
A gyergyószéken is áthaladó autópálya-szakasz tervezett nyomvonala. Hosszú az út még amíg elkezdődhetnek a munkálatok
Fotó: Barti Tihamér Facebook oldala
Mindössze egy ajánlattevő jelentkezett a Sóvárad-Gyergyóalfalu autópálya-szakasz megépítésére. Amennyiben a határidőt tartani tudják, öt év múlva már használható lesz az új sztrádaszakasz. Gyergyóalfalu polgármestere csak részben örül az építkezésnek.
2024. december 17., 20:032024. december 17., 20:03
A SA&PE Construct Társulás Kft. (Társulásvezető/Románia) – Tehnostrade Kft. – Spedition UMB Kft. - Euro Asfalt (Bosznia-Hercegovina) nyújtotta be az egyetlen ajánlatot az A8-as autópálya Sóvárad és Gyergyóalfalu közti 32,4 kilométer hosszú szakaszának megépítésére. A 6,1 milliárd lejes beruházás kivitelezésére 54 hónap áll rendelkezésre, amelyből 14 hónap a tervezési, 40 hónap pedig a kivitelezési idő – tette közzé közösségi oldalán Barti Tihamér, az RMDSZ Gyergyó Területi Szervezetének elnöke.
Megkeresésünkre válaszolva Barti elmondta, úgy tekint erre a beruházásra, mint egy új gazdasági kapu megnyílására. Az a tény, hogy Gyergyószéken két leszálló csomópont is létesül (egy Borzont, egy pedig Szárhegy közelében), nagymértékben megváltoztatja majd a térség és Hargita megye gazdasági struktúráját.
„Fel kell készítenünk a régiót erre a lehetőségre, hogy ez minél hatékonyabban legyen kihasználva majd. Nagyon fontos szempont, hogy az RMDSZ kormányon legyen, hisz ha ott vagyunk, akkor ezeknek a szakaszoknak a megépítését is segíteni tudjuk” – mutatott rá.
Barti Tihamér azt is elmondta, hogy a napokban egyeztetett az Országos Útépítési Vállalat (CNIR) igazgatójánál, Gabriel Budescuval, és megegyeztek abban, hogy a jövő év elején itt a helyszínen fognak találkozni, egyeztetni az érintett települések polgármestereivel.
Az autópálya megépítése kétségtelenül számos pozitívumot hoz majd a község számára. Egyrészt, mert a most Moldvából nyugatra tartó forgalom elkerüli majd a falu közútjait, másrészt könnyebben és gyorsabban eljuthatnak a helybéliek is a nyugatabbi célpontok felé. Ugyanakkor új beruházások megtelepedését, gazdasági fejlődést és új munkahelyeket is jelenthet. Erre igyekeznek már most előkészülni, Borzont közelében egy ipari park létesítéséhez tervezik az infrastruktúra, a közművesítés megvalósítását – mondta el a Székelyhonnak Gáll Szabolcs polgármester.
Ugyanakkor most szembesülnek egy olyan fejleménnyel, amivel nem számoltak korábban. Az autópálya építéshez rengeteg építőanyag kell, és ebben érdekelt cégek egyre másra tesznek ajánlatot az alfalvi termőterületekre, magas áron vásárolják fel ezeket azért, hogy termőréteg alatt található homokot és kavicsot kibányásszák. A napokban több gazda is a községvezetéshez fordult, azt kérve, hogy ezt ne engedélyezzék. Ugyanis attól tartanak, hogy a várható kitermelések közelében található mezőgazdasági területeken is csökkenni fog a talajvíz szintje, a földek kiszáradnak és nem lesznek alkalmasak a megművelésre. „Ahogy a mesében mondják, egyik szemem nevet, de a másik sír. A gazdasági fejlődés kilátása mindenképpen pozitívum, de ezáltal sok hektár károsodhat a legjobb minőségű földek közül” – foglalta össze Gáll.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
szóljon hozzá!