Hirdetés
Hirdetés

Közös gyökerek keresése a színház eszközeivel

Nagy Mari alakításában látható a Gólem Színház produkciója •  Fotó: Gólem Színház

Nagy Mari alakításában látható a Gólem Színház produkciója

Fotó: Gólem Színház

Második eseményéhez érkezett a budapesti Gólem Színház és a marosvásárhelyi Yorick Stúdió, az anyaországi és határon túli kisebbségi színházak együttműködését támogató Közös gyökereink elnevezésű előadó-művészeti projekt az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatásával.

Antal Erika

2021. április 21., 19:082021. április 21., 19:08

2021. április 21., 19:212021. április 21., 19:21

A Lichtenwörthöt (Ausztria) megjárt Endrei Istvánné született Weisz Hedvig az ételeken keresztül meséli el az életét. A tavalyi könyvpiac egyik sikerkönyve, Czingel Szilvia Szakácskönyv a túlélésért című kiadványa adta az alapját a darabnak, amit további túlélők és rokonaik visszaemlékezéseiből az előadás rendezője, Borgula András és dramaturgja, Németh Virág írtak színpadra, és amely Nagy Mari alakításában mutatja be, hogy

hogyan „mulatja” az ember az idejét egy fogolytáborban, miközben éhezik, milyen étel jellemző leginkább a magyar kommunista évekre, milyen is az igaz magyar desszert, vagy lehet-e a szombati kalácsot zsírral készíteni?

Kisebbségi lét mint kiindulópont

Sebestyén Aba, a marosvásárhelyi Yorick Stúdió vezetője a Székelyhonnak elmondta, Székely Csaba drámaírón és Pálffy Zsófi dramaturgon keresztül kereste meg a budapesti színház a Yorickot azzal a kezdeményezéssel, hogy indítsanak egy rövid-, illetve egy hosszú távú együttműködést.

Ismervén a mi tevékenységünket, a kisebbségi létet, a különböző kisebbségek együttélését bemutató darabjainkat, azzal kerestek meg, hogy hozzunk létre egy közös projektet. Ők Budapesten zsidó színházként működnek, Marosvásárhelyen is élt egy markáns zsidó közösség

– ismertette a közös kiindulópontot Sebestyén Aba, aki azt is elmondta, hogy az eredetileg élő találkozásnak tervezett színházi együttműködési projekt részét képezte volna a színházak kölcsönös vendégjátéka Marosvásárhelyen és Budapesten, és egy szintén élőben szervezett szakmai workshop a két műhely művészeinek részvételével, amelyben egy koprodukció kísérleti fázisát szerették volna beindítani.

Hirdetés

A világjárvány azonban megváltoztatta a terveket és a teljes program online térbe szorult, így most

a képernyőkön, a Gólem Színház Youtube-csatornáján tekinthetők meg az előadások.

A sorozat első előadása márciusban a Yorick Stúdió Szeretik a banánt, elvtársak? című monodrámája volt. Azt követi a Szakácskönyv a túlélésért áprilisban, majd Elise Wilk: Eltűntek, a Yorick Stúdió, valamint Vinnai András: Lefitymálva, a Gólem Színház produkciói.

A premier időpontja: április 30., péntek 20.30 (az előadás elérhető május 2, éjfélig). Az előadás után (körülbelül 22 órai kezdettel) online közönségtalálkozóra kerül sor. Családi jegy ára: 35 lej (2500 Ft). Jegyeket online, az előadás Facebook eseményén, illetve az alábbi telefonszámon lehet foglalni: +40728087123. Az esemény főtámogatója az Emberi Erőforrások Minisztériuma.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. március 28., szombat

Mától adhatók le a levélszavazatok az országgyűlési választásra

Március 28-tól, szombattól adhatják le levélszavazatukat a magyarországi lakcímmel nem rendelkező választópolgárok az április 12-i országgyűlési választásra – hívja fel a figyelmet Nacsa Lőrinc nemzetpolitikáért felelős államtitkár.

