotó: Borbély Fanni
Karda-Markaly Aranka csíkszeredai múzeumigazgató az eseményt ismertető keddi sajtótájékoztatón elmondta,
a néprajzi, képzőművészeti, régészeti, és történelmi gyűjteményből. Olyan tárgyakat, amelyeket rég nem mutattak be, ezzel a kiállítással pedig új koncepció szerint láthatják a látogatók.
Fotó: Borbély Fanni
Oláh Gyárfás dizájner, a kiállítás kurátora ehhez kapcsolodóan elmondta, az esemény tematikája az Új középkor, a kiállítás pedig arra reflektál, hogy mi zajlik a mai világban, és ezt hogyan jelenítik meg az alkotó emberek.
Mihályfalvi Boróka projektfelelős a programot ismertette: a megnyitót március 20-án 17 órától tartják, a részvételhez regisztrálni kell a TDW weboldalán. A tárlatot április 20-ig tekinthetik meg az érdeklődök.
Fotó: Borbély Fanni
A megnyitó után március 21-én szakmai beszélgetések, előadások lesznek 10 órától ugyancsak a Csíki Székely Múzeumban, és erre is regisztrálni kell előzetesen.
április 1-én pedig Erdélyi brandek reklámfilmjei és alkalmazott animációs munkák címmel filmvetítés lesz a Csíki Moziban. A vetítést követően lehetőség lesz beszélgetni az alkotókkal.
Huszárokkal, zászlókkal és kokárdákkal, tánccal és énekkel, időnként pedig elcsendesedve ünnepelték március 15-ét Csíkszeredában, Gyergyószentmiklóson, Kézdivásárhelyen, Marosvásárhelyen, a Nyergestetőn, Sepsiszentgyörgyön és Székelyudvarhelyen.
Felemelő volt, amikor 120 gyermek és fiatal egy hangon énekelte az „Egy szabad országért” című dalt. Ez volt a március 15-i gyergyószentmiklósi ünnepség legmeghatóbb pillanata. Az eseménynek két ország miniszterelnök-helyettesei is részesei voltak.
Székelyföld-szerte jelen voltunk a március 15-i ünnepségeken, képes anyagunkban abból adunk ízelítőt, hogy Marosvásárhelytől Csíkszeredáig, Székelyudvarhelytől Sepsiszentgyörgyig hogyan ünnepeltek a székelyek.
A kis közösségükben elismert, a magyarságért sokat tevékenykedő hétköznapi hősöket tüntettek ki vasárnap délután Könyv és Gyertya díjjal Marosvásárhelyen. Az alkalmat a legendás Szentegyházi Gyermekfilharmónia koncertje tette emlékezetessé.
Koszorúzással, beszédekkel, néptánccal és imával emlékeztek meg vasárnap késő délután Nyergestetőn az 1848–1849-es szabadságharc hőseiről. A történelmi helyszínen tartott ünnepségen több százan rótták le tiszteletüket a székely honvédek előtt.
„A magyarok Istene mindenütt ott van, ahol a világon magyarok élnek” – fogalmazott a Sepsiszentgyörgy központjában tartott március 15-i ünnepségen Répássy Róbert igazságügyi államtitkár.
Száraz növényzet gyúlt ki a Marosvásárhely közeli Jedd területén március 15-én délután. A tűzoltók nehezen megközelíthető területen küzdenek a lángokkal, amelyek már átterjedtek az erdős terület aljnövényzetére és egy hétvégi ház kerítésére is.
Katonai eledeleket idéző gulyással, történelmi visszatekintéssel és muzsikával emlékeztek az 1848–49-es forradalom és szabadságharc hőseire a gyergyószentmiklósi Népművészeti Alkotóház udvarán. Ez volt a huszadik márciusi katonaeledel-kóstoló.
Sohasem fogjuk megengedni, hogy Magyarországot gyűlölet és düh kormányozza – jelentette ki a miniszterelnök a budapesti Kossuth Lajos téren az 1848-49-es forradalom és szabadságharc évfordulóján mondott ünnepi beszédében.
Tűz ütött ki vasárnap délelőtt a Prahova megyei Puchenii Moșneni település műemlék templomában, nincsenek áldozatok.
szóljon hozzá!