
Fotó: Gergely Imre
Még vannak hátra kisebb munkák, szépíteni valók, de áll és felszentelték a Gyergyószentmiklóshoz tartozó Visszafolyóban a Szent Katalin és Munkás Szent József tiszteletére épített kápolnát. Maradandó emlék az utókornak.
2023. december 03., 08:372023. december 03., 08:37
2023. december 03., 08:392023. december 03., 08:39
A múlt évben veszítette el feleségét, Katalint a 77 éves gyergyószentmiklósi Szász József. Még közösen tervezgették, hogy a várostól pár kilométerre fekvő Visszafolyóban található területükön kápolnát építsenek.
Még van mit rajta dolgozni – mondja az építtető –, de a lényeg megvan.
Fotó: Gergely Imre
„A Mária Rádió is mondja, hogy addig él az ember, amíg emlékeznek rá. Ezért gondoltam azt, hogy
– említette Szász József.
A kápolnát a saját területére építette, egy olyan domboldalon, ahonnan csodás kilátás nyílik a környékre, így már csak azért is érdemes oda felmenni. Egyelőre még kerítés zárja el, de ezt Szász József le fogja bontani, hogy bárki, aki arra jár odamehessen a kápolnához. Az ajtaja nyitva van, és sosem lesz zárva.
Fotó: Gergely Imre
Könnyű egyébként megközelíteni (és még könnyebb lenne, ha az arra vezető utat kicsit kijavítanák) – teszi hozzá Szász József. A Gyergyószentmiklósról a Súgó barlanghoz vezető út közelében van, nincs messze a Kovács Kútja, és amiről kevesen tudnak, itt található pár száz méterre a Visszafolyó barlang is.
Ha már felszentelték, akkor a Szász József elképzelése szerint
De ez már a plébánoson, az egyházon múlik – jegyezte meg, mivel szerinte sokan kijönnének a városból arra az alkalomra.
Fotó: Gergely Imre
Állandó lakója ma már kevés van Visszafolyónak, de vannak családok, akiknek itt van a gazdasága, mások nyaralókat építettek.
Szász Józsefnek még van egy terve: egy födött szabadtéri színpadot szeretne építeni a kápolna közelében, ahol különféle rendezvényeket lehetne tartani, kikapcsolódási lehetőséget adva az embereknek.
Egy bukaresti villamoson történteknek két színházi ember is szemtanúja volt – ebből aztán monodráma született, most pedig színházi előadás formálódik belőle. A valós történet mögött azonban aktuális társadalmi jelenségre világítanak rá az alkotók.
Támogatásban részesül több Hargita, Maros és Kovászna megyei színház, néptáncegyüttes és kulturális intézmény a kormány döntése nyomán, amely az önkormányzati fenntartású előadó-művészeti intézmények működését segíti.
Erősödött pénteken a román deviza az euróhoz képest, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank középárfolyama szerint 0,37 banival (0,07 százalékkal) 5,2353 lejre csökkent a csütörtöki 5,2390 lejről.
Tavaly a legalább tíz embert foglalkoztató európai uniós vállalkozások közel kétharmada (63,6 százaléka) használt valamilyen közösségi oldalt; Románia a sereghajtók közé tartozik e tekintetben.
Több mint háromszáz éves tölgy terebélyesedik a székelyudvarhelyi szovjet síremlék közelében, amely a város legidősebb élő fájának számít. Szakemberek vizsgálatokat végeznek, majd tervet dolgoznak ki a fa életének meghosszabbítására.
Megnyílt pénteken a forgalom előtt a Transzfogarasi út Piscul Negru és Bilea-vizesés közötti szakasza – jelentette be a brassói regionális útigazgatóság szóvivője, Elekes Róbert. A magashegyi úton 7 és 21 óra között lehet közlekedni.
A bukaresti ügyészség pénteken 60 napra hatósági felügyelet alá helyezte Makaveli néven ismert Alexandru Zidarut.
Az idei első negyedévben 11 876 lakást adtak használatba Romániában, 914-gyel kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közzétett adataiból.
A Román Vasúti Személyszállító Vállalat (CFR Călători) péntektől szeptember elejéig közvetlen összeköttetést biztosít a tengerpart és az ország főbb régiói között.
1 hozzászólás