Mától adhatók le a levélszavazatok az országgyűlési választásra
Hirdetés
2026. március 28., szombat

Fiktív munkavégzés gyanújával vizsgálódnak a katasztrófavédelemnél, Arafat telefonját is lefoglalták

Lefoglalták a hatóságok a belügyminisztériumi katasztrófavédelmi főosztály (DSU) több munkatársának mobiltelefonját.

Fiktív munkavégzés gyanújával vizsgálódnak a katasztrófavédelemnél, Arafat telefonját is lefoglalták
2026. március 28., szombat

Újabb fordulat a csenei gyilkosság ügyében: hatósági felügyelet alá helyezték az áldozat nagyapját

Hatvan napra hatósági felügyelet alá helyezték a januárban a Temes megyei Csene községben megölt 15 éves fiú nagyapját, aki a gyanú szerint arcon ütötte a gyilkosság egyik vádlottjának anyját.

Újabb fordulat a csenei gyilkosság ügyében: hatósági felügyelet alá helyezték az áldozat nagyapját
2026. március 28., szombat

Egy egri fertálymester útja Brassótól Rugonfalváig

Nem mindenki tudja, hogy az ökölvívó Papp László rugonfalvi gyökerekkel bírt, ahol ünnepséget terveznek születése századik évfordulója apropóján. Erről meg a sepsiszentgyörgyi kosárlabda őskoráról is beszélgettünk Oláh István egri fertálymesterrel.

Egy egri fertálymester útja Brassótól Rugonfalváig
Hirdetés
2026. március 27., péntek

Nehezen megközelíthető területen csaptak fel a lángok, az erdőt is veszélyezteti a tarlótűz

A dédai hivatásos és önkéntes tűzoltókat is riasztották egy tarlótűzhöz péntek este. A Maros megyei Ratosnya egyik falujában nehezen megközelíthető területen csaptak fel a lángok.

Nehezen megközelíthető területen csaptak fel a lángok, az erdőt is veszélyezteti a tarlótűz
2026. március 27., péntek

Szombaton lesz a Föld órája, sok helyszínen egy órára lekapcsolják a villanyt

Szombaton 20:30 és 21:30 között lekapcsolják a parlament épületének belső és külső világítását a Föld órája kezdeményezéshez való csatlakozás részeként – közölte a képviselőház.

Szombaton lesz a Föld órája, sok helyszínen egy órára lekapcsolják a villanyt
2026. március 27., péntek

Virágvasárnapi passió Marosvásárhelyen – közös lelki élményre hívnak a szervezők

Idén is megrendezik Marosvásárhelyen a Virágvasárnapi passió előadást, amelyen a résztvevők együtt élhetik át Jézus Krisztus szenvedéstörténetét. Az érdeklődőket vasárnap 17 órára várják a Nyári Színpadhoz.

Virágvasárnapi passió Marosvásárhelyen – közös lelki élményre hívnak a szervezők
Hirdetés
2026. március 27., péntek

Perelni készül a kormányt a legfelsőbb bíróság

A legfelsőbb bíróság perelni készül a kormányt a bírák és ügyészek számára bírósági döntéssel megítélt bértartozások kifizetésének elhalasztása miatt, és első lépésként előzetes panaszt nyújtott be a kormányhoz és a pénzügyminisztériumhoz.

Perelni készül a kormányt a legfelsőbb bíróság
2026. március 27., péntek

Kihirdette a költségvetésről szóló törvényeket Románia elnöke

Nicușor Dan államelnök pénteken kihirdette a 2026-os állami költségvetésről és a társadalombiztosítási költségvetésről szóló törvényeket.

Kihirdette a költségvetésről szóló törvényeket Románia elnöke
2026. március 27., péntek

Rekordkísérlettel avatják fel a gyergyóremetei bicikliutat

Ünnepélyes keretek között adják át szombaton Gyergyóremetén az új bicikliutat. Az esemény nem csupán egy hivatalos átadó lesz: a szervezők egy különleges rekordkísérlettel is készülnek.

Rekordkísérlettel avatják fel a gyergyóremetei bicikliutat
Hirdetés