
Mindkét szakhatóság a közélelmezési egységek konyhájában talált leggyakrabban olyan rendellenességeket, amelyek miatt pénzbírságot kellett alkalmazzanak. Képünk illusztráció
Fotó: Erdély Bálint Előd
Nem találtak több szabálytalanságot a Hargita megyei szakhatóságok az ünnepi időszakban elvégzett ellenőrzéseken, mint a korábbi években, de háromnegyed millió lejnyi bírság így is „gazdára” talált.
2025. január 13., 11:432025. január 13., 11:43
2025. január 13., 13:312025. január 13., 13:31
Több tematikus ellenőrzést is elvégzett a fogyasztóvédelmi felügyelőség, valamint az élelmiszer-biztonsági igazgatóság az ünnepi időszakban Hargita megyében, leginkább az ünnepekhez kapcsolódó termékeket és szolgáltatásokat vizsgálva. Találtak is szabálytalanságokat, legtöbbet a közélelmezési egységekben, igaz, az ellenőrzések is koncentráltabbak voltak ezek körében.
A Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség több mint félmillió lejre bírságolt az ellenőrzések során, tudtuk meg Laurențiu Moldovantól, a szakhatóság megyei kirendeltségének vezetőjétől.
A közélelmezési egységekben – vendéglőkben, szállodákban, panziókban – főként a konyhában találtak olyan rendellenességeket, amelyek miatt pénzbírságot kellett alkalmazniuk. Ezek között gyakoriak voltak a lejárt szavatosságú termékek, valamint a tárolási problémák, vagyis az, hogy nem megfelelő hőmérsékleten tartották az egyes élelmiszereket, de
– számolt be a főbb problémákról a szakhatóság megyei vezetője. Az ilyen jellegű, súlyosabb kihágások miatt 20–30 ezer lejes pénzbüntetéseket is alkalmaztak, ez az oka annak, hogy ez az ellenőrzés eredményezte a legnagyobb összértékű pénzbüntetést, 362 ezer lejt. Összesen 46 egységben vizsgálódott a fogyasztóvédelem,
A kakaó, kakaóból készült termékek, édességek, valamint péktermékek ellenőrzése során 22 üzletben összesen 339 kilogramm termék nem felelt meg valamilyen szempontból a fogyasztóvédelmi előírásoknak. A kihágások miatt 15 pénzbírságot szabott ki a fogyasztóvédelem 88 ezer lej értékben, és 39 kilogrammnyi lejárt szavatosságú árut kivontak a forgalomból. Hat egység figyelmeztetést kapott az akció során.
A boltok hústermékrészlegeit külön tematikus ellenőrzés során vizsgálták, és találtak is szabálytalanságokat – általában a tárolási hőmérséklet nem volt megfelelő –, amelyek miatt 30 ezer lejre bírságoltak.
Összességében nem tapasztaltak több problémát, mint máskor, e tekintetben nem volt kimagaslóbb az ünnepi időszak, mint más években – summázta a tapasztaltakat Laurențiu Moldovan.
Hasonló véleményen van a Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője, István Róbert is, sőt, szerinte
Az élelmiszerbiztonsági igazgatóság is számos ellenőrzési akciót végzett az elmúlt időszakban. A rendőrséggel közösen az utak mentén az áruszállítást vizsgálták, de számos közélelmezési egységet is meglátogattak, még mozgóbüféket, bárokat is ellenőriztek. Ugyanakkor
hiszen egy esetleges élelmiszer-biztonsági probléma esetén ezek jelentik a legnagyobb veszélyt – mondta a szakhatóság vezetője.
Fotó: Beliczay László
Nem volt kimagaslóbb az előző évek azonos periódusánál az ünnepi időszak, sőt, nagyjából azonos számú ellenőrzés mellett javulást tapasztaltak a vonatkozó előírások betartását tekintve a meglátogatott egységekben – számolt be a tapasztalatokról István Róbert. Ez azonban nem jelenti azt, hogy kifogástalan rend volt mindenhol: 39 esetben rótt ki pénzbírságot a szakhatóság összesen 211 ezer lej értékben, továbbá 41 kilogramm élelmiszerteméket kivontak a forgalomból.
„Nem voltak olyan nagy kihágások,
Volt két-három egység, ahol az évenkénti, szakcég által elvégzendő fertőtlenítés nem volt meg” – sorolta a gyakoribb hiányosságokat az élelmiszer-biztonsági szakhatóság vezetője.
A higiéniai problémák többségét a közélelmezési egységek konyhájában tapasztalták,
Ezeket az ellenőrzéseket úgy időzítették, hogy az ünnepi roham előtt lejárjanak, így az sem lehetett kifogás a szabálytalanságon ért egységekben, hogy a nagy hajtás miatt nem tudták elvégezni a kötelező teendőket – tájékoztatott István Róbert.
Gyergyószentmiklós önkormányzata értesíti a város mezőgazdasági földtulajdonosait, hogy január 15-én, 9 órától közgyűlést tartanak a képviselő-testület üléstermében. Bizottsági tagokat választanak.
Cseke Attila fejlesztési miniszter szerdán kijelentette, hogy Romániában létezik egy olyan réteg, amelyik a szabályokat tudatosan kijátszva nem fizet helyi adót, miközben a többség becsületesen eleget tesz kötelezettségeinek.
Az adóemelés, közlekedés és parkolás mellett többek között a tervezett Drakula Park, az okoskukák, és a Harvíz Rt. óriáspályázata kerültek terítékre témaként a csíkszeredai városvezetés által megszervezett szerdai sajtóbeszélgetésen.
A fiatalokat érintő kérdésekről tartanak előadásokat és panelbeszélgetéseket szakemberek január 20-án, a Szakszervezetek Művelődési Házában. A rendezvény érdemi válaszokkal szolgál a fiatalok dilemmáira.
Cseke Attila fejlesztési miniszter szerdán kijelentette, hogy a közigazgatási intézkedéscsomagról szóló törvénytervezetet a kormánykoalícióban fogják véglegesíteni.
Három Temes megyei rendőr megsérült szerda reggel a lugosi rendőrség egyik melléképületében történt robbanásban, ahol az erkölcsi bizonyítványokat kiállító iroda működik.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közölt adatai szerint a villamos energia, a kávé és kakaó ára, valamint a vasúti szállítás díja nőtt a legnagyobb mértékben az elmúlt egy évben.
Két román állampolgár is szerepel Európa legkeresettebb bűnözőinek listáján. Egyikük a mezőméhesi nőgyilkosság feltételezett elkövetője – szúrta ki a Digi24 hírportál.
A helyi és a központi közigazgatás reformjáról szóló törvénytervezet indoklása szerint az intézkedéscsomag alkalmazásával 2026-ban 3,367 milliárd lejjel csökkennek a költségvetési kiadások.
A novemberi 9,76 százalékról tavaly decemberben 9,69 százalékra csökkent az éves infláció Romániában – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